Osmý ročník Winter Metal Attack přináší porci tvrdé muziky

Pražská přehlídka drsné hudby Winter Metal Attack se dočkala již osmého opakování. V sobotu 18.ledna se v prostorách Nové Chmelnice představí kapely Zodiac Ass, Deathstar, Unborn, Return to Innocence, 7Sins of Surviving, Halalí a Stockholm Syndrome.

Unborn Unborn Foto: Katka Hajdinová/musicweb.cz

Rok se s rokem sešel a na Novou Chmelnici se již po osmé vrací tradiční zimní metalový festival Winter Metal Attack. Stejně jako minulý rok je akce pouze jednodenní, o to více se ale pořadatelé snažili, aby byl veškerý čas maximálně využit, startuje se už na čtvrtou hodinu odpolední. Velmi zajímavým tahem, který má zaručit, že fanoušci přijdou už na první kapelu a ne pouze na hlavní hvězdy, je pivo zdarma pro prvních padesát (zletilých) návštěvníků.

Přečtěte si také reportáž z loňského ročníku Winter Metal Attack

Nejvýznamnějším jménem letošního ročníku je jednoznačně thrash metalová banda z Pasova, Zodiac Ass. Sami sebe někdy označují také za underground thrash metal. V roce 2006 debutovali velmi netradičně pojmenovanou deskou Lefthandmasturbator. V roce 2010 přidali prvotině ještě mladšího (a o poznání střízlivěji nazvaného) bratříčka A Monument of Human Ignorance. Čerpají jak z klasického osmdesátkového thrashe, tak i z neothrashové vlny, ale velmi neradi se vymezují naopak a rádi porušují žánrová pravidla.

 

 

Ostatní vystupující kapely již reprezentují naši domovinu, naprostá většina jsou pak pražští domorodci. Nejdále to na Chmelnici mají mostečtí deathmetalisté Deathstar. Vloni se jim podařilo vydat druhé album Beyond All Fears a odehrát slušnou řádku koncertů v Čechách i za hranicemi. Očividně jsou tedy ve formě. To samé je možné prohlásit o symphonicích Return to Innocence, kteří si minulý rok prošli doslova zmrtvýchvstáním. Nyní jsou ale již po úspěšném comebacku opět pevně v sedle a v říjnu dokonce pokřtili novou desku The Ring of Moon.

Celou akci už poosmé spískali thrashoví šílenci Unborn. Minulý rok vydali placku Six Ways of Suffering a ani ztráty na životech, které v jejich řadách způsobilo znovuobnovení Return to Innocence, nemohly zabrzdit jejich rozjetou metalovou mašinerii. Tenhle vlak nikde nestaví a na cestě Praha-peklo vám předvede všech šest druhů utrpení. Jejich kolegové s o jedna vyšší číslovkou, 7Sins of Surviving, to vzali úplně z opačného konce. Na prvním albu Fall From 7th Heaven se doslova padalo z nebes. Nyní na pokračování The Fallen Rise padlí povstávají a chystají se nám udělat peklo přímo tady na zemi. Death-metalcorové běsnění asi nejlépe popsali samotní 7sins: "Je to strašně zlej bordel!"

Mohlo by vás zajímat: Nová deska Unborn vás vrátí zpět do reality 

Poslední dvě kapely jsou co do žánru mírným překvapením. Je však nutné poznamenat, že WMA nikdy nebyl zcela monotematický. Grind-punková sbíječka Halalí je řádný úlet, který naprosto vybočuje z kontextu ostatních kapel. Ale pokud se více zaposloucháme, nalezneme společné prvky a zjistíme, že tihle pankáči do extrémního panoptika skvěle zapadnou. Stejně tak rock'n'roll na steroidech v podání pražských Stockholm Syndrome svým způsobem doplňuje a ozvláštňuje letošní sestavu.

 

 

Sečteno a podtrženo, Winter Metal Attack 2014 nabízí vyvážený mix kapel, které jedou na doraz a ještě dál. Snad bude kapacita Nové Chmelnice stačit.

 

Přehled

 • Název akce: Winter Metal Attack
 • Datum: sobota, 18 leden 2014
 • Místo: Nová Chmelnice Praha
 • Cena: 150Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Tarja letos zahraje hned ve čtyřech městech

  Finská okouzlující zpěvačka Tarja Turunen si i letos pro své fanoušky připravila speciální vánoční koncerty. Po loňských naprosto úchvatných a také beznadějně vyprodaných koncertech, v Praze a v Olomouci, odehraje Tarja v tomto roce před Vánoci hned čtyři vystoupení v rámci "Dark Christmas".

 • Thy Art Is Murder zveřejnili nový singl

  Thy Art Is Murder nelení. Pouhý rok od vydání zatím poslední desky Dear Desolation vyrukovali s novým materiálem. Singl Death Perception sice vznikl při loňském nahrávání zmíněné studiovky, na finální výběr písní se však nedostal.

 • Sisters of Suffocation zveřejňují tracklist k albu Humans are Broken

  Extrémně metalových kapel, které mají v čele místo frontmana zpěvačku, v posledních letech přibývá. Někdy je možná až na škodu, jak některé tyto kapely znějí podobně. To však neplatí o kapele Sisters of Suffocation. Ta nedávno zveřejnila tracklist k připravované desce Humans Are Broken.

 • Kalifornští Neighborhood Brats opět útočí svým ostrým punkem

  Kalifornská punková kapela Neighborhood Brats vydala své druhé studiové album Claw Marks.