Didgori uchvátili mnohohlasem

Paralela České muzeum hudby – Gruzie. Přesně toto zjednodušené spojení nabízel v předposlední říjnový den koncert uskupení Didgori v rámci festivalu Struny podzimu.

Didgori Didgori Zdroj: strunypodzimu.cz

Každoročně poskytuje České muzeum hudby prostor pro koncerty tradiční hudby z celého světa konající se pod záštitou Strun podzimu. Poslední roky se jedná především o vystoupení polyfonních souborů, které jsou založené převážně na hlasovém projevu. Gruzie je různorodá oblast, která nabízí střet několika kultur i náboženství, a právě barevnost předvádí i gruzínská skupina Didgori, jejíž název vzešel od stejnojmenné hory a bitvy, která se na tomto místě udála. Vhled do gruzínské kultury přinesli Didgori prostřednictvím expresivních krátkých několikahlasých skladeb. Během večera zazpívali písně z různých regionů země.

Na pódiu se na začátku koncertu objevilo dvanáct zpěváků oblečených do stejných černých kostýmů a hned zabředli do zpěvu. Inspiraci brali jejich předkové slyšitelně z přírody, jelikož některé skladby byly vystavěné na hojném využívání samohlásek, další vliv měla duchovní tvorba. Spiritualitu, která vyznívala skrze hlasové vrstevní a silnou procítěnost, umocňovalo také prostředí bývalého kostela.

Zpěváci se většinou s každou písní rozdělovali do různě početných skupin a střídali se ve zpěvu jako v rozhovoru. Příkladem skladby, ve které se střídal jeden zpěvák s ostatními, a ve smyčce opakovali obě strany stále stejný verš, byla Dzabrale. Každý člen plnil nezaměnitelnou roli a jako celek působili jako pomyslná klaviatura. Každá klávesa neodmyslitelně patřila do harmonické kompozice, vyplňovala svůj part a umocňovala výsledný efekt. Nicméně klávesa nikdy nezněla jenom jedna – vždy se jednalo o akord, jelikož na zcela sólové projevy během večera nedošlo. Zpěváci využívali velmi hlubokých, basových hlasů, které především doprovázely a podtrhávaly strhujícím způsobem mohutné vyznění.

 

 

Naproti tomu se vyjímaly vysoké hlasy, které zcela vystupovaly ze základní linky a svými ornamentálními kudrlinkami, jež ozvláštňovaly melodii, odkazovaly na orientální vlivy. Nejenže každý hlas zastával svou roli, co se výšek týče, ale zpěváci vynikali hlasovou barevností a jedinečností. Ani jeden nezněl stejně. Jako opravdu neotřelý aspekt hudby se ukázalo jódlování do polyfonie. Přeskupení hlasů a melodickou vrstvenost linek chvílemi převyšoval nezvykle vysoký přeskakující hlas s jasnou podobností s alpským jódlováním. Zpěvák, jenž měl jódlování na starost, se úplně ponořil do skladeb a s přesností vytvářel až akrobatické hlasové kousky evokující dlouhé pláně v přírodě. Propojení zpívaných částí s jódlujícími se nazývá krimanchuli.

Rytmickou stránku rovněž zahrnoval zpěv, který v jasných intervalech předával jednotlivým rozčleněným skupinám slovo a zároveň se zase navracel k původnímu sborovému vyznění. V rychlejších skladbách si zpěváci dopomáhali tleskáním, které taktéž podtrhávalo gradující atmosféru. Dvě písně zazněly i s instrumentálním doprovodem tradičního gruzínského strunného nástroje chonguri. Svižné melodie střídaly skladby vzbuzující stesk, smutek i přemýšlivost. V jedněch se upírala pozornost spíše na harmonické přechody a opakující se motivy, jiné budily dojem příběhovosti a sdělnosti i v posluchači, který jazyku nerozuměl.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Vše záleželo na gradaci jednotlivých hlasových linek, ale taktéž na zvolené intonaci v konkrétních výškách. Během stominutového koncertu došlo nečekaně také na tanec, jelikož si tři zpěváci vystřihli krátké taneční sólo za doprovodu zpěvu a rytmického tleskání. Úspěšný koncert diváci odměnili bouřlivým potleskem a skupinu si vytleskali tentokrát oni znovu na pódium. Koncert přiblížil středoevropskému publiku krásy a rozmanitost hlasového projevu i vzdálené gruzínské krajiny.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Francouzská zpěvačka ZAZ představí Praze nové album

  Jestli si někdo na festivalu Colours of Ostrava získal skvělé jméno u českých fanoušků, pak je to francouzská zpěvačka ZAZ, která v Ostravě před šesti lety zažila svoji českou koncertní premiéru. Nyní tato živelná a nespoutaná umělkyně připravuje na podzim vydání nového alba, které u nás naživo představí v pražském Fóru Karlín.

 • Soutěžte o 3x2 lístky na koncert Ivy Bittové v kině Lucerna

  Iva Bittová, jedna z nejvýraznějších osobností české hudební alternativní scény, ve spolupráci s německým klasickým kytaristou Marcem Sinanem živě dotvoří atmosféru kultovního němého filmu Faust. V neděli 20. května, se v pražském kině Lucerna bude promítat další ze série němých filmů F. W. Murnaua. Tentokrát půjde o jedno z vrcholných děl německého expresionismu a světového filmu vůbec – FAUST (1929). Pojďte soutěžit o lístky na tento netradiční projekt!

 • Foto: Bobby McFerrin, Forum Karlín, 9.5.2018

  Ve středu 9. května karlínské Forum plně ovládl Bobby McFerrin.

 • Finská legenda Värttinä chystá na podzim české miniturné

  Do České republiky zavítá opět známá finská skupina, která si české publikum velmi oblíbila a české publikum si výrazně oblíbilo ji. Kapela Värttinä, která se již na hudební scéně pohybuje více jak třicet let, představí průřez celou svou pestrou kariérou ve čtyřech českých městech.