Festival Colours of Ostrava se pomalu vybarvuje

Třináctý ročník festivalu Colours of Ostrava již pomalu klepe na dveře. Letošní ročník se uskuteční od 17. do 20. července. A k již oznámeným hvězdám, jakými jsou Robert Plant, MGMT, John Butler trio či ZAZ přibyla další velká jména mezinárodní scény. Celkem se tak na Colours vystřídá 54 zahraničních kapel, z toho 33 zahraje v České republice vůbec poprvé.

Robert Plant and the Sensational Space Shifters Robert Plant and the Sensational Space Shifters Zdroj: colours.cz

V současnosti jsou tak známy všechny hlavní hvězdy letošního ročníku. K výše zmíněným tak přibyl John Newman. Soul – popová senzace posledních měsíců, kterou na první místo britských žebříčků vystřelil singl Love me Again. Dále také dánský multiinstrumentalista Trentemøller , který ke své hudbě dodává: „Bez elektroniky se neobejdu, inspiruje mě ale i krautrock, shoegaze, post punk, pop a dokonce folk, klasika a soundtracky. Výsledkem je ale má unikátní hudba.“ Trentemollerova hudba zazněla i v několik filmech, například ve snímcích Divoši od Olivera Stonea či Kůže, kterou nosím od Pedro Almodóvara. Vynikající podívanou slibuje vystoupení bluesového kytaristy Seasick Stevea. Poprvé se v České republice představí také funk soulový zpěvák Charles Bradley, islandská zpěvačka Emilíana Torrini, dánská písničkářka, která si říká Mø, nebo francouzská senzace posledních let a cenami ověnčená skupina, Shaka Ponk. Celou třetinu hudebního programu budou tvořit skupiny hrající world music, konkrétně se můžeme těšit na Jupiter & Okwess International z Konga či Taksim Trio z Turecka.

 


Oproti minulým létům je znám se značným předstihem i konkrétní den, kdy vystoupí největší hvězdy. Ve čtvrtek zahrají MGMTShaka Ponk, v pátek ZAZ, Trentemøller , The Asteroid Galaxy Tour, v sobotu Robert Plant, Bastille a v neděli The National, John Newman nebo John Butler Trio.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 
Ačkoli bude festival probíhat klasicky od čtvrtka do neděle, již od úterý 15. července je pro případné návštěvníky pořádán Festival v ulicích, který láká na divadla, bohatý hudební program, pouliční muzikanty a to vše zdarma. Navíc bude již od pondělí 14. července otevřen druhý kemp areálu Slezkoostravského hradu, který na celý týden nabídne ubytování a veškeré zázemí zájemcům i bez vstupenky na Colours. „Chceme, aby návštěvníci do Ostravy přijeli na celý týden, protože ve městě i okolí je co objevovat. Proto již od pondělí připravujeme zvláštní turistický a sportovní program, jehož přesnou podobu oznámíme později. Celému týdnu říkám pracovně Colours Week,“ dodává ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Novinkou pro letošní rok bude i zpřístupnění Velkého světa techniky. Zde bude mít zázemí zóna České televize, Reflexu a nová scéna literárně – poetická.

Příležitost pro mladé hudebníky

Pro odbornou veřejnost a hlubší zájemce o hudební dění bude určena středa 16. července, kdy proběhne v Dolních Vítkovicích, v multižánrovém prostoru Cooltour a klubu Marley v centru Ostravy, hudební konference a showcase českých kapel – Czech Music Crossroads. „Jeho cílem je prezentace kvalitní a přesahové domácí hudby v oblasti rocku, avantgardy, jazzu, folku a world music směrem k zahraničním publicistům, pořadatelům či agentům.“ Přibližuje projekt jeden z hlavních koordinátorů Czech Music Crossroads, Jiří Moravčík. Dopoledne a odpoledne bude věnováno v Gongu debatním panelům nad aktuálními otázkami hudebního průmyslu, večer pak showcaseovým koncertům českých kapel, které budou otevřeny pro veřejnost. Moderátorem diskusí bude hudební publicista Petr Dorůžka a účast na nich přislíbili promotéři největších festivalů (za všechny jmenujme například Glastonbury) i hudební novináři napříč světovými médii.

