Phil Collins se vrátí do Prahy a vzkazuje: Ještě nejsem mrtvý

Skladby Phila Collinse se promítly do životů milionů lidí po celém světě. Uznává ho i nová generace umělců, kteří se inspirovali jeho neuvěřitelnou kariérou. Phil Collins prodal více než 100 milionů alb jako sólový umělec i v rámci kapely - Genesis. To kromě něj dokázali jenom dva lidé, Paul McCartney a Michael Jackson. 25. června se představí v pražské O2 areně.
Turné Phila Collinse nese název Still Not Dead Yet Live! Turné Phila Collinse nese název Still Not Dead Yet Live! Zdroj: oficiální webové stránky Phila Collinse
 
Philip David Charles Collins se ke kapele Genesis připojil v roce 1970. To už se mezi hudebníky nějakou dobu pohyboval. Byl členem kapely Flaming Youth, ale mihl se třeba i v Hard Days Night, slavném filmu Beatles. Prvních pět let hrál pouze na bicí a zpíval maximálně doprovodné vokály. Když se ale Peter Gabriel vydal na sólovou dráhu, kapela tak dlouho marně hledala náhradu, až se mikrofonu ujal právě Collins. Volba to byla skvělá, od té chvíle se datuje nejúspěšnější období Genesis, považovaných dodnes za titány progresivního rocku. I přes výrazné úspěchy na sólové dráze Collins zůstal zpěvákem kapely až do roku 1996. Jeho místo následně zaujal Ray Wilson.
 
 
 
 
Práce na svém sólovém debutu Face Value zahájil koncem osmdesátých let poté, co se mu nepodařilo zachránit manželství a prošel rozvodem. Deska vyšla v roce 1981. Je mnohem  mainstreamovější než tvorba Genesis a díky hitu In the Air Tonight se jí prodalo přes pět milionů kusů. Kromě sólové kariéry a Genesis ale Collins stíhal spoustu dalších věcí. Hostoval na nahrávkách umělců ze všech hudebních směrů od Thin Lizzy přes Roberta Planta až po Anni-Frid Lyngstad z Abby. Nepříliš úspěšně se také pokoušel o filmovou kariéru, většinou se musel spokojit s epizodními rolemi. Pěveckou kariéru ukončil v březnu 2011. Jako důvod uvedl zdravotní problémy a touhu soustředit se na rodinu.
Sledujte Musicweb na Facebooku:
 
To mu vydrželo až do roku 2015. Začal vydávat remasterované verze svých sólových alb, napsal autobiografii, vyrazil na turné a také plánoval nové album. „Myslel jsem si, že budu v klidu odpočívat," říká Collins o svém návratu, „ale díky fanouškům, mé rodině a podpoře některých mimořádných umělců jsem znovu objevil svou vášeň pro hudbu a koncertování. Nastal čas si to všechno zopakovat a jsem opravdu nadšený. Přijde mi to jako správná věc." Jeden z nejúspěšnějších hudebníků své generace dosáhl 40 prvních míst v singlové UK Top 40, což se v osmdesátých letech nepovedlo žádnému jinému umělci.

Přehled

 • Název akce: Phil Collins - Still Not Dead Yet Live!
 • Datum: úterý, 25 červen 2019
 • Místo: O2 arena Praha
 • Cena: 1990 Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Rozhovor s Karlou Tallas: Lidský přístup Ronnieho Jamese Dia k fanouškům i médiím byl mezi muzikanty unikátní

  Karla Tallas patří mezi nejzkušenější rockově-metalové žurnalisty v Česku. Přispívala do několika rockových periodik, působila i jako šéfredaktorka Hard Rockera. Má za sebou nesčetně rozhovorů s nejslavnějšími muzikanty. „Ronnie James Dio si fanoušky i novináře dokázal pamatovat i po letech,“ vzpomíná publicistka, která absolvovala i světová turné s Aerosmith, Doro nebo Gotthard. V současné době se zabývá novým digitálním projektem. 

 • Hardline zahrají v Praze

  Rockoví veteráni Hardline sice pocházejí ze Spojených států amerických, ale v současnosti je jejich domovem Apeninský poloostrov. Právě zde zpěvák Johnny Gioeli našel všechny členy aktuální sestavy kapely, která si tak prošla znovuzrozením. Jak skvěle jim to šlape předvedou v pražském klubu Nová Chmelnice 18. října.

 • As I Lay Dying mají hotovo: album Shaped by Fire vyjde už příští týden

  O tom, že se v kapele As I Lay Dying něco děje, vědí fanoušci více jak rok. Loni v červnu muzikanti vydali singl My Own Grave, který se stal předzvěstí nové desky. A nyní členové zahlásili: máme hotovo!

 • Foto: Evanescence, Hala Vodova, Brno, 5. 9. 2019

  Ve čtvrtek 5. září do Brna zavítala americká gothic-rocková legenda Evanescence v čele s Amy Lee v rámci svého evropského turné. Zazněly největší hity kapely jako Going Under nebo Everybody´s Fool. Z koncertu vám přinášíme malý fotoreport.