×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 320
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 999
Vytisknout stránku
11.02.2018 21:11

Skupina Progres 2 oslaví půl století existence koncertem

Pro oslavy svého 50. výročí připravuje kapela nejen speciální koncerty, ale také nové řadové album, tradičně opět s propracovaným jevištním zpracováním. Na pražském koncertu v Lucerna Music Baru 11. listopadu 2018 odehraje skupina průřez skladeb ze všech alb i projektů.

Jako host se objeví také spoluzakladatel legendárních Progress Organization baskytarista Emanuel Sideridis, žijící dnes v Řecku. Největším lákadlem pro fanoušky budou asi ukázky z nového alba, které kapela vydává po dlouhých třiceti letech. V závěrečné části koncertu odehrají ukázku s legendárního audiovizuálního projektu Dialog s vesmírem.

V roce 1968 ji založili pod původním názvem Progess Organization hudebníci Zdeněk Kluka a Pavel Váně. Hned jejich první LP deska se stala dle kritiků časopisu Melodie deskou roku 1972. Druhé LP - Mauglí vydali už pod „normalizačním" názvem skupiny - Barnodaj. V dobách nejtužší normalizace pak na několik let přerušili činnost. Obnovili jí pod novým názvem Progres 2 v roce 1978, kdy poprvé představili experimentální audiovizuální projekt Dialog s vesmírem (první československou rockovou operu).

 

 

Miloš Morávek, Pavel Váně, Roman Dragoun, Zdeněk Kluka a Pavel Pelc náročných projektech pokračovali i na dalších albech (Třetí kniha džunglí, Mozek, Změna). Po sametové revoluci natočili opět jako Progres 2 několik televizních pořadů, vydali v reedicích postupně u vydavatelství FT Records všechna svoje alba, také „live" DVD z koncertu ke 45. výročí skupiny, na kterém vystoupila i většina bývalých členů kapely. Na trhu je také kniha „V erbu Progres" (nakladatelství Jota), kterou napsal Pavel Váně s publicistou Petrem Gratiasem. Kniha byla oceněna prestižní cenou Egona Erwina Kische za literaturu faktu.

V posledních letech koncertuje skupina Progres 2, jako snad jediná z legend šedesátých let, v sestavě pouze původních členů (žádný náhradník), dokonce zřejmě v nejsilnějším složení své historie (Pavel Váně, Zdeněk Kluka, Roman Dragoun, Pavel Pelc a Miloš Morávek). V roce 2016 zvolili posluchači rádia Beat skupinu Progres 2 do Beatové Síně Slávy.

Zpěvák, kytarista a současný kapelník Pavel Váně spoluzaložil Progress Organization i Progres 2. Hrál také se skupinami Synkopy, Collegium Musicum Mariána Vargy, Bronz a Bowle. V současné době občas vystupuje také se svou kapelou Bronz a akustickým triem V.K.V. Zdeněk Kluka - bicí, zpěv - spoluzakladatel kapely, dlouhá léta také kapelník, hrál ve všech sestavách, kterými skupina prošla. Paralelně také vystupuje ve skupině Čankišou. Klávesista a zpěvák Roman Dragoun natočil album Třetí kniha džunglí. Je také spoluzakladatelem skupin Futurum, T4. Krom koncertování s Progres účinkuje občas se synem v kapele David Dragoun Band a mohl být i slyšen v muzikálu Jesus Christ Superstar, skupině Stromboli nebo skupině Pavitram. Občas také vystupuje se „Supergroup" (skupina složená z osobností - vítězů hlasování posluchačů rádia Beat v roce 2014) nebo také s kapelou His angeles, T4, jako host Neřež či Lidopop.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Zpěvák a basista Pavel Pelc se ke skupině připojil koncem sedmdesátých let. Vedle Progresu občas vystupuje se skupinou Futurum. Kytarista Miloš Morávek účinkoval v pořadech Dialog s vesmírem a Třetí kniha džunglí. Je společně s Romanem Dragounem spoluzakladatelem skupiny Futurum. Byl také členem skupiny Synkopy a dodnes hrává nejen s Progres, ale také s kapelou Madman.

Poslední od