Pavol Habera s Teamem se letos vrátí na česká pódia

Téměř čtyřicet let už uplynulo od chvíle, kdy se začala psát historie jedné nejvýraznějších kapel slovenské (československé) historie - Team. Na cestě je, jak už to tak bývá, čekal pohádkový úspěch, ústup ze slávy i návrat na vrchol.

Team v brněnské DRFG Aréně v roce 2016. Team v brněnské DRFG Aréně v roce 2016. Foto: Kateřina Kovalčíková/musicweb.cz

Prvopočátky příběhu kapely Team je možno hledat v roce 1980, kde se kytarista Dušan Antalík spolu s basákem Ivanem Válkem rozhodli pustit do zkoušení vlastního materiálu. Scházeli se v martinském Hifi klubu, kde se kromě skládání a cvičení věnovali také poslechu svých vzorů, mezi nimiž nechyběli Genesis, Pink Floyd, ale třeba i Hladíkův Blue Effect. Cedule s nápisem Nerušte - skúšame: Troll, Elektra a Midd. dala vzniknout názvu nového uskupení, a to jednoduchým spojením prvních písmen. V roce 1982 už měl Team na kontě několik festivalových vystoupení, ale musel se na dva roky uložit ke spánku, protože jeho členové oblékli maskáče.

O dva roky později už měli Antalík a ostatní jasno v dalším směřování Teamu. Usilovné skládání a zkoušení mělo jediný cíl - vydání debutového alba. Opravdu od země se ale odlepili až s příchodem zpěváka Pavola Habery v roce 1987. Deska s jednoduchým názvem Team vyšla u Opusu o rok později a okamžitě se díky hitům Reklama na ticho a Malá nočná bůrka stala bestsellerem. Úspěch nepřibrzdili ani soudruzi cenzoři snažící se bojkotovat hraní písně Nároční. Koneckonců, sametová revoluce už byla za dveřmi. Prodejní čísla debutu se nakonec vyšplhala někam k 250 000. Team navíc album nahrál i v esperantu, což mu otevřelo dveře k vystupování v zahraničí. Třeba ve Velké Británii nebo v Holandsku.

Následující placka Prichytený pri živote z roku 1989 úspěch debutu potvrdila. Před písněmi Prievan v peňaženke nebo Lietam v tom tiež v podstatě nebylo úniku a Team dokonce vyhrál Zlatého slavíka. Přechod na tržní hospodářství kapele nijak neublížil. Naopak, první polovina devadesátých let byla pro Team s alby 3, 4 a 5 zlatým věkem. Habera začal vydávat sólová alba, vystupovat v muzikálech i ve filmu a nakonec Team opustil. 

 

 

Kapela se nevzdala a na Haberovo místo nastoupil Roman Révai a v roce 1997 vyšla deska Volná zóna. Úspěch se ale nedostavil, a tak byl o dva roky později Habera zase zpátky na albu 7edem. Návrat na špici ale přinesla až následující deska Mám na teba chuť se stejnojmenným hitem z roku 2002. Team byl zpět v plné síle a zase vyprodával haly i stadiony. Neúčinkoval sice již s takovou intenzitou jako v devadesátých letech, ale ze scény už nezmizel. V roce 2012 se konalo rozlučkové turné následované sérií akustických vystoupení. 16. května 2014 zemřel na zástavu srdce bubeník Ivan Marček. Team ale žije dál. Naposledy o sobě dal vědět letošním ohlášením celorepublikového turné, které vyvrcholí 9. června v O2 areně.

V roli předskokana se představí Peter Cmorik Band, jehož frontman je několikanásobný vítěz slovenského Zlatého slávika. Se skupinou Team Peter Cmorik vyrazil na československé turné už v roce 2008. Do povědomí široké veřejnosti se Cmorik dostal svým vítězstvím v soutěži Slovensko hledá Superstar II v roce 2006. Dosud vydal čtyři alba, české publikum ho zná i díky spolupráci s Ondřejem Brzobohatým, se kterým před lety absolvoval turné po České republice.

 

Zastávky turné:

18. května Třinec
22. května Brno
24. května Zlín
28. května Třebíč
30. května Pardubice
01. června Ústí nad Labem
03. června Plzeň
05. června České Budějovice  
07. června Karlovy Vary
09. června O2 arena Praha
12. června Ostrava
14. června Olomouc

 

Přehled

 • Název akce: Habera & Team 2019 Tour
 • Datum: neděle, 09 červen 2019
 • Místo: O2 arena Praha
 • Cena: 890 - 1290 Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Skupina minus123 pokřtí novou desku v Lucerna Music Baru

  Po deseti letech přichází -123min. s novou nahrávkou. Album LES vyjde v pátek 20. září. Novinka obsahuje devět skladeb a poprvé za celou existenci kapely se jedná o desku v češtině. LES natáčely „Minuty" v legendárním studiu Sono Records a jako hosta ke spolupráci přizvaly i geniálního jazzového trumpetistu Erika Trufazze.

 • Mňága a Žďorp vydává album nazvané Třecí plochy

  Mňága a Žďorp vydá 7. 10. své v pořadí čtrnácté studiové album, které je složené z 12 písní a otvírákem je předělávka písničky Je to nejistý od J.A.R. Po úspěšné spolupráci na albu Třínohý pes se kapela znovu rozhodla natáčet s producentem Milanem Cimfem.

 • The Hu překvapují mongolským folk metalem

  Mongolští metalisté s dlouhými vlasy, tradičními nástroji a neúprosným hrdelním zpěvem zachvátili internet na konci loňského roku, když vypustili dvě úvodní skladby z chystaného alba. Nyní vydali celou studiovou desku nazvanou The Gereg.

 • Rozhovor s Karlou Tallas: Lidský přístup Ronnieho Jamese Dia k fanouškům i médiím byl mezi muzikanty unikátní

  Karla Tallas patří mezi nejzkušenější rockově-metalové žurnalisty v Česku. Přispívala do několika rockových periodik, působila i jako šéfredaktorka Hard Rockera. Má za sebou nesčetně rozhovorů s nejslavnějšími muzikanty. „Ronnie James Dio si fanoušky i novináře dokázal pamatovat i po letech,“ vzpomíná publicistka, která absolvovala i světová turné s Aerosmith, Doro nebo Gotthard. V současné době se zabývá novým digitálním projektem.