Vytisknout tuto stránku

Laco Deczi vyráží na podzimní turné

Americký trumpetista slovenského původu, Laco Deczi, se do Evropy vrací dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Nejinak tomu bude i letos, kdy během dvouměsíčního turné navštíví Česko, Slovensko a Maďarsko.

Laco Deczi Laco Deczi Zdroj: lacodeczi.com

Trumpetista, skladatel a malíř Laco Deczi se narodil v roce 1938 ve slovenské vesnici Bernolákovo. Na trubku začal hrát už na základní škole, vzorem mu byl jeho strýc, a už na střední škole hrál v několika kapelách. Po vojně se rozhodl zůstat v Praze, kde začal působit v divadle Rokoko, v seskupení Jazz Outsiders a dostal angažmá ve slavném souboru S+HQ Karla Velebného a Reduta kvartetu.

Roku 1967 založil kapelu Jazz Cellula, ve které hrály jazzové osobnosti české hudební scény (Karel Růžička, Josef Vejvoda, Laco Tropp a další). V sedmdesátých letech působil v orchestrech Českého rozhlasu (jazzovém i tanečním) a nahrál několik alb, která jsou dnes již legendární.

 

 

Od roku 1986 žije v USA, kde založil kapelu Celula New York a hrál po boku skvělých muzikantů zvučných jmen, jako jsou Elvin Jones, Dave Weckl či Sonny Costanzo. Do Čech se Laco Deczi pravidelně vrací dvakrát do roka. V posledních letech hrál na řadě různých festivalů od Jazzu na Hradě přes Colours of Ostrava až k Rock for People. Laco si rovněž zahrál ve filmu Věry Chytilové Kalamita a je také uznávaný jako malíř. V roce 2003 o něm vyšla kniha Jiřího Šebánka Na plný plyn a o dva roky později  kniha Pravdy.

Kapela, která Laca Decziho na turné doprovází, je složena ze skvělých muzikantů. Za bicími je tradičně syn Vaico, nově na baskytaru hraje Michael Krásný a klávesy ovládne Jan Aleš (známý z kapely Kosmičtí lidé). 

Termíny koncertů v České republice:

2. 10. Praha, Výstava Designblok 2012                                     1. 11. Praha, V.I.P. party

4. 10. Olomouc, Jazz Tibet Club                                               2. 11. Praha, Agharta

12. 10. Vysoké Mýto, M Klub                                                   3. 11. Praha, Agharta

13. 10. Polička, Polička Jazz                                                   7. 11. Praha (bližší informace nezveřejněny)

14. 10. Frýdek - Místek, Stolárna                                              8. 11. Vrchlabí, KD Střelnice

15. 10. Ostrava, Parník                                                            10. 11. Prostějov, Apollo 13

19. 10. Nové Hrady, hotel Rezidence                                         13. 11. Brno, klub Šelepka

20. 10. Mělník, Stará Mydlárna                                                 14. 11. Praha, Balbínova Poetická Hospůdka

21. 10. Plzeň, benefiční festival Apple Day                                 15. 11. Praha, Balbínova Poetická Hospůdka

23. 10. Praha, hotel Regina                                                      16. 11. Teplice, Jazz Club Teplice

24. 10. Praha, Vinárna U Hrušky                                              17. 11. Slaný, Jazz Club Slaný

25. 10. Praha, Novoměstská radnice Prahy 2                             21. 11. Opava, Klub ART

26. 10. Čeladná, hotel Miura                                                     23. 11. Bílá Voda (bližší informace nezveřejněny)

27. 10. Vysoké Mýto, 2. česko-slovenský bubenický festival

31. 10. Karlovy Vary, Divadlo Husovka

Přehled

 • Název akce: Laco Deczi - podzimní turné
 • Datum: úterý, 02 říjen 2012
 • Místo: Designblok 2012 Praha
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • V říjnu se v Praze uskuteční hudebně výtvarný festival pro děti Struny Teens

  Hudebně výtvarný festival Struny TEENS je tu v říjnu opět pro všechny, kteří chtějí proniknout do světa profesionálních mladých hudebníků i výtvarníků. 19. října na ně v Fa Fabrice čekají workshopy, debaty a unikátní koncert. Na workshopu s Jarem Cossigou se dozvědí mnoho užitečných rad a tipů, jak správně nahrávat, stříhat a mixovat muziku. Výrazná ilustrátorka a umělkyně Eliška Podzimková, kterou si ke spolupráci vybral Jamie Oliver nebo Tomáš Klus, zas předá své bohaté zkušenosti na výtvarném workshopu.

 • Italská dvojice Ilaria Graziano a Francesco Forni vystoupí v Café v lese

  Americana, folk, blues, rock, tango, vášnivé neapolské písně a ještě lépe, všechno pěkně dohromady. Jak to umí snad jen Ilaria Graziano & Francesco Forni. To vše budou moci poznat fanoušci, kteří tento týden navštíví pražský klub Café v lese.

 • Bluesman vypráví příběh Petera Jurkoviče

  Billy Gibbons ze ZZ TOP nebo Eric Clapton mají jedno společné. Elektrické kytary od českého výrobce Petera Jurkoviče. Na motivy jeho příběhu vznikl film, který mimo jiné dokazuje, že blues je nejen hudebním, ale i životním stylem.

 • Ve Futuru Music Baru vystoupí experimentální skupina Red Baraat

  Nezaměnitelný zvuk a nakažlivé rytmy mísící tradiční indickou hudbou s bollywoodskými melodiemi, new orleanským jazzem, psychedelií a vlivy celého hudební světa. Američtí Red Baraat se vrací po sedmi letech do Prahy.