Legendy japonského metalu Loudness v červenci představí v Praze nové album

Nejslavnější metalová kapela ze země vycházejícího slunce míří zpátky do Prahy. Ti, kteří psali a píší historii tvrdého rocku, vystoupí v neděli 29. července opět v pražském klubu Nová Chmelnice.

V této sestavě hrají Loudness od roku 2009. V této sestavě hrají Loudness od roku 2009. Zdroj: Archiv kapely Loudness

Historie vzniku kapely spadá až do roku 1981, kdy se dva bývalí členové skupiny Lazy, kytarista Akira Takasaki a bubeník Munetaka Higuchi rozhodli k založení vlastní formace. Po několika konkurzech na post zpěváka padla volba na člena Earthshaker Minoru Niiharu a čtveřici doplnil Takasakiho přítel Masayoshi Yamashita (který ovšem také prošel konkurzem). V srpnu téhož roku začali nahrávat debutové album The Birthday Eve, které vyšlo v listopadu a odstartovalo japonskou rockovou revoluci.

Po úspěchu prvního alba následovala v rychlém sledu další dvě - Devil Soldier (1982) a The Law of Devil´s Land (1983). Na obě alba byl najat ke spolupráci americký inženýr Daniel McLendon a určitě i díky tomu si otevřeli Loudness dveře do světa. V červenci 1983 se stali první japonskou kapelou, která se vydala na turné po USA a poté i po Evropě, čímž definitivně vstoupili na mezinárodní hudební scénu.

 

 

Boření bariér tím ale teprve začalo. V květnu 1984 podepsali smlouvu s gigantem Atlantic Records, což pro japonské interprety opět znamenalo významný průlom. Desce Thunder In The East se tak dostalo celosvětové distribuce. Následující šňůra zavedla Loudness mimo jiné jako první japonskou kapelu do věhlasné Madison Square Garden.

Po albu Hurricane Eyes fanoušky skupiny čekal nenadálý šok. V prosinci 1988 kapelu opustil frontman Minoru Niihara. Následovala řada konkurzů na uvolněné místo, ale dlouhou dobu se nedařilo Niiharu nahradit. Nakonec padla volba na neasijského pěvce Obsession Mika Vesceru. Díra byla zacelena a v září 1989 vyšla Soldier Of Fortune. Vescera vydržel do roku 1991, kdy se s ním skupina rozloučila údajně kvůli kulturním rozdílům. Další facka následovala v roce 1992, kdy odešel i Masayoshi Yamashita.

V březnu 2001 kapela po třináctileté přestávce oznámila svůj návrat v původní sestavě vydáním alba Spiritual Canoe. Skupina chytla druhý dech, účastnila se mnoha velkých festivalů. V dubnu 2008, dva měsíce po vydání alba Metal Mad, byla bubeníkovi Munetakovi Higuchimu diagnostikována rakovina jater a 30. listopadu téhož roku zemřel ve věku 49 let.

V roce 2009 na jeho stoličku usedl Masayuki Suzuki a do kapely vnesl novou energii. Zatím poslední studiové album vydali Loudness v lednu tohoto roku a nese název Rise to Glory. Představit ho přijedou nejen na Masters of Rock do Vizovic, ale také v plném setu do Prahy, kde již potřetí vystoupí v klubu Nová Chmelnice.

Formální založení kapely MetalCraft proběhlo sice již na sklonku léta 2014, ale od slov k činům bylo ještě daleko. Až na jaře 2015 se do setlistu složeného z coverů známých metalových pecek začínají přimíchávat vlastní věci a vyrovnávají poměr. Dnes již s převahou vede autorská tvorba. MetalCraft stojí pevně na základech NWOBHM s trochou toho glamového větru v zádech.

Na sklonku roku 2015 vychází EP Feel The Fire. Úspěch zaznamenávají také videa k písním Get Up NoiseDream In Your Eyes. Vážné názorové neshody nejen v hudebním směřování kapely do budoucna vyvrcholí v dubnu 2017 odchodem kytaristy Tomáše Pavelky. Po několika krátkodobých záskocích MetalCraft prožije své znovuzrození až na začátku roku 2018, kdy se opět vrací do plné práce omlazený, posílený, s hutnějším a ostřejším zvukem. Nová krev má podobu talentovaných kytaristů Tomáše a Štěpána.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Ozzy se ještě jednou vrátí do Prahy. Přiveze Judas Priest

  Ozzy Osbourne se sice potýká s kupou zdravotních potíží, kvůli kterým musí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné, ale to mu nebrání přidávat další. V rámci jedné z nich se vrátí také do pražské O2 areny. A přiveze s sebou další veterány - Judas Priest.

 • VIDEO: Rozhovor s Traktor - Teprve začínáme

  Rok 2019 ještě není v polovině a pro kapelu Traktor je už teď jasné, že bude nejúspěšnějším v její historii. Album Šachoffnice se prodává lépe než jeho předchůdci a turné na jeho podporu dokázalo zaplnit velké haly po celé zemi, včetně pražského Fóra Karlín.

 • Masters of Rock uzavírá seznam vystupujících

  Sedmnáctý ročník jedné z nejprestižnějších přehlídek metalových kapel z celého světa v Česku se nezadržitelně blíží. Je tedy načase si zkompletovat seznam vystupujících. Jak je již tradicí, najdeme tu spoustu známých jmen, ale i několik premiér.

 • Životopis Mötley Crüe The Dirt nás vrací do světa, který už neexistuje

  V roce 1981 se kalifornská mládež oddává nekončícím večírkům plným drog a sexu. A také poslechu kapel, jejichž členové kradou svým sestrám oblečení i líčidla. To odsud se vzedmula vlna hair metalu, která na následující dekádu ovládla rockový svět. Vítejte v Hollywoodu, daleko od záře filmových hvězd. Vítejte na Sunset Stripu.