Kiss se přijedou rozloučit s Prahou

Jedna z největších rockových kapel historie se vydala na své (další) rozlučkové turné a cesta ji zavede i do Prahy, kde se 19. června představí na stadionu v pražském Edenu. Záda jim budou krýt skutečně exkluzivní jména - asi nejslavnější texaský trojlístek ZZ Top a jedna z nejvýraznějších českých supergroup BSP.

Dalšího studiového alba Kiss už se nejspíš nedočkáme, ale dvojka Stanley - Simmons určitě najde nové způsoby, jak značku kapely zpeněžit. Dalšího studiového alba Kiss už se nejspíš nedočkáme, ale dvojka Stanley - Simmons určitě najde nové způsoby, jak značku kapely zpeněžit. Zdroj: propagační materiály Kiss

Zdaleka to není poprvé, co se čtyři muži v make-upu - Paul Stanley, Gene Simmons, Tommy Thayer a Eric Singer - rozhodli ukončit kariéru velkým turné na rozloučenou. A možná to opravdu není úplně naposled. Jenže, stejně jako u dalších generačních souputníků těchto veteránů rockových pódií platí, že čas zkrátka obelhat nelze. A tak je stále pravděpodobnější, že tentokrát je to naposled už skutečně definitivní.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Kiss vyvrhla newyorská scéna počátkem sedmdesátých let a zpočátku to vypadalo, že tahle pomalovaná čtyřka velkou díru do světa neudělá. Vše se zlomilo až legendárním živákem Alive!, na kterém se podařilo zachytit nespoutanou energii živých vystoupení. A díky kombinaci skladatelského a obchodního umu ústřední dvojky Stanley/Simmons Kiss chytli příležitost za pačesy a dnes platí za asi nejúspěšnější značku v hudebním světě.

Mají za sebou rozchod, reunion a další rozchod se dvěma původními členy - Acem Frehleym a Peterem Crissem, období bez masek i komerční karamboly. Vydali více než dvacet studiových alb, posledním z nic je Monster z roku 2012. Jejich podobizny jsou doslova na všem, od figurek, hrníčků, ručníků po pinbally, ptačí budky a dokonce i rakve. Pojem Kiss se zkrátka stal obchodní značkou a jedním ze symbolů amerického snu.

 

 

Historie texaských renegátů ZZ Top sahá ještě o něco dále než u Kiss, konkrétně do roku 1969. U jejího zrodu stál kytarista a zpěvák Billy Gibbons, ke kterému se po několika změnách v sestavě o rok později přidali basák Dusty Hill a bubeník Frank Beard. V těch dobách ještě Hill s Gibbonsem neměli své charakteristické plnovousy a hudebně se pohybovali v oblasti blues rocku. Do něj postupně zakomponovávali další a další elementy, až se propracovali ke svému nezaměnitelnému zvuku.

Největší úspěchy zaznamenali ZZ Top v osmdesátých letech s alby Eliminator a Afterburner. Výrazný podíl na tom měly syntezátory a taneční tempo písní jako Legs nebo Gimme All Your Lovin'. V devadesátých letech od opulentních produkcí ustoupili a vrátili se ke kytarovějšímu zvuku. Vzhledem k tomu, že všichni tři členové letos oslaví sedmdesáté narozeniny, je možné, že i ZZ Top se u nás také objeví naposledy.

 

 

Poslední na seznamu je česká trojka BSP - tedy Balage, Střihavka, Pavlíček. Jedná se o seskupení výrazných osobností české hudební scény bodující v devadesátých letech hlavně ikonickou baladou Země vzdálená. Na kontě mají dvě alba - anglicky zpívané BSP I: Ota Balage For Kamil Střihavka By Assistance Michal Pavlíček z roku 1993 a o rok mladší BSP II: Michal Pavlíček For Kamil Střihavka With The Assistance Of Ota Balage. Letos slaví čtvrt století existence, což chtějí oslavit nejen tím, že se vydají na turné, ale zároveň slibují i nahrávání nové hudby.

Přehled

 • Název akce: Prague Rocks 2019 - KISS, ZZ TOP
 • Datum: středa, 19 červen 2019
 • Místo: Sinobo Stadium Praha
 • Cena: 4 320 - 5 320 Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Behemoth vydali klip k skladbě Sabbath Matter

  Poslední album polských Behemoth I Loved You at Your Darkest je již nějaký ten pátek venku. Videoklip ke skladbě Sabbath Matter desku opět oživuje.

 • Foto: Rock Heart, Moravský Krumlov, 16. 8. 2019

  Prostřední den festivalu Rock Heart pokračoval se spoustou zajímavostí.

 • Metallica předvedla v Praze majestátní show

  Metallica už dnes netvoří žánry, ani nepřepisuje dějiny hudby. Její jméno je ale stále pojmem, který dokáže na koncert přilákat pestrou paletu návštěvníků všech věkových kategorií. Na letiště v pražských Letňanech jich dorazilo přes sedmdesát tisíc.

 • Foto: Metallica, Letiště Letňany, Praha, 18. 8. 2019

  V neděli večer zahrála v pražských Letňanech v rámci světového turné WorldWired Tour legendární Metallica. Na tuto show dorazilo více jak 70 tisíc fanoušků tvrdé muziky a ani my jsme u toho nemohli chybět. Ještě před samotným vystoupením Metallicy se divákům v roli předskokana představily dvě severské kapely. Norská hardcorová skupina Bokassa a švédská heavymetalová skupina Ghost.

  Prohlédněte si náš fotoreport z tohoto vyprodaného koncertu.