Basinfirefest: Pátku kralovali Graveworm a Within Temptation

V pátek 28. června odstartoval ve Spáleném Poříčí jedenáctý ročník Basinfirefestu. Představily se kapely jako Olympic, Graveworm nebo Within Temptation.

Within Temptation na BFF 2013 Within Temptation na BFF 2013 Foto: Katka Hajdinová, Musicweb.cz

 

Ačkoliv počasí vypadalo zprvu trochu nejistě, nakonec přivítalo první festivalový den příjemným oblačnem bez deště. Samotný festivalový areál se od loňska příliš nezměnil, snad jen sortiment občerstvovacích stanic trochu prořídl a stánky s rockovými doplňky byly proti tradičním univerzálním prodejcům tentokráte v menšině.

Vše ostatní jinak zůstalo při starém. Dvě (respektive tři) pódia, rozlehlé stanové městečko a malebný areál stojící doslova na zelené louce. Pravdou je, že festivalová louka zas až tolik zelená nebyla, rozbahněná místa byla pro větší bezpečnost návštěvníků povětšinou pokryta řádnou vrstvou slámy.

U mě dobrý - zatím

Mezi jednou z prvních kapel, které se ukázaly na hlavním pódiu, byli vyškovští Dark Gamballe. Moderátor správně poznamenal, že už jsou na scéně dvacet tři let, nicméně zbytek sdělení už kapitálně pomotal. Kapelu přečetl jako „dárk gejmbl“ a poslední album označil za „U mě dobrý“. Zpěvák po prvním songu uvedl vše na pravou míru slovy: „Ahoj, my jsme kapela, která se čte jako dark gambale a naše poslední album se jmenuje Zatím dobrý, ale to nic, jedeme dál…“

Po jejich krátkém crossoverovém vstupu následovala na hlavní stagi formace Malignant Tumor s old-schoolovým thrashem. Představili i přes občasné drobné rytmické nepřesnosti velmi solidní výkon. Taktéž oni mají na kontě nové album, ze kterého v úvodu setu představili i stejnojmennou skladbu, která nese název Overdose, overdrive. Tato skladba se pyšní klipem, který byl z YouTube pro nevhodnost obsahu téměř okamžitě stažen.

 

 

Absolut Deafers vloni vystrčili drápky, když předskakovali na šňůře Arakain. I na Basinfirefestu přestavili svůj prazvláštní mix všeho možného v češtině i angličtině, třebaže hlasový projev byl místy povznesen nad intonací. Druhou stage obsadila olomoucká Venefica, která byla o poznání měkčího rázu. Velmi povedenou a technicky velmi podařenou show kazila snad jen přemíra basových frekvencí valících se z pódia.

Oběma kapelám však na Skutečná liga stage velmi směle konkurovali brněnští Clawed Forehead. I na malinkém pódiu v jednom z pivních stanů to dokázali se svým smyčcově-metalovým obsazením hrát jako o život. Chvílemi opravdu vyvstávala na mysli otázka, proč je nikdo neobsadil na větší stage.

Čtěte také: Rozhovor s Martinem Vajglem: Jsem poctěn dál nést pochodeň Olympicu

Po návratu na hlavní pódium se posluchači naskytl vskutku bizardní pohled: Dlouhovlasí metalisté s triky Iron Maiden si po pár pivech řekli, že udělají kotel i na Olympic. Nutno dodat, že Petr Janda jel jako zamlada a kapele to výborně šlapalo.

Následující banda byla úplně odlišného ražení. Italští Graveworm, kteří nastoupili za znění motivu z Requiem for a Dream, se vytasili s velmi silným a precizně provedeným gotickým nářezem s velmi výraznými klávesami. Bylo jasné, že vstupujeme do hlavního vysílacího času.

Pro milovníky uřvaného heavíku byla přichystána výživná dávka v podobě Alpha Tiger, kteří nezklamali, ale také nikterak výrazně nepřekvapili.

Mohli bychom s klidem říct, že nepřekvapila ani hlavní hvězda večera Within Temptation. Po loňském představení na Masters of Rock se nedalo očekávat nic jiného než vynikající show. Tento předpoklad byl splněn do puntíku. Po krátkém úvodu v podobě Mother Maiden začalo Spálené Poříčí doslova hořet nakládačkou Shot in the Dark. Sharon se svou bandou předváděla úctyhodný výkon, který se spolu s bezchybným přednesem nesl ve znamení velmi osobního propojení s publikem.

 

 

Obě strany si vystoupení náležitě užívaly. Hru zvuku a světel doplňovala videa na pozadí, rychlé skladby střídaly obligátní baladky ve stylu Ice Queen a show se kvapem blížila ke svému konci. Po dvou přídavcích se Within Temptation rozloučili a poslední kousek večera převzali k úřadování Dark Tranquillity.

Setlist Within Temptation 28.června 2013

 1. 1.Shot in the Dark
 2. 2.In the Middle of the Night
 3. 3.Faster
 4. 4.Fire and Ice
 5. 5.Stand My Ground
 6. 6.Our Solemn Hour
 7. 7.Ice Queen
 8. 8.Sinéad
 9. 9.What Have You Done
 10. 10.Angels
 11. 11.Summertime Sadness
 12. 12.Iron
 13. 13.Mother Earth
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Wolfarian na desce Beyond the Ninth Wave skáčou od stylu ke stylu. Výsledek je kupodivu pospolitý

  Brněnská folkmetalová skupina Wolfarian se na svém druhém albu Beyond the Ninth Wave nebojí střídání žánrů. Jednou posluchačům nabídnou vskutku hutnou metalovou skákačku, podruhé přijdou s melodickou, keltskou baladou. Do toho ocitují slavnou skladbu. A i když deska může na první poslech působit středověkým dojmem, v textech je až nepříjemně aktuální.

 • Ozzy se ještě jednou vrátí do Prahy. Přiveze Judas Priest

  Ozzy Osbourne se sice potýká s kupou zdravotních potíží, kvůli kterým musí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné, ale to mu nebrání přidávat další. V rámci jedné z nich se vrátí také do pražské O2 areny. A přiveze s sebou další veterány - Judas Priest.

 • VIDEO: Rozhovor s Traktor - Teprve začínáme

  Rok 2019 ještě není v polovině a pro kapelu Traktor je už teď jasné, že bude nejúspěšnějším v její historii. Album Šachoffnice se prodává lépe než jeho předchůdci a turné na jeho podporu dokázalo zaplnit velké haly po celé zemi, včetně pražského Fóra Karlín.

 • Masters of Rock uzavírá seznam vystupujících

  Sedmnáctý ročník jedné z nejprestižnějších přehlídek metalových kapel z celého světa v Česku se nezadržitelně blíží. Je tedy načase si zkompletovat seznam vystupujících. Jak je již tradicí, najdeme tu spoustu známých jmen, ale i několik premiér.

Další podobné články