Rockoví fanoušci z celého světa se chystají na Sweden Rock

Sweden Rock Festival patří již tradičně mezi neočekávanější hudební události na evropském kontinentě, kterou si ročně nenechá ujít přes padesát tisíc nadšených návštěvníků z celého světa. Každoročně nabízí vystoupení těch největších jmen rockové a metalové historie. A letos tomu nebude jinak!
Evropská část turné Aero-Vederci Baby! zastávku v ČR nemá Evropská část turné Aero-Vederci Baby! zastávku v ČR nemá Zdroj: Archiv skupiny Aerosmith
AEROSMITH
 
Bezesporu největším tahákem tohoto ročníku bude vystoupení Aerosmith, legendární pětice z Bostonu. Je asi zbytečné partu kolem "toxických dvojčat" Stevena Tylera a Joea Perryho představovat. Od počátku sedmdesátých let se Aerosmith stali takovým pojmem, že je mnozí považují za největší rockovou kapelu všech dob.
 
Aerosmith navíc ohlásili, že vyrážejí na turné, jež má ukončit jejich bohatou kariéru, takže je možné, že toto vystoupení bude jednou z posledních možností užít si hity jako Dream on, Walk This Way, Cryin' nebo I don't Wanna Miss a Thing naživo.
 
 
SCORPIONS
 
Když je řeč o rozlučkových turné, Scorpions, ti by mohli vyprávět. Jedno takové ohlásili již v roce 2010, nakonec ale změnili názor a jsou s námi dodnes. Také tihle titáni z Hannoveru to táhnou již od sedmdesátých let a pára jim zatím nedochází.
 
Před rokem přijali do svých řad bývalého bubeníka Mötorhead Mickeyho Dee a vyrazili propagovat nahrávku Return to Forever, jež obsahuje nikdy nevydané písně z období nahrávání klasických alb Blackout, Love at First Sting, Savage Amusement a Crazy World. Jistě ale dojde i na největší hity, včetně pověstných balad. Scorpions zkrátka stále táhnou a neztrácejí elán ani s padesátkou na krku.
 
 
IN FLAMES
 
Švédové In Flames toho sice ještě tolik nepamatují, přesto už se do historie metalové hudby od svého vzniku v roce 1990 stihli nesmazatelně zapsat. Spolu s At the Gates a Dark Tranquillity stáli u zrodu žánru zvaného melodický death metal. Původně se jednalo o boční projekt kytaristy Jespera Strömblada, kterému přišlo jako dobrý nápad zkusit kombinovat melodické kytary ve stylu Iron Maiden a death metalovým growlem.
 
Ze šuplíkové záležitosti se stala uznávaná kapela, jejíž pozici neohrozil ani Stömbladův odchod v roce 2010 způsobený problémy s alkoholem. Za svá alba pravidelně získávají národní ocenění Grammy, hrají v největších arénách a jsou výrazným švédským vývozním artiklem. Zatím poslední album Battles vyšlo v srpnu 2016
 
 
RUNNING WILD
 
Running Wild byli u toho, když se počátkem osmdesátých let tvořila věhlasná německá metalová scéna a spolu s Helloween a Accept patří mezi její největší hvězdy. Své posluchače uchvátili nejenom originální pirátskou image, ale hlavně energickými a zároveň melodickými hymnami s chytlavými refrény, jež jim zajistily nesmrtelnost.
 
Vedeni pevnou rukou kapitána Rolfa "Rock'n'Rolfa" Kaspareka se proplavili bouřlivými vodami devadesátých let stále věrni svému stylu, aby nakonec ohlásili v roce 2009 rozpad. Rock'n'Rolf ale v důchodu nevydržel, a tak se o dva roky později Running Wild vrátili v plné síle a jsou s námi doteď. Od návratu na scénu stihli vydat již tři alba. Naposledy vloni v srpnu Rapid Foray.
 
 
ALTER BRIDGE
 
Alter Bridge z Orlanda na Floridě se zase řadí mezi nejznámější současné kapely. Věhlas si získali především kombinováním prvků post grunge s hard rockem sedmdesátých let a také kvalitou živých vystoupení. Vznikli v roce 2004 na troskách grungeových hrdinů Creed.
 