Areál dozná změn

Místo konání festivalu zůstává, areál Dolních Vítkovic se tak stane již potřetí centrem kulturního dění Ostravy. Prostor ovšem dozná několika změn. Řada, především diskuzních, programů nově proběhne ve Velkém světě techniky. Návštěvníci si ho tak budou moci prohlédnout ještě před oficiálním zářijovým otevřením. V areálu nově vznikne WTF (What the Fashion) market and Art zóna, kde kromě stánků s designovým zbožím budou naživo tvořit domácí i zahraniční streetartoví umělci. Co naopak zůstává, jsou Drive stage – na kterou sám Robert Plant doporučil jednu ze skupin, Full Moon stage, Busking stage, velkoplošná projekce u haly Gong a vinárna v betonovém bunkru. Celkově je naplánováno 200 programových bodů na minimálně dvanácti open air i krytých scénách. Kromě koncertů také divadla, workshopy, filmy, diskuse, performance či výtvarné aktivity. Pro rodiče s dětmi bude opět otevřena i Dětská scéna a kojící stan.

Mezi světovými hvězdami se objeví i několik českých a slovenských kapel, například: Dan Bárta & Ilustratosphera, Monkey Business, WWW, Horkýže slíže, Anna K, Prago Union, Never Sol, Ille, Mydy Rybycad, Korben Dallas, a další.
Kompletní program můžete sledovat na oficiálních stránkách festivalu. Zde také můžete zakoupit čtyřdenní či jednodenní vstupenky na festival. Dále je možné je pořídit v pobočkách Ostravského informačního centra a nově v síti Eventim. Třetí vlna vstupenek za 1 790 korun ve formě eticketu a za 1 820 korun ve fyzické podobě je limitována časově do 31. března. V nabídce festivalu je také zvýhodněné rodinné vstupné i VIP vstupenky. Je možnost si s předstihem zarezervovat místo ve stanovém městečku, parkování nebo místo pro karavan. Pro děti do 140 cm je vstup zdarma, stejnou výhodu mají v neděli senioři nad 65 let.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Ed Sheeran plánuje letní megakoncert v Praze

  Kytarista, zpěvák a skladatel Ed Sheeran je v posledních letech objevem na hudební scéně. Ale dnes už se zařadil mezi nejvýraznější hudební osobnosti současnosti. A nyní chystá koncert v Praze!

 • Joe Bonamassa spasil bluesrockovou scénu

  Kytarista, skladatel, textař a zpěvák. Hudebník každým coulem Joe Bonamassa už má na kontě 13 studiových alb a to je mu teprve 41 let. Sám novou desku Redemption považuje za velmi ambiciózní počin, což na 12 autorských skladbách dokazuje více než dostatečně. Odklání se od svých starších desek, nebo pokračuje ve své započaté cestě?

 • Skupina Soft Machine Legacy připomněla kořeny progrockové hudby


  Takřka utajená akce, ne moc mediálně viditelná, i tak si ale našla řada příznivců kompozičně složitější rockové hudby čas, aby zašla na koncert hudebníků, kteří dnes připomínají odkaz legendární prog-art rockové kapely Soft Machine.

 • Foto: Soft Machine, Palác Akropolis, Praha, 18. 9. 2018

  Prohlédněte si fotografie z koncertu britské jazzrockové formace Soft Machine, který se odehrál v pražském Paláci Akropolis. Kapela zde vystoupila v sestavě John Etheridge (kytara), John Marshall (bicí), Theo Travis (saxofon, flétna, klávesy) a Roy Babbington (baskytara).