03.06.2012 9:00

Roland Tchakounté přiváží elektrické blues z tropické Afriky Doporučeno

Kamerunský bluesman Roland Tchakounté přijede představit své africké umění také do České republiky. Tóny jeho hudby se budou linout z pražské Štvanice, která bude hostit Respect festival 2012. Podívejte se s námi na jeho cestu hudebním světem.

Rodák z Kamerunu, který bývá označován jako kamerunský John Lee Hooker, na Respect festivalu odhalí dosud neznámou tvář afrického blues. Zatímco o pouštním blues, které hrají skupiny ze Sahary (v čele s Tinariwen), se v poslední době hodně psalo, blues, které se hraje v zemích jižně od Sahary, patří stále ještě mezi bílá místa na hudební mapě.

Roland Tchakounté získal své první hudební zkušenosti jako perkusionista, poté přišla na řadu kytara. A u ní také zůstal. Zpočátku hrál v místních kapelách zejména afro-americké covery skladeb Jimiho Hendrixe, Jamese Browna a Wilsona Picketa. Podstatu blues však objevil až po setkání se skladbou Crawling King Snake amerického bluesmana z Mississipi Johna Lee Hookera (jednoho z hlavních představitelů tzv. delta blues), která mu doslova učarovala a změnila jeho hudební chápání. Od té doby měl Roland Tchakounté už jen jedno přání - stát se opravdovým bluesmenem.

Čtěte také: Respect festival 2012: Hudba dělá člověka

tchakounte

V jeho hře se proplétají kořeny afrického blues s hudbou z bahnitých břehů amerického veletoku Mississippi a dokonalý celek dotváří i texty zpívané v rodném jazyce Rolanda Tchakounté, kterým je bamileke-medumba.

První album s názvem Bred Bouh Shuha Blues, které vyšlo v roce 1999, už stačilo Rolanda proslavit. A přestože si na další album fanoušci afrického blues museli počkat dlouhých šest let, čekání se jim vyplatilo. Akustické album Abango vyšlo v roce 2005 a je natočené pouze v duu s hráčem na dobro - Mickem Ravassatem. Následovalo turné po Americe i Evropě.

V roce 2006 se Roland Tchakounté a Mick Ravassat setkali se skvělým perkusionistou Mathiasem Bernheimem, jehož jednoduchá a přitom efektivní hra je natolik okouzlila, že ho okamžitě vzali do kapely. V roce 2008 vydává tohle pozoruhodné trio album Waka a následuje další veleúspěšné turné po Severní Americe (USA a Kanada), Asii (Indonésie, Vietnam, Malajsie), Africe (Burkina Faso, Mali) a Evropě (Litva, Belgie, Chorvatsko, Francie).

Na britském festivalu Womad vedl Roland Tchakounté workshop pro bluesové kytaristy a se svým triem koncertoval mimo jiné i na prestižním Chicago Blues Festivalu (společně s americkým bluesmanem Buddy Guyem).

Další deska, Blues Menessen, vyšla v roce 2010, přičemž druhá část názvu znamená v Tchakountově mateřštině blues. Poslední album, které Roland Tchakounté přijede představit publiku do České republiky, vyšlo v březnu letošního roku a má název Ndoni (Nyní). Obsahuje dvanáct skladeb, jejichž klidná atmosféra je výsledkem citlivé rovnováhy mezi bluesovými riffy a africkou křehkostí.

 

 

Roland Tchakounté svoji hudbu označuje jako divokou melodii, která je vyjádřením smutku i radosti, ale zároveň je i jakýmsi melancholickým stavem zapomnění, do nějž je africký kontinent stále ponořen. 

Na vystoupení tria Rolanda Tchakountého se můžete těšit 17. června odpoledne na pražském ostrově Štvanice v rámci Respect festivalu 2012.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.