Tři bývalí členové Creed se spojili se zpěvákem Milesem Kennedym a nastartovali tak obdivuhodnou kariéru, což pro pohrobky slavných kapel nebývá úplně obvyklé. Jak šel čas, Miles Kennedy začal spolupracovat se Slashem, aby se nakonec připojil k jeho kapele a Creed se dali znovu dohromady, ale Alter Bridge to nijak nepřibrzdilo a jsou tu stále. Páté album The Last Hero vyšlo v říjnu loňského roku.
 
 
KANSAS
 
Další legendou, jejíž počátky sahají až hluboho do sedmdesátých let minulého století jsou Kansas. Základem jejich hudby je britský progresivní rock, k němuž přibalují prvky americké lidové hudby a housle. Největší popularitu jim zajistila alba Leftoverture z roku 1976 a o rok mladší Point of Know Return s hitovými singly Carry On Wayward Son a Dust in the Wind.
 
Za více než čtyřicet let existence za sebou mají samozřejmě spoustu vzestupů i pádů a změn v sestavě. Jedinými zakládajícími členy zůstávají kytarista Rich Williams a bubeník Phil Ehart. Zpěvák Steve Walsh se rozhodl svou kariéru ukončit před dvěma lety a na jeho místo nastoupil Ronnie Platt. Patnácté album Kansas Prelude to Implicit vyšlo v září 2016. Fanoušci na něj čekali dlouhých patnáct let. 
 
 
Na soupisku čtyřdeního festivalu se samozřejmě vejde velké množství dalších jmen. Apocalyptica oslaví výročí vydání legendárního debutu Plays Metallica by Four Cellos, Steel Panther si udělají legraci z osmdesátkového glam metalu, Doro oslaví výročí nejslavnější desky Warlock Triumph and Agony, Rhapsody oslaví znovuspojení Lucy Turilliho a Fabia Lioneho a přehrají slavné album Symphony of Enchanted Lands. A chybět nebudou ani legendy jako Venom, Ministry, Metal Church, Fates Warning, Gotthard, Primus a mnoho dalších.
 
Sweden Rock Festival má mezi evropskými akcemi specifické postavení. Svou nabídkou dokáže zaujmout opravdu široké spektrum posluchačů všech větví košatého stromu zvaného rocková hudba.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Masters of Rock, Vizovice, 13. 7. 2019

  Třetí den letošního ročníku Masters of Rock dominovaly kapely Within Temptation a sólový projekt zpevačky Tarji Turunen. Zpěvačky Sharon den Adel a Tarja Turunen tak zazpívaly i duet Paradise. Dále vystoupila neměcká heavymetalová kapela Rage doprovázena Zlínskou Filharmonií, norové Satyricon či kapela Brainstorm. Z třetího dne festivalu vám přinášíme fotoreportáž.

 • Rammsteini představili v Praze nové album

  Veliká show a prověřené hity. Tak by se dal ve zkratce shrnout zážitek z koncertu skupiny Rammstein, který se konal v úterý 16. července. V den, kdy byl článek vydán, kapela odehrávala právě druhý vyprodaný koncert.

 • První den Masters of Rock nabídl velké metalové návraty i rockové veterány

  Do Vizovic se po roce opět sjely tisíce fanoušků metalové muziky ze všech koutů Evropy, kteří si nechtěli nechat ujít další ročník Masters of Rock. Počasí bylo letos milosrdné a kromě jedné jedné krátké nedělní průtrže mračen, nebombardovalo návštěvníky ani přívaly deště, ani nemilosrdnými slunečními paprsky. Většinou bylo pod mrakem s občasnou sprškou. Na seznamu kapel byla znovu spousta navrátilců, ale jako vždy se tu dalo najít pár nových jmen. A některá z nich mě obzvláště zajímala.

 • Foto: Masters of Rock, Vizovice, 12. 7. 2019

  Druhý den Masters of Rock přinesl první déšť, ale i různorodý hudební program, jednou z prvních kapel byli například hrdinové Twilight Force nebo také Battle Beast včele se zpěvačkou Noorou Louhimo, Amaranthe s novým albem Helix, hlavními kapelami dne byli Dimmu Borgir a Avantasia Tobiase Sammeta.