×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 264
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 78
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 83
Vytisknout stránku
01.09.2013 13:00

Jazz Dock je opět v provozu

Klub Jazz Dock Klub Jazz Dock Zdroj: of.stránky klubu

Na smíchovském nábřeží Vltavy bude od 1. září opět znít jazz. Po třech měsících oprav zde bude totiž znovu otevřen hudební klub Jazz Dock.

Tento proslulý podnik byl založen v roce 2009 z iniciativy architekta Vladimíra Lederera a zakrátko se stal nejvěhlasnějším zařízením svého druhu v Praze, které navštěvovaly stovky posluchačů z České republiky i ze zahraničí. Důvodem tohoto úspěchu byla především velmi chytrá dramaturgie.

Čtěte také: Medeski, Martin & Wood předvedli v Meetfactory živelnou zvukovou smršť

V klubu nehrály pouze jazzové soubory, zněl zde však také soul, blues či funky, často se zde také objevovali světově proslulí interpreti (například John Abercrombie, Marc Ribot nebo The Bad Plus). Stávalo se, že za jeden večer proběhlo hned několik koncertů, neboť konstrukce celého objektu umožňovala hudební produkci až do časných ranních hodin. Dalším plusem byl vysoce variabilní interiér s velkým barem.
Tyto faktory zde vytvářely velmi příjemné prostředí nejen pro posluchače, ale také pro hudebníky, pro něž se Jazz Dock stal jakýmsi komunitním centrem. Mohli se zde scházet a nerušeně spolu jamovat. Často se tu odehrávaly různé malé festivaly nebo workshopy (v roce 2011 se klub dokonce stal jedním z pódií Prague Proms). Jazz Dock ovšem nebyl zaměřen jenom na hudbu. V jeho prostorách byla otevřena vcelku dobře hodnocená restaurace a každou sobotu vystřídalo hudebníky na pódiích dětské divadlo.

 


Poklidný chod tohoto velmi prosperujícího podniku, velmi proslulého i v zahraničí, přerušila ale v červnu letošního roku povodeň. V noci z 2. na 3. června se hladina Vltavy zvedla a kompletně zatopila prostory klubu. Škoda, která při této nešťastné události vznikla, sahala až do řádu milionů.
Vedení klubu se ovšem především z kulturní obce dočkalo mnoha projevů solidarity. Ve světových médiích na smutnou zprávu z Prahy reagovali mnozí známí hudebníci, jako např. legendární kytarista John Scofield, multiinstrumentalista a člen doprovodné kapely Toma Waitse Marc Ribot, kytarista Kurt Rosenwinkel nebo saxofonista Steve Coleman. Dne 11. června proběhl v pražském Lucerna Music Baru za účasti mnoha zajímavých osobností naší současné hudby, mimo jiné Yvonne Sanchez, Lenky Dusilové, Marty Töpferové nebo Dana Bárty, benefiční koncert s dobrovolným vstupným pod názvem Jazz Dock nad vodou. Účast byla vysoká a vybralo se téměř čtvrt milionu korun.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 


Nejen díky tomuto štědrému příspěvku se podařilo za letní prázdniny provést v klubu nutné opravy a již 1. září bude opět v provozu. Ještě ten večer proběhnou hned dva koncerty, první bude probíhat v rámci tradičního klubového nedělního pořadu Nedělní dixie od pěti hodin odpoledne. Vystoupí na něm zpěvačka Jitka Vrbová, kterou bude doprovázet starý pražský dixieland Hot Jazz Praha. Po nich bude následovat koncert Marty Töpferové s Tomášem Liškou, kteří představí svůj folklórem inspirovaný crossover projekt Milokraj. Další zajímavá akce se v klubu odehraje 11. září, kdy sem zavítá pražská funková legenda J.A.R., která zde bude hrát hned dva večery. Na konci září pak opět do Jazz Docku zavítá současná jazzová hvězda. Nebude to nikdo jiný než saxofonista Chris Potter se svým projektem Underground, který si zde odbude také dva koncerty, poprvé 29. a podruhé 30. září. Na 12. listopadu se poté plánuje koncert samotného Johna Scofielda, který se odehraje v pražském Divadle Archa pod záštitou klubu. V tomto klubu již tento kytarový virtuóz vystoupil, a to v listopadu 2012.
Jazz Dock patří právem mezi nejzajímavější jazzové kluby v celé Evropě, unikátní jak svým umístěním a architekturou, tak svou nenahraditelnou atmosférou. Vlna solidarity, která se zdvihla poté, co došlo k jeho zatopení, jenom ukazuje, jak významnou pozici má v životě alternativní kultury. Zároveň dokazuje, že v současné době stále existují lidé, kteří považují duchovní hodnoty přinejmenším rovné těm materiálním a snaží se svým konáním udržovat.

 

Poslední od