Vytisknout stránku
08.03.2013 7:00

Mahogany Frog novým albem usměrňují současný progresivní rock

Když se v 70. letech objevily na rockové scéně skupiny jako Yes, King Crimson nebo ELP, vytvořil se nový hudební proud, který představoval revoluci. O 40 let později se opět objevují skupiny, které původní myšlenku v tomto žánru rozvinuly díky moderním přístupům.

Kapelu Mahogany Frog tvoří čtveřice hudebníků z kanadského města Winnipeg. Již prvotní zvláštností na ní je fakt, že ji tvoří jeden bubeník a trojice multiinstrumentalistů, z nichž všichni se podílí na klávesových prvcích. Na baskytaru hraje Scott Ellenberger, na elektrické kytary a klávesy Graham Epp a Jesse Warkentin. Sestavu uzavírá bubeník Andy Rudolph, který se také podílí na elektronických efektech.

Čtěte také: Medeski, Martin & Wood předvedli v Meetfactory živelnou zvukovou smršť

Kanadský čtyřlístek stihl od roku 2003 vydat již tři desky, nyní mu tedy vyšlo čtvrté album nazvané Senna by Mahogany Frog. Přestože skupina pracuje s osvědčenými postupy z art rocku, psychedelie nebo fusion, nejedná se v jejím podání o pouhý výlet do alternativní minulosti.

Základ alba je vystavěn z opravdu klasických rockových žánrů, což pozná posluchač při prvním poslechu. Do současnosti posouvá nahrávku kvalitní ozvučení i různé moderní elektronické hračky, kombinace analogových a digitálních nástrojů nebo také nového přístupu ke hře na nástroje, například v případě groovově postavené basové linky.

Co se také nedá upřít Mahogany Frog, je talent na melodie. Na desce je k poslechu osm písní. Podíleli se na nich lidé, kteří se opravdu nebáli jít do velkých témat. Ta jsou podpořena množstvím efektních doplňků a hudebních přechodů. Jednoznačně je také poznat, že hudebníci svými výkony na desce přesvědčují o skladatelském talentu a vynikající hráčské technice, která se neprojevuje pouze při sólech.

 

 

Skladby na desce plynou za sebou jako součást jednoho hudebního celku, což utvrzuje příjemný dojem při poslechu. Příjemné melodie v kombinaci s tematickou monumentálností a muzikantskou zručností nabízí kvalitní zážitek, který se nevytrácí ani s opakovaným puštěním desky.

Naopak dobové a žánrové přesahy obohacují písně o prvky z rockové hudby 60. a 70. let. Roli hraje i vliv současné americké scény, na které se pohybují skupiny jako Screaming Headless Torsos nebo Primus. Senna je ovšem hodně svébytné dílo a bude vždy jedním z těch alb, ke kterým se člověk rád vrátí, neboť mu bude moci nabídnout vždy příjemné retro neretro dobrodružství do alternativního rockového prostředí.

Poslední od Martin Faix