Epica a Dragonforce rozpálili Meetfactory do ruda

Dvacátého ledna do Prahy zavítaly skupiny Dragonforce a Epica, aby v České republice představily své nové desky. Tento skvělý mix power a symphonic metalu vzbudil takový zájem, že koncert byl vyprodán. Věrnost fanoušků byla odměněna vynikajicím výkonem nadšených účinkujících.

Nizozemská Epica v rámci svého turné dorazila také do České republiky Nizozemská Epica v rámci svého turné dorazila také do České republiky Zdroj: Katka Hajdinová, Musicweb.cz

Koncertní večer zahájila o půl osmé belgická kapela Diablo Boulevard. Již z poloviny naplněnou halu potěšili hned intrem, kdy z reproduktorů pustili skladbu Montagues and Capulets z Prokofievova baletu Romeo a Julie, kterou všichni fanoušci Epicy znají z alba Classical Conspiracy. Na to se na publikum tato pětice vrhla se svou říznou a líbivou heavy metalovou hudbou. Ačkoliv snad v davu pod podiem nebyl jediný člověk, který by Belgičany znal nějak blíže, všichni si jejich vystoupení užívali, jelikož, jak pravdivě pravil frontman Alex Agnev: "Není důležité hudbu znát, ale cítit ji."

Vcítit se do chytlavých melodií Belgičanů, nedělalo žádný problém, a tak netrvalo dlouho a fanoušci se nadšeně rozeskákali. A nejen to - na Alexovo přání vytvořili k jediné baladické skladbě setu melancholické osvětlení zapalovači a mobily a při závěrečné skladbě setu Black Heart Bleeds zpěváka i doprovodili mocným chorálem. Atmosféra v hale byla tak skvělá, že se dalo i uvěřit Alexovu tvrzení, že jsme byli doposud nejlepší publikum na turné.

Mezitím, než bedňáci přichystali pódium, se většina publika šla občerstvit k baru, a tak přestávka utekla jako voda (nebo spíš pivo). Dragonforce zahájili set sthující Fury of the Storm a v kotli propuklo šílenství. Herman Li, který se z boku vřítil na pódium, přebíhal ze stranu na stranu, aby se každý mohl z co největší blízkosti pokochat jeho vrcholným kytarovým uměním. Když se fanoušci vzpamatovali, všimli si, že na pódiu chybí Vadim Pruzhanov se svými klávesami. Tuto absenci v krátké pauze osvětlil Marc Hudson, když sdělil, že Vadim se stