14.10.2013 13:00

Alternativa festival představí současný jazz i experimentální tvorbu Doporučeno

Do své již třetí dekády se naplno přehoupne festival Alternativa, který se uskuteční na několika pražských pódiích mezi 20. a 30. listopadem. Mezi nejzajímavější hudební jména letošního ročníku budou zajisté patřit Sax Ruins z Japonska, zasnění alternativci No Joy z Kanady či belgičtí DAAU.

Zahajovací večer dvacátého prvního ročníku Alternativa festivalu je na programu ve středu 20. listopadu v Rock Café. Vystoupí na něm japonští Sax Ruins spolu s legendárními Už jsme doma, kteří tentokrát budou hrát skladby skupiny F. P. B. – například stejně jako na loňském Podvinní festu - jejímž zakládajícím členem byl zpěvák Už jsme doma Miroslav Wanek. Druhým vystupujícím tohoto večera bude japonské duo Sax Ruins, které svým letošním vystoupením pomyslně naváže na koncert kapely Ruins na Alternativě z roku 1999. Tehdy to ovšem byli pouze Ruins a přímým pojítkem je tak osobnost bubeníka Tatsuya Yoshidy, který současnou formaci založil spolu se saxofonistkou Ono Ryoko, aby tak oživil starší skladby této skupiny.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Zajímavou součásti programu festivalu je rovněž soutěž Malá alternativa. Tedy přehlídka mladých kapel, které před odbornou porotou a diváky – i těmi internetovými – předvedou svou tvorbu. Do projektu se přihlásilo přes třicet skupin. Mladé jazzové naděje si budete moci poslechnout na scéně Unijazzu – pořadatele festivalu - v Kaštanu, a to v pátek 22. listopadu.
Jen o dva dny později, tedy v neděli 24. listopadu, bude v prostoru klubu Kaštan na programu večer věnovaný Jaroslavu Palátovi - otci českého industriálu. Temnou atmosféru budou ladit post punková formace Rány těla, kapely Paprsky inženýra Garina, legendární Střední Evropa a další.

V klubu HooDoo Music se od 27. do 30. listopadu uskuteční řada koncertů, které mají na svém programu velmi zajímavá hudební jména. Nejprve se zde ve středu 27. listopadu představí Vložte kočku, skupina, jejíž energické koncerty bez nadsázky patří k tomu nejlepšímu, co české hudební podhoubí nabízí. Spolu s nimi vystoupí již zmiňovaní No Joy, kteří z Kanady přivezou své podání alternativního rocku zahaleného melancholickým hávem, a také And The Wireman, američtí jazz–soul-rockoví hudebníci.

 

 


Elektroničtí hudební experimentátoři se představí o den později, kdy vystoupí Julian Sartorius, bubeník posouvající hranice svého nástroje naprosto neočekávaným směrem, dále také Dieb 13 a pražský hudebník Phaerentz. S elektronickou hudbou a všemi možnými odvětvími, která jsou s ní spojena, pracuje Meienberg ze Švýcarska – mimo jiné třetí švýcarský hudebník, který se tento večer představí. Tím třetím – vedle Stratoriuse a Meienberga – je Strotter, muzikant tvořící hudbu na starých a vpravdě originálně upravených gramofonech.
Were Mute, to je nový projekt Václava Havelky z Please the Trees a Carla Warwicka, který se pohybuje v polohách od ambientu k noisu a místy až k meditačním pasážím podkresleným kytarou a elektronickým beatem. Were Mute budou na programu v pátek 29. listopadu. Pro návštěvníky, kteří by chtěli zabrousit do jazzovějších vod, je tu hudba polské skupiny 100nk. O nezapomenutelný zážitek se zcela jistě také postará belgická kapela DAAU, která má za sebou zkušenosti se skládáním hudby do několika soundtracků a před vystoupením na letošním ročníku Alternativa festivalu mají v plánu vydání svého sedmého alba s názvem Eight Definitions.

 

Čtěte také: Jaga Jazist - portrét (téměř) dvacetileté skupiny

 

Do posledního večera celého festivalu nás uvedou čeští DekadentFabrik, kteří se pohybují na poli jazzu a psychedelií nasáklými melodiemi. Na niterný saxofon vynikajícím způsobem hraje Mikoláš Chadima. To vše je navíc podkresleno tanečních rytmy. Slovy pořadatelů festivalu „DekadentFabrik hrají tak, jako by zůstat stále jinde bylo to nejlepší, co nás může v životě potkat. Kdekoli mimo tento svět.“ Spolu s DekadentFabrik vystoupí trio z Francie TOC, hrající na pomezí rocku, popu, elektronického experimentu a jazzu. 

Závěrečná afterparty bude v režii Lydia Lunch Retrovirus. Energický punk, kdy zpěvačka Lydia Lunch místy zní jako John Lydon ze Sex Pistols a za zády má hvězdnou kapelu poskládanou z velkých jmen alternativního rocku. Součástí večera bude i křest dvou knih Lydie Lunch „Máš-li hlad, tak ho hlad´“ a „Krvavá stopa“.
Vedle koncertů můžete také v čítárně Unijazzu navštívit výstavu, zvukovou performance Mitakuye Oyeasina a projekci tanečně–divadelního představení Construct, k němuž složil hudbu Lynn Wright, což je mimo jiné i frontman výše zmiňovaných a tento večer i akusticky vystoupivších And The Wiremen.

Ceny vstupenek se pohybují od 80 do 350 korun a můžete je zakoupit přes Ticketportal, Ticketpro, Ticketstream, v čítárně Unijazzu a prodejně Rekomando.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.