Festival Colours of Ostrava odpálil další hudební nálož se Shaka Ponk v hlavní roli

Ve čtvrtek 17. července odstartovala jedna z nejočekávanějších událostí Moravskoslezského kraje, a sice festival Colours of Ostrava. Program prvního dne, který se zprvu jevil nenápadně s MGMT jako hlavní hvězdou, nakonec víc než překvapil a návštěvníkům nabídl několik vyčerpávajících, ale skvělých vystoupení. Organizátoři zkrátka opět ukázali, že v tom umí chodit.

Colours of Ostrava rozpohyboval také bluesman Seasick Steve Colours of Ostrava rozpohyboval také bluesman Seasick Steve Zdroj: Tereza Ticháčková / Musicweb.cz

Úmorné vedro, nekonečné fronty na lístky i ubytování, boj ve stanovém městečku o místa, pátrání po ztracených kamarádech. Takhle by se dal v kostce popsat tradiční začátek festivalu, kdy si každý usilovně přeje, aby měl všechny organizační záležitosti co nejrychleji za sebou. Letošní ročník byl navíc zahájen poměrně nevesele, a sice smutnou zprávou o zdravotním stavu hudebníka Michala Hrůzy, který v nemocnici bojuje o život. Organizátoři festivalu v čele s jeho ředitelkou Zlatou Holušovou se však s touto situací vypořádali s noblesou a návštěvníkům opět ukázali, jak by správný začátek festivalu měl vypadat.

Cílem zahajovacího dne je především vytvořit tu správnou festivalovou atmosféru a navnadit nedočkavé publikum na pestrý několikadenní program. Ačkoliv čtvrtečnímu line-upu vévodila poměrně neznámá jména, jež měla všem přítomným ukrátit čekání na pozdní vystoupení hvězd současné alternativní scény MGMT, právě tito “neznámí” interpreti se nakonec postarali o ty nejlepší hudební zážitky. MGMT během svého vystoupení na festivalu Colours of Ostrava

Vzduchem ještě poletovaly poslední konfety ze slavnostního zahájení a na hlavní scéně se už připravovaly nástroje prvního velkého projektu. I když slovo nástroje je v tomto případě možná trochu přehnané. Jednalo se totiž o řadu plechových sudů, které si sedmnáctičlenná bubenická skvadra Les Tambours du Bronx před svým zničujícím vystoupení ještě posprejovala. Neuvěřitelný koncert, který začínal jako povedený industriální obřad, se nakonec zvrhl v šílenou testosteronovou show. Potetovaní Francouzi, kteří svlečení do půli těla nemilosrdně bušili do prázdných barelů, předvedli na pódiu strhující rituál, který mohl leckomu evokovat vzpouru vězňů či živelné protesty dělníků ze zapadlé průmyslové čtvrti. Rytmický a úderný zvuk bubnů podkreslený prvky elektroniky a metalu přiváděl do varu nejen neúnavné bubeníky, ale i překvapené publikum. Letošní ročník Colours zkrátka nemohl odstartovat lépe.

A to byl teprve začátek. Další show si na hlavní scéně připravila pětice Francouzů s Egypťankou, kteří si říkají Shaka Ponk a kteří se suverénně stali vrcholem čtvrtečního programu. Jejich vystoupení, mistrně propracované jak muzikálně, tak vizuálně, bylo perfektní kombinací dynamické hudby, efektních videoprojekcí a oslepujících reflektorů. Světelné exploze, rockové a beatové výbuchy s výrazným elektronickým podkresem a křepčení dvou zpěváků převálcovaly nejen nadšené festivalové publikum, ale i všechny předcházející a následující interprety. Obrovská animovaná opice, která dokonce zpívala a rapovala, pak zafungovala jako účinný trademark a šílené vystoupení Shaka Ponk dovedla ad absurdum. Tleskám.

Ve výsledku tak ani nejočekávanější headlineři prvního dne MGMT nedokázali trumfnout masový úspěch francouzských šílenců. Melancholické melodie mladé americké skupiny, která byla dokonce několikrát nominovaná na cenu Grammy, působily jako příjemná ukolébavka nebo pohádka na dobrou noc. Sentimentální texty a pestrobarevné videoprojekce navíc tomuto dojmu ještě přidávaly. Publikum utopené v hloubavých písních tak ve výsledku čekalo hlavně na to, až zazní eponymní singly Kids a Time to Pretend. Bez nich by se celý koncert pravděpodobně slil v jeden velký, příliš sladký celek, z něhož se veškerá radostná festivalová nálada vytratila. Jako samostatné vystoupení by MGMT byli nepochybně mnohem lepší, v kontextu velkého festivalu a počínající únavy ale vyzněli spíš jako solidní uspávačka. Na druhou stranu - kdo by nechtěl, aby mu hezoun Andrew VanWyngarden zpíval před spaním?

Ve výčtu interpretů, kteří měli ve čtvrtek ten nejtěžší úkol, a sice dostat všechny návštěvníky do správné festivalové nálady, nutno ještě zmínit americké country veterány Slim Cessna's Auto club. Muzikanti Slim Cessna a upírský Jay Munly se chopili nejen role zpěváků, ale také kazatelů a na uzavřené scéně odsloužili dynamický country obřad s nápadnými punkovými výstřelky. Skutečnou Ameriku pak návštěvníci mohli okusit i při vystoupení bluesmana Seasick Stevea, který předvedl, stejně jako před týdnem na festivalu Pohoda, skvělé hudební vystoupení.

Prohlédněte si také fotogalerii z prvního dne Colours of Ostrava

Festival Colours of Ostrava hned při svém zahájení dostál pověsti multižánrového festivalu a divákům představil sice většinou nepříliš známé, zato ale výborné interprety. Další ročník úctyhodně odstartoval za doprovodu bubnů, vizuálních show, ohlušujících beatů i animovaných opic a během jediného dne potvrdil, že právě ostravské “barvičky” patří k těm nejlepších akcím, které na české hudební scéně máme.  

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Jazz Dock Orchestra, Jazz Dock, 15. 1. 2018

  Velká událost se konala v Jazz Docku, kde byl představen vlastní bigband Jazz Dock Orchestra pod vedením Jana Jiruchy a Andyho Schofielda. Koncerty Jazz Dock Orchestra jsou pro rok 2018 naplánovány na každé třetí pondělí v měsíci.

 • Mistr klavíru Kenny Barron se chystá na sólový recitál

  Bezkonkurenční schopnost Kennyho Barrona okouzlit diváky svým elegantním hraním, citlivými melodiemi a nakažlivými rytmy je to, co inspirovalo The Los Angles Times, aby ho nazvaly jedním z nejlepších jazzových klavíristů na světě, a Jazz Weekly, aby o něm řekl, že je nejlyričtějším pianistou naší doby. 

 • Zemřela Dolores O’Riordanová z irských The Cranberries

  Ve 46 letech zemřela zpěvačka s nezaměnitelným hlasem Dolores O'Riordanová z irské rockové skupiny The Cranberries. O její náhlé smrti v pondělí 15. ledna informovala irská televizní a rozhlasová stanice RTE, úmrtí potvrdila i samotná kapela na webu. O'Riordanová působila v The Cranberries od roku 1990. V posledních letech ale zpěvačka trpěla bipolární poruchou.

 • Jedineční Gipsy Kings rozezní své kytary v Praze

  Kdo by neznal hity Djobi Djoba, Bamboleó nebo Volare. Tyhle písně posluchač velmi rád uslyší v rádiu i na tanečním parketu. Temperament, který z nich čiší je opravdu nezvladatelně rychlý a energický. Francouzská kapela Gipsy Kings se předvede živě i Praze, a to bude teprve show!