Rhapsody: Půl roku po rozchodu. Jak to vlastně bylo? Doporučený

Je to již půl roku, co se jedna z nejvýznamnějších melodic metalových kapel Rhapsody of Fire rozpadla. Polovina obsazení pokračuje dál, polovina okamžitě sáhla po prapůvodním názvu Rhapsody. Autorská dvojice Staropoli/Turilli se po deseti albech obrátila proti sobě. Jak to vlastně bylo a jaký je nynější status quo?

Rhapsody of Fire, promo 2011 (kam se poděl Leurquin?) Rhapsody of Fire, promo 2011 (kam se poděl Leurquin?) Zdroj: Nuclear Blast

Rhapsody, ať už se bavíme o Rhapsody nebo Rhapsody of Fire, byla vždy kapelou, která s pompou sobě vlastní vytrubovala z hradní věže do kraje dobré zprávy a špatné si řešila v tichu za temné noci na samotě daleko za městem. Jako by na pozadí šeptal sám Niccolò Machiavelli útržky ze svého Vladaře a radil, ať se to nepříjemné provádí rychle a diskrétně.

O vleklých bojích, ať už jde o spory o jméno s tajemným Američanem v roce 2006 nebo o válku s Magic Circle Music, přesněji s Joey DeMaiem in persona, se ví málo. Vždy se ale okázale oznámil výsledek zprávou: „Vybojovali jsme bitvu, jedeme dál vstříc dalším dobrodružstvím.“

Poslední éra původní sestavy

Nejinak tomu bylo i ve finální éře původního obsazení. Po pauze kapela okamžitě nastartovala pod Nuclear Blast s albem Frozen Tears of Angels (2009), na které okamžitě navázala albem (někdy označovaném i jako EP) Cold Embrace of Fear (2010). Jakoby mimochodem už se na promo fotkách neukázal Dominique Leurquin a jeho odchod ani nebyl nijak zmíněn. Naposledy byl spatřen na fotce pod ohlášením koncertů ve Francii (už tam asi, chudák, zůstal).
Namísto něj, ovšem opět s nejvyššími poctami, byl ohlášen Tom Hess z USA, kytarista a vyhlášený učitel působící do té doby v Holyhell (kteří se okamžitě po přijetí Hesse do Rhapsody vytratili neznámo kam) pod nenáviděným labelem Magic Circle. O Leurquinovi opět ani zmínka.

Masters a dost!

Následovala finální deska From Chaos to Eternity (2011), která avizovala vyvrcholení autorské spolupráce Staropori/Turilli. Pak přišlo na řadu velkolepé turné, během kterého Rhapsody of Fire vystoupili i na Masters of Rock. Zde odehráli seznam těch největších pecek, jaké kdy dohromady vytvořili, až se fanouškovi zdálo, že jsou konečně zpátky. Pár dní na to ovšem přišla zpráva, že se kapela rozpadá.rhapsody-of-fire

Luca Turilli se vrátil k původnímu názvu Rhapsody (že by tajemný Američan už dostal, co potřeboval?), do sestavy si vzal baskytaristu Patrice Guerse a také potají odejitého Leurquina. V původní sestavě Rhapsody of Fire tak zbyl klávesák Alex Staropoli a zpěvák Fabio Lione.

Dvojitý agent

Nejpikantnější na celém rozpadu kapely je, že bubeník Alex Holzwarth působí nyní zároveň jako člen Rhapsody i Rhapsody of Fire. Vzhledem k tomu, jak se čachrovalo s kytaristy, je až neuvěřitelné, že se nikdo neodvážil sáhnout na bicmena. I když, vzhledem k jeho kvalitám to zase nebude až tak překvapivé.

Obě kapely tak počátkem září roku 2010 začaly fungovat. Rhapsody of Fire hrdě zveřejnili (zatímco Luca Turilli se nenápadně zmínil v rozhovoru), že na tom, co si vybájili novináři a fanoušci fantazírující o rozchodu, není ani trochu pravdy, a že vše proběhlo přátelsky a v klidu. Ovšem, tak jako tak jsou to pořád dvě kapely operující na témže poli. Jak si tedy stojí po půl roce? 

Rhapsody of Fire

Do sestavy přibrali na post kytary Roberta de Micheliho. Pan Ego, jak zlé jazyky rády mluví o Turillim, byl nahrazen stejným, ba možná ještě tvrdším kalibrem. V italské melodické bandě prostě nesmí chybět italský hřebec. K baskytaře se postavil bratr bubeníka Alexe, Oliver Holzwarth. S veškerou pompou bylo ohlášeno turné po Evropě. Další epická pouť za dobrodružstvím v grandiózním stylu.

Rhapsody

Turilli mlčí. Nebýt toho, že vydavatelství ohlásilo vydání nového alba Ascending to Infinity, nevěděli by fanoušci vůbec nic. Nahrává se v utajení, nejvyšší prioritou je zatajit totožnost zpěváka. Producentem tentokráte není guru Sascha Paeth, ale dvojice Turilli/Holzwarth (Alex). V krátké zprávě je zmíněno, že album vyjde 29. června, bude mít 65 minut délky (75 s bonusy) a že bude následovat světové tour na pozici headlinera.

Vše je zpátky, okázalé proslovy i neprostupné ticho zahalené do roušky tajemna. Ať chcete nebo ne, éra Rhapsody je zpátky. Hydře místo jedné useknuté hlavy narostly dvě nové. Po dlouhém období bez jediného koncertu se tak můžeme v brzké době těšit hned na dvojnásobnou dávku emocí. Bude to grandiózní i tajemné.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Within Temptation, Forum Karlín, Praha, 11. 12. 2018

  V úterý večer se v pražském Foru Karlín představila nizozemská metalová skupina Within Temptation. Jako předskokany si zvolili mladou kapelu z německého Mannheimu Beyond the Black. Within Temptation v čele s charismatickou zpěvačkou Sharon den Adel předvedli pravou metalovou show. Prohlédněte si fotografie ze začátku koncertu.

 • Oomph! lákají na novou desku prvním singlem

  Německá metalová kapela Oomph! prozradila víc informací o nové desce, která následuje album XXV z roku 2015. Kromě toho vyslala první ochutnávku v podobě singlu Kein Liebeslied.

 • Foto: Tarja Turunen & Moravská filharmonie Olomouc, Výstaviště Flora, Olomouc, 11. 12. 2018

  Sérii vánočních koncertů zahájila Tarja Turunen v Olomouci za doprovodu Moravské filharmonie Olomouc a pěveckého sboru Stojanova gymnázia Velehrad. Tuto jedinečnou show této operní i metalové zpěvačky vám přiblížíme v následujícím fotoreportu.

 • Na Beat Festu zahrají Uriah Heep a U.D.O.

  Netradiční kombo zvolili pořadatelé letošního ročníku tradičního Beat Festu. V pražském Fóru Karlín vystoupí dvě tělesa dnes již dávno považovaná za klasiky. Každé ovšem v jiném žánru.

Další podobné články