The Reverend Peyton's Big Damn Band a jejich country-blues v Praze

Spojení žánrů blues a country je ve Spojených státech vcelku běžné a ozvláštňuje obě scény o pozoruhodné hudební kousky. U nás se country-blues přeci jen tolik prostoru nedostává. Ovšem nyní bude jedinečná šance slyšet živě kapelu The Reverend Peyton's Big Damn Band, která je příkladem právě takového spojení.

Big Damn Band Big Damn Band Zdroj: bigdamnband.com

Kapelu The Reverend Peyton's Big Damn Band, která je také známa i pod zkráceným názvem Big Damn Band, tvoří tři členové. Josh „Reverend“ J. Peyton se narodil v roce 1981 v Indianě, o dva roky později se narodil i jeho bratr Jayme. Velký vliv na dospívající kluky měl jejich otec, který si přivydělával nejrůznějšími pracemi, ale také nahrál kolekci bluesových skladeb. Ve dvanácti letech Reverend dostal svou první kytaru a jeho bratr brzy nato začal hrát na bicí.

Po nějakém čase založili ještě s baskytaristou kapelu Drive-Thru, se kterou hrávali na nejrůznějších party. Reverend byl inspirován mnoha bluesovými hudebníky, jmenujme Jimiho Hendrixe, Boba Dylana nebo Muddyho Waterse, ale později objevil krásu předválečného country-blues a chtěl se naučit techniku finger-picking, aby zněl stejně jako Charlie Patton.

Na střední škole začal Reverend trpět velkou bolestí v rukou po jednom z vystoupení. Diagnóza lékařů pro hru na kytaru nebyla příznivá, a tak na rok skončil s hudbou úplně a našel si práci na recepci hotelu. Během této doby se hře na kytaru nemohl věnovat, ale přesto trávil hodiny denně imaginárním hraním. Poté však podstoupil operaci a díky ní se mohl k hudbě vrátit naplno.

 


Když zakrátko potkal Breezy Peyton hrající na valchu, začali spolu skládat písně a založili kapelu The Reverend Peyton's Big Damn Band. Jayme Payton obstarával do roku 2007 v kapele post bubeníka. Cestovali; aby mohli hrát na nejrůznějších festivalech a v klubech, odmítli smlouvu s bluesovou nahrávací společností, protože na koncertech byli schopni sami prodat více desek svého debutu The Pork'n'Beans Collection. V roce 2003 se Breezy a Reverend vzali.

Současným bubeníkem je Ben „Bird Dog“ Bussell, který doplňuje trojlístek členů. Každoročně kapela odehraje okolo 250 koncertů na nejrůznějších festivalech v Evropě a Spojených státech. Na svá alba nahrávají vlastní materiál doplněný o klasické bluesové nebo gospelové skladby, nahráli však v roce 2011 i album Peyton to Patton, na kterém vzdávají holt Charliemu Pattonovi. Čerstvou novinkou, která vyšla v úterý 17. února, je deska So Delicious a již v lednu vydali z této desky videoklip k singlu Raise A Little Hell.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Kapela The Reverend Peyton's Big Damn Band se představí českému publiku v rámci koncertní série Prague International Bluenight s číslem 112 v sobotu 16. května od 20 hodin v Paláci Akropolis. Lístky jsou již nyní k dostání v předprodejních sítích za jednotnou cenu 390 korun.

Přehled

 • Název akce: The Reverend Peyton's Big Damn Band
 • Datum: sobota, 16 květen 2015
 • Místo: Palác Akropolis Praha
 • Cena: 390 Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • V říjnu se v Praze uskuteční hudebně výtvarný festival pro děti Struny Teens

  Hudebně výtvarný festival Struny TEENS je tu v říjnu opět pro všechny, kteří chtějí proniknout do světa profesionálních mladých hudebníků i výtvarníků. 19. října na ně v Fa Fabrice čekají workshopy, debaty a unikátní koncert. Na workshopu s Jarem Cossigou se dozvědí mnoho užitečných rad a tipů, jak správně nahrávat, stříhat a mixovat muziku. Výrazná ilustrátorka a umělkyně Eliška Podzimková, kterou si ke spolupráci vybral Jamie Oliver nebo Tomáš Klus, zas předá své bohaté zkušenosti na výtvarném workshopu.

 • Italská dvojice Ilaria Graziano a Francesco Forni vystoupí v Café v lese

  Americana, folk, blues, rock, tango, vášnivé neapolské písně a ještě lépe, všechno pěkně dohromady. Jak to umí snad jen Ilaria Graziano & Francesco Forni. To vše budou moci poznat fanoušci, kteří tento týden navštíví pražský klub Café v lese.

 • Bluesman vypráví příběh Petera Jurkoviče

  Billy Gibbons ze ZZ TOP nebo Eric Clapton mají jedno společné. Elektrické kytary od českého výrobce Petera Jurkoviče. Na motivy jeho příběhu vznikl film, který mimo jiné dokazuje, že blues je nejen hudebním, ale i životním stylem.

 • Ve Futuru Music Baru vystoupí experimentální skupina Red Baraat

  Nezaměnitelný zvuk a nakažlivé rytmy mísící tradiční indickou hudbou s bollywoodskými melodiemi, new orleanským jazzem, psychedelií a vlivy celého hudební světa. Američtí Red Baraat se vrací po sedmi letech do Prahy.