Rock vs. pop: Rockeři ustupují i Lady Gaga Doporučený

Jessie J., Adele a Lady Gaga protlačily popovou muziku na dominantní pozici a hlavně - před tu rockovou. Hitparády jsou většinově ovládány popem po dlouhých sedmi letech.

Britská zpěvačka Jessie Jay Britská zpěvačka Jessie Jay Zdroj: mtv.com

Výjimečně úspěšné nahrávky shora uvedených umělkyň zajistily popu v roce 2011 vedení a zároveň i slibný náskok do budoucna. Dokonce ani silné počiny kapely Coldplay a Noela Callaghera neuchránily rockový žánr od nejhoršího výsledku posledních let.

Rock nyní ovládá 29,4 procent trhu, což je oproti 41,5 procentům z vrcholu roku 2004 opravdu slušný propad. Jediné rockové dílčí vítězství zaznamenala kapela Coldplay se svým albem Mylo Xyloto, které překonalo rekord nejrychlejších prodejů, když si lidé koupili přes 200 000 CD kopií a přes 80 000 digitálních alb během prvního týdne.

Pop oproti tomu zaznamenával nepřetržitý šplh směrem vzhůru, který v roce 2011 dosáhl 33,6 procent podílu na trhu. To z popu také zároveň udělalo i nejlepší žánr roku. Sedm z deseti nejprodávanějších alb roku 2011 patří právě popovému žánru. Tím nejprodávanějším se stalo album 21 zpěvačky Adele, kterého se jen v Británii prodalo 3,5 milionů kusů a dle BBC se jedná o nejprodávanější album nového století.

Čtěte také: Adele byla korunována karaoke královnou

Manažer společnosti Official Charts Company, která vývoj na trhu sleduje, prohlásil, že tento trend bude pravděpodobně nadále pokračovat. „Vzhledem k novým deskám Madonny, Robbieho Williamse, Lady Gaga a Ting Tang, návratům Westlife, One Direction a Olly Murs očekáváme stálý vzestup popularity popu.“ řekl.

 

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Ulrich Ellison, Bounty Rock Cafe, Olomouc, 8. 10. 2019

  Rockový Mozart, jak jej nazvali v upoutávce, Ulrich Ellison and Tribe Blues zahrál v olomouckém Bounty svůj napínavý a harmonický mix vláčného i výbušného rocku, jižanského blues, keltské a lidové hudby. Pódium mu však nestačilo, tak vešel mezi diváky a zahrál jim nejen "do ouška" ale také, sednuvší si ke stolu, k dobrému pivečku!

 • Dirty Loops s drtivými groovy navštíví Brno a Prahu

  Našlapané Švédské trio Dirty Loops míří do Českých končin! Skvěle seřízenými groovy, dokonale tepající basou, typickými „dirty“ harmoniemi a excentrickými falzety se můžete nechat omámit v Brně 8. října od 20:00 v klubu Sono nebo o den později v Praze 9. října od 19:00 v Roxy.

 • Písničkář Pokáč dokazuje, že je Úplně levej

  Známý český písničkář a textař Pokáč, který tento rok vydal své druhé album s názvem ,,Úplně levej", vypustil do světa stejnojmenný videoklip.

 • Foto: Chinaski, Sono, Brno, 4.10 2019

  Skupina Chinaski vydala nové album "11", které se rozhodla pokřtít hned v několika městech. Na fotogalerii z brněnského křtu se můžete podívat zde.

Další podobné články