Scars of the Insane na nové desce úspěšně experimentují

Po dvou letech vydává kapela Scars of the Insane druhé album s názvem D.H.A.R.M.A., které ukazuje, že i ve zdejších končinách se experimentovat vyplácí.

Scars of the Insane - D.H.A.R.M.A. Scars of the Insane - D.H.A.R.M.A. Zdroj: archiv kapely

Od vydání debutového alba kapely Scars of the Insane už uplynuly dva roky a v prosinci 2018 se ukázalo, že skupina s tvorbou nového materiálu rozhodně nezaváhala. Oproti předchozímu Searching for the Dead Sun nové album obsahuje jednu zásadní novinku. Tou jsou ženské vokály Ivany Svítkové, která dříve stála v čele přerovských Corps of Noise.

Přestože se vznik kapely datuje pouze do roku 2015, nejsou její členové žádní nováčci. To je koneckonců patrné i na nahrávce. Scars of the Insane totiž vznikli ze zbytku kapely Insane, ke které se připojil kytarista z death-grindových Diarrhoea. Až na začátku minulého roku formaci posílila i Ivana Svítková. Na svět tak přišlo obstojné album, které se nebojí spojit melodický death metal s thrashmetalovými prvky ani dávkou silné melodiky.

 

 

Album se skládá z osmi písní s průměrnou stopáží okolo čtyř minut, takže celá deska šlape dost svižně. Celé album D.H.A.R.M.A. odstartuje stejnojmennou písní, která posluchače nenechává na nic čekat a nebere si servítky. Představení hlasu nové zpěvačky je zde zpracováno opravdu elegantně. Druhá v pořadí zazní skladba Haunted, která upoutá především uvolněnějším refrénem s výraznou zpěvnou melodií. Tu vystřídá instrumentální Salome, v níž kapela moc pěkně využívá klávesové samply. S ohledem na to, že se však jedná o instrumentální píseň, chybí zde výživné kytarové sólo. Co se však kapele upřít rozhodně nedá, je fakt, že do koncepce desky sedí Salome skvěle. Napjatou atmosféru pak opět uvolní melodičtější Surrender, kde se ale opět kapela nebojí přitlačit například v mezihrách.

V druhé půli alba následuje skladba Monsters, která v posluchači opět díky temným riffům zvýší již přítomné napětí. Po ní následuje překvapivě cover na The World Is Not Enough od kapely Garbage, legendární píseň, kterou většina z nás zná díky dobrodružstvím agenta 007. Předposlední písní je pak Save Yourself, kde dochází k velice pěkné souhře vokálů a kytary, která prostupuje refrénem. Celé album potom uzavírá Cycle of Force gradující do zběsilého tempa. To je však vzápětí zmírněno a příjemně se prolíná do pomalu uhasínající, poklidné, téměř až baladové atmosféry.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

D.H.A.R.M.A. je velice příjemným překvapením a zaslouží si pozornost všech, kdo mají blízko k alternativnímu metalu, který spojuje neotřelou hrubost s příjemnou melodikou. Kapele nová zpěvačka rozhodně svědčí, její hlas by však svůj potenciál dle mého naplnil, kdyby se mu dostalo více prostoru v jemnějších pasážích. Přes všechnu originalitu, totiž kulometná palba bicích ne vždy tak úplně sluší. Je dobře, že v české kotlině existují hudební uskupení, která se nebojí jít s dobou a experimentovat, ale přitom své hudbě neubírají na autentické surovosti. Scars of the Insane je rozhodně jedním z nich a jde slyšet, že svou práci odvádí poctivě.

Přehled

 • Interpret: Scars of the Insane
 • Název: D.H.A.R.M.A.
 • Formát: CD
 • Skladby: D.H.A.R.M.A., Haunted, Salome, Surrender, Monsters, The One World Is Not Enough, Save Yourself, Cycle Of Force
 • Čas: 33 minut
 • Datum vydání: 17. prosince 2018
 • Vydavatel: Pařát
 • Hodnocení: 7.5/10
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Kiss, Sinobo, Praha, 19. 6. 2019

  Na jednom pódiu se sešli kapely Kiss a ZZ Top na festivalu Prague Rocks. Podívejte se na legendy v našem fotoreportu!

 • Kiss nabídli svým fanouškům bombastickou rozlučku

  Pod názvem Prague Rocks se v pražském Edenu odehrála údajná koncertní derniéra jedné z nejznámějších rockových kapel všech dob - amerických Kiss. Počasí bylo přívětivé, a tak si všichni zúčastnění mohli koncert užít. Kiss totiž neponechali nic náhodě.

 • Dune Rats zveřejnili nový singl z připravovaného alba

  Dune Rats jsou zpátky a nekompromisně vyhlašují válku komukoli, kdo by jim chtěl lajnovat jejich životy. Australští punkeři připravují novou desku.

 • V Praze se velkolepě vzpomínalo na Vláďu Šafránka

  13. června by se fenomenální frontman Harleje a Walda Gangu Vláďa Šafránek dožil 47 let. A právě toto datum si vybrali jeho kamarádi a spoluhráči pro společný koncert, na němž si jeho život a tvorbu připomněli vskutku ve velkém stylu. Akce se odehrála ve Žlutých lázních na břehu Vltavy.