Beltinefest Bohemia: Jak přivítat jaro náloží folkmetalu

V sobotu 20. dubna se v pražské Nové Chmelnici oslavil tradiční pohanský svátek jara. Na akci, příznačně nazvané Beltinefest Bohemia, se představily kapely Avven, Arch of Hell, Helroth a Cruadalach.

Helroth, 19.dubna, Melodka Helroth, 19.dubna, Melodka Foto: Tereza Ticháčková/MusicWeb.cz

Ačkoliv si z nás počasí v poslední době tropí žerty, oficiálně tu prý už máme jaro. A k jaru neoddiskutovatelně patří i pohanský svátek Beltine. Bardi z celé Evropy se tak sešli v prostorách Chmelnice, aby posilněni studeným pivem a teplou medovinou společně zapěli a veselili se až do bílého rána.

Brány Chmelnice se otevřely se značným předstihem a již hodinu před začátkem první pohané vstoupili do posvátných prostor klubu. Měli k tomu více než dobrou motivaci, první příchozí dostali na posilněnou doušek výtečné medoviny.

Prohlédněte si také fotografie Terezy Ticháčkové z pátečního Beltinefestu Moravia

Krátce po půl osmé začala posluchače lákat k pódiu úvodní hudba, která vzápětí přešla do hutného riffu. Slovinští Avven neponechali nic náhodě; mají dobrý tým, a je to hodně vidět. Oproti obvyklým koncertům tohoto typu byly moc dobře slyšet flétny, snad jen klávesy měly trošku problém prolézt mocnou zvukovou koulí, která se valila ze stage.

Hutné heavymetalové riffy, kytary a housle proplétající se s flétnovou linkou a sbory ve stylu Heidevolk. Tahle kombinace si okamžitě získala sympatie všech zúčastněných. Zajímavé je, že nemají hlavní vokál v klasickém slova smyslu, na postu se víceméně střídají. Přesto však svým hlubokým hlasem a vřelým přístupem dominoval vokální sekci basák Uroš, i když dal zejména na začátku hodně prostoru ostatním.

 

 

Na brněnských Arch of Hell byla vidět lehká únava z předešlé show na Melodce, snažili se to však nedat najevo. Jeli na doraz a jako obvykle rozpoutali řádný mosh. Skutečně obdivuhodná byla práce bicmena. Servíroval nekompromisní a velmi přesnou nálož kulometné palby ze své dvojšlapkové medvědobijky, přitom snad během celého setu neudělal jediný přehmat.

V rozjeté krasojízdě pokračovali polští Helroth.  Orthank se předvedl jako opravdu zdatný frontman a svým mocným hrdelním řevem neustále burcoval diváky do akce. Velmi rychle si kapela dokázala vybudovat pouto s fanoušky a nastolit velmi přátelskou atmosféru.

Čtěte také: Rozhovor s Radalfem z Cruadalach: Respekt je klíčem ke všemu

Kdo v jejich hudbě slyšel klávesy, byl značně překvapen, když zjistil, že na pódiu se nic podobného nevyskytuje. Flétnistka totiž ve chvílích, kdy nedržela v ruce flétnu, dokázala svým hlasem vyluzovat takřka nepřebernou škálu zvuků, která se perfektně vázala k houslovým melodiím.

V závěru setu si Helroth vytáhli na pódium Radalfa z Cruadalach, aby mu popřáli vše nejlepší k narozeninám. Celý set završili velmi humorně přepracováním notoricky známých coverů.

Sledujte metal na Facebooku:
 

Krátce před půl dvanáctou se dostali ke slovu také pořadatelé, miláčkové davu Cruadalach. Trošku delší zvukovku jim všichni velmi ochotně odpustili. Skvělý zvuk podtrhl obrovský entusiasmus a chuť vydat ze sebe to nejlepší. Dav začal vzápětí oplácet stejnou měrou. Radalf pobíhal sem a tam jako vzteklý rarach, občas dokonce předvedl, že ovládá umění teleportace. V jednu chvíli vyběhl ze sálu, aby se téměř ve stejném okamžiku zjevil na opačné straně pódia.

 

 

Vystoupení se zvolna přehouplo přes půlnoc a nastal čas tyto příjemné oslavy ukončit. Beltinefest zhasl s posledními tóny folkmetalové hradby, dozněly poslední tóny dechů a smyčců, nastolilo se ticho. Pohané se pomalu odebrali ke spánku, aby se probudili do jasného jarního dne.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Masters of Rock, Vizovice, 12. 7. 2019

  Druhý den Masters of Rock přinesl první déšť, ale i různorodý hudební program, jednou z prvních kapel byli například hrdinové Twilight Force nebo také Battle Beast včele se zpěvačkou Noorou Louhimo, Amaranthe s novým albem Helix, hlavními kapelami dne byli Dimmu Borgir a Avantasia Tobiase Sammeta.

 • Rammstein se blíží ku Praze

  Německá skupina Rammstein vznikla v roce 1994 a od té doby vydala úctyhodných šest alb. Že šest není moc? Téměř všechny přinesly aspoň jeden velký hit. První album s názvem Herzeleid vyprodukovalo píseň Rammstein, další Sehnsucht světoznámou skladbu Du Hast či song Engel. Aktuálně kapela zaujala vydáním nové písně s názvem Deutschland.

 • Ghost zavítají do pražského O2 Universa

  Švédská rocková partička známá svou výstřední prezentací na pódiu i mimo něj přijede na konci tohoto roku do Prahy a pokusí se vyprodat tamější největší halu O2 Universum.

 • Hlavním lákadlem The Legends Rock Fest bude Zemětřesení

  Festival The Legends Rock Fest se letos v Hořicích u Jičína bude konat už po osmé. Za dobu své existence si vybudoval reputaci jedné z nejosobitějších přehlídek české rockové a metalové elity. Možná i proto tentokrát mezi tradičními jmény najdeme Zemětřesení - legendární český all-star projekt, který se zde českému publiku nejspíš představí naposledy.