Blíží se osmý ročník festivalu Jazz ON5 v klubu Jazz Dock

V pěti říjnových dnech 19.-23.10. se v klubu Jazz Dock uskuteční opět podzimní festival Jazz ON5. Festival letos oslaví své již osmé narozeniny.

Nils Petter Molvær Nils Petter Molvær Zdroj: allaboutjazz.com

Největší hvězdou festivalu bude norský trumpetista Nils Petter Molvaer se svojí skupinou, který vystoupí ve čtvrtek 20. října v 9 hodin večer. Tento věhlasný hudebník, skladatel a producent míchá ve své hudbě více stylů - jazz, ambient, house music, elekroniku a break beats, stejně jako prvky z hip hopu, rocku a popu - a přetváří je do jedinečné a dramatické zvukové koláže, která ukazuje možné směry vývoje jazzu ve 21. století.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Jeho manipulace s různými žánry je často v rozporu se zaběhlými konvencemi, ale možná právě proto vytváří velmi zajímavá a nečekaná spojení akustické a elektronické hudby. Molvaer našel svou vlastní vyjadřovací techniku ve hře na trubku, jíž dokáže zachytit atmosféru polárních ledových polí i hořícího pouštního písku, rozvášněných davů i totální samoty. Vytvořil si individuální a rozpoznatelný hudební zvuk, ovlivněný poezií skandinávské přírody, elektronikou i jinými trumpetisty, jako byli Miles Davis či Jon Hassell. Na evropském turné 2016 bude prezentovat hudbu ze svého posledního alba Switch a doprovodí jej ověření spoluhráči . Nils Petter Molvaer - trubka, Geir Sundstøl - kytara, Jo Berger Myhre - basa, Erland Dahlen - bicí.

 

 


V tomto roce se dramaturgie festivalu zaměřuje zejména na evropský jazz, často také mezinárodně propojené sestavy, nebo společné transatlantické projekty. Příkladem je Gregoire Maret & the French Connection, kdy slavný americký hráč na chromatickou foukací harmoniku spojil své síly s francouzskými hudebníky a bude prezentovat hudbu ze svého nejnovějšího alba Wanted, které je součástí triptychu o životě afroameričanů v USA nebo obecněji o politické a sociální situaci v USA. O jeho kvalitách svědčí řada velkých jmen, s nimiž spolupracoval - například Youssn'Dour, Meshell Ndegeocello, Pete Seeger, David Sanborn, George Benson, Cassandra Wilson, Herbie Hancock , nebo popoví Elton John či Sting. V roce 2005 byl spoludržitelem Grammy za album  The Way Up, které natočil s Patem Methenym.

Také v další dny budou velmi zajímavé kapely: s Janáčkovskou hudbou vystoupí norsko-český projekt Elisabeth Nygard & Didrik Ingvaldsen Orchestra, s originálním pojetím klavírního tria fenomenální francouzský pianista Grégory Privat, či charizmatický alternativně-soulový zpěvák z Londýna Tarq Bowen.

V pátek a v sobotu 21. a 22. října vystoupí také větší orchestry. Nejprve mladá , progresivní skotská kapela Fat Suit a poté avantgardní, na pomezí stylů se pohybující, New Roterdam Jazz Orchestra, který prezentuje hudbu kytaristy a leadera Antona Goudsmita. Hudba obou těchto souborů je velmi dynamická, a při vší sofistikované kompoziční, zvukové a improvizační složitosti také zábavná i pro mladé publikum.

Další koncerty budou opět komornější kvartetové sestavy - italsko - francousko - americký projekt Pericopes a česká skupina Ostrich Quartet. Obě tato seskupení by se dala zařadit do současného postmoderního jazzu a zajímavým způsobem posouvají hranice tohoto žánru. Nabitý koncertní program doplní také odpolední workshopy o jazzu (například David Dorůžka) nebo speciální odborná diskuze hudebních kritiků, odborníků a hudebníků věnovaná dvojitému výročí Milese Davise. Na letošním festivalu Jazz On5 si tedy každý návštěvník přijde na své, hudba znějící na pódiu Jazz Docku prolétne všemi krajinami přilehlými k jazzu - od moderní klasické hudby až po funk.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: The Bad Plus, Jazz Dock, 22. 10. 2018

  V pondělí 22. října si mohli návštěvníci pražského Jazz Docku poslechnout koncert již legendárního amerického jazzového tria The Bad Plus v rámci festivalu Ozvěny amerického jara. Podívejte se na fotogalerii u nás.

 • The Bad Plus zahráli v Jazz Docku v novém obsazení

  V pondělí 22. října si mohli návštěvníci pražského Jazz Docku poslechnout koncert již legendárního amerického jazzového tria The Bad Plus v rámci festivalu Ozvěny amerického jara.

 • Foto: The Wood Brothers, Jazz Dock, Praha, 16. 9. 2018

  Fanoušci této bluegrassové, countryové, jazzové kapely nemuseli čekat dlouho, než The Wood Brothers opět dorazili do Jazz Docku, kde už dvakrát předtím naprosto nadchli! Jak se to povedlo letos? Znovu se jednalo o skvělé vystoupení! Z tohoto koncertu Vám přinášíme fotoreport.

 • Super ZuperOctave trio zahrálo v Jazz Docku

  Koncert v Jazz Docku představil zcela poprvé současné trio izraelského kytaristy Gilada Hekselmana. A jak tento jazzový koncert zněl?