Pavlov's Dog se po dvou letech vrací na česká pódia

Američtí harcovníci Pavlov's Dog se po loňské pauze vrací zpět do Čech. V rámci Live and Unleashed Tour 2013 se zastaví v úterý 5. listopadu v pražské Nové Chmelnici a o den později zavítají i do brněnské Melodky. 

Pavlov's Dog, promo z roku 1974 Pavlov's Dog, promo z roku 1974 Zdroj: Ozzy&Potkan

Je na čase rozsvítit červené žárovky, progresivní hardrocková banda z Missouri je opět na tahu. Řezavý astmatický tenor Davida Surkampa, snoubící se se zvukem houslí a mellotronu, zajistil Pavlov's Dog v rámci hardrockové scény naprosto unikátní a nenapodobitelný výraz. Nahlédneme-li pak do historie kapely, zjistíme, že je oproti jedinečnému soundu neméně působivá a unikátní. Je plná mýtů, polopravd, tajemství... a překvapivých zvratů. 

Skupina vznikla na počátku sedmdesátých let a prvními dvěma alby (Pampered Menial a At the Sound of the Bell) se velmi rychle zapsala do podvědomí rockové scény. Již první dílo provází velmi netradiční osud. Nahrávací společnost, pod kterou byla vydána první deska, umělcům v době kolem vydání alba dala vyhazov. Příležitosti se chopila konkurenční společnost, která podepsala nový konrakt a album bleskově vydala. Hitparády tak poprvé a naposled zažily velmi kuriózní situaci: Album v žebříčcích figurovalo hned dvakrát, jednou za každý label.

Čtěte také: CD: Deep Purple vydávají po osmileté pauze album Now What?

V roce 1977 Pavlov's Dog natočili v pořadí třetí desku, ale díky nízkému komerčnímu úspěchu předchozích dvou počinů se nahrávací společnost rozhodla, že se nic vydávat nebude. Sestava se vzápětí rozpadla.

Jak se celý projekt začal řítit směrem k oceánu zapomnění, osudy jednotlivých členů začaly být zahalovány do tajemného roucha. Obecně se například mělo za to, že Surkamp je mrtvý, on se však vesele protloukal klubovou scénou Seattle se skupinou Hi-Fi. Vydal s nimi EP a album. Euforie ale netrvala dlouho, nahrávací společnost se krátce po vydání složila - na investory si došlápl berní úřad.

V roce 1990 dal Surkamp s Dougem Rayburnem (mellotron,flétna) dohromady reunion, který nakonec vyústil vydáním alba Lost in America. Jedná se o čtvrté album, přestože třetí deska byla oficiálně vydána až v roce 2007 pod názvem Has Anyone Seen Siegfried? V osmdesátých letech byly vydány pirátsky pořízené nahrávky tohoto počinu nesoucí jméno kapely The St.Louis Hounds.

 

 

Kapela zůstala i na přelomu milénia víceméně aktivní, třebaže původní byli pouze dva členové. Roku 2004 se ovšem podařilo uspořádat koncert v původním složení (vyjma Siegfrieda Carvera, pozn.red). Od následujícího roku tato sestava v mírných personálních obměnách začala pravidelně projíždět Evropou a vystupovat na významných festivalech. V roce 2010 spatřilo světlo světa prozatím poslední album Echo&Boo, které bylo brzy následováno živákem Live and Unleashed.

V ČR jsme mohli naposlet spatřit Pavlov's Dog před dvěma lety. Letos zavítají do obou metropolí, bohužel již bez Douga Rayburna, který se vloni odebral do rockového nebe.  

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Wolfarian na desce Beyond the Ninth Wave skáčou od stylu ke stylu. Výsledek je kupodivu pospolitý

  Brněnská folkmetalová skupina Wolfarian se na svém druhém albu Beyond the Ninth Wave nebojí střídání žánrů. Jednou posluchačům nabídnou vskutku hutnou metalovou skákačku, podruhé přijdou s melodickou, keltskou baladou. Do toho ocitují slavnou skladbu. A i když deska může na první poslech působit středověkým dojmem, v textech je až nepříjemně aktuální.

 • Americký písničkář Kurt Vile se skupinou The Violators zahraje po 6 letech v Praze

  Projevem tichý a nenápadný, ale rozhodně ne nudný indie rocker Kurt Vile z Philadelphie se na svém dlouhém turné k poslední desce Bottle It In zastaví v červnu i v pražské Meetfactory.

 • Metronome Festival Prague ve znamení britských hudebních hvězd

  Metronome Festival Prague odstartuje už v pátek 21. června a k dispozici je kompletní program, který zahrnuje respektované legendy jako Liam Gallagher, Morcheeba nebo Kraftwerk, ale i nové objevy na hudební scéně.

 • Foto: Die Ärzte, Lucerna Velký sál, Praha, 17. 5. 2019

  V pátek večer se ve Velkém sálu pražské Lucerny představila legendární německá punk-rocková kapela Die Ärzte. Ta zahrála publiku po více jak pětileté odmlce, kdy byla na turné naposledy, a tak není divu, že byl tento koncert beznadějně vyprodaný a fanoušci jaksepatří natěšení. Již od prvních tónů to v Lucerně pořádně vřelo a nikdo nemohl být na pochybách, že se jedná o opravdu punkový koncert se vším všudy. Prohlédněte si náš fotoreport ze začátku tohoto koncertu.

Další podobné články