Limbo se vrací do Jazz Docku

V rámci podzimní série koncertů přichystala česká jazzová skupina Limbo své vystoupení i v pražském klubu Jazz Dock. Zde mimo jiných skladeb představí i písně ze zatím svého posledního, a zároveň mnohými kritiky vysoce hodnoceného, alba Koncert.

Limbo Limbo Zdroj: archiv skupiny

Do Jazz Docku zavítá tato experimentální jazzová kapela vedená saxofonistou Pavlem Hrubým ve své akustické verzi, jejíž sestavu tvoří bubeník Dušan Černák, trumpetista František Kučera a basista Taras Vološčuk. Právě tato sestava se podílela na natáčení živého alba, které bylo nazváno jednoduše Koncert.

Čtěte také: Free jazzové dobrodružství protagonistů kapel Limbo a NTS

Vývojová proměna z elektroakustické formace samozřejmě ovlivnila jak repertoár, tak i samotnou koncepci koncertů. Limbo akustické se raduje z maličkostí, vyhrává si s detaily, které kontrasty klidných a freejazzových pasáží naplno doslova nabízejí. Tyto kontrasty představují momenty, kdy kapela jede takřka v meditativně položeném tempu, v němž si užívá někdy až melancholicky zachmuřených sól, od nichž poté ale umí plynně vystoupat do groovovějších a rytmicky svižnějších výšin.

 

 

V nich Limbo rovněž dokazuje, jak přirozeně umí měnit náladu koncertu, kdy v sólových pasážích excelují trumpetista František Kučera a saxofonista Pavel Hrubý. Právě tito dva hudebníci svojí hudební komunikací ukazují, že fungování moderních jazzových kapel stojí právě ne na bezbřehém předvádění jedinců, ale myšlence vzájemné kooperace. Rytmika neplní jenom doprovodnou roli, ale naplno rozvíjí hudební témata, kdy často přebírá i melodickou funkci. Přesná souhra je podmínkou, kterou Limbo dodržuje a díky tomu je koncertní atmosféra jedinečná a připomíná skoro až jakousi jazzovou mši.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Dušan Černák a Taras Vološčuk tvoří již sžitou dvojku, která se naplno zapojuje do hudebních vizí Pavla Hrubého. Ten stále více dokazuje, že na české jazzové scéně patří k těm, kteří svoji mysl udržují otevřenou novým nápadům a díky tomu jsou tak koncerty Limba osvěžujícím hudebním zážitkem. Koncert skupiny Limbo se uskuteční již 16. října od sedmi hodin večer v příjemném prostředí klubu Jazz Dock. Cena vstupného činí 150 korun.

Přehled

 • Název akce: Limbo
 • Datum: středa, 16 říjen 2013
 • Místo: Jazz Dock Praha
 • Cena: 110-150 Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Keb' Mo', Divadlo Archa, Praha, 16. 7. 2019

  Charismatický černý bluesman Keb' Mo' svým pohodovým vystoupením vytvořil v Divadle Archa skvělou atmosféru. Představil nejen svoje nové CD Oklahoma, ale zazpíval i s publikem svoje starší písně, při kterých střídal akustické i rezofonické kytary, které mu pečlivě připravoval jeho "roztleskávač" Riley. Z tohoto téměř dvouhodinového koncertu přinášíme náš fotoreport.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Selmy Uamusse

  Mozambik patří, podobně jako Kapverdy či Brazílie, mezi kulturně navzájem spřízněné země portugalské sféry. Po hudební stránce je to ovšem zatím nezmapovaný region. O to větším překvapením je zpěvačka Selma Uamusse, která organicky spojuje dva dosud oddělené světy - živelné rytmy mosambického venkova, i funk a zvukovou psychedelii evropských klubů. Přijďte do Paláce Akropolis 29. listopadu!

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Lakha Khana

  Virtuózní houslista Yehudi Menuhin kdysi prohlásil, že temný a hypnotický tón nástroje sarangi je tím nejpřesnějším obrazem indické duše. Jedná se o paralelu evropských houslí, která je ovšem podobně jako sitar opatřena sadou rezonančních strun a užívá se jak v klasické, tak i lidové hudbě. Pojďte soutěžit s redakcí musicweb.cz o lístky na 18. listopadu do Paláce Akropolis.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert The Comet Is Coming

  Cosmic Jazz v taneční rovině aneb hudba budocnosti pozpátku. Londýnská postjazzová hvězda poprvé v České republice 19. listopadu v prostorách Paláce Akropolis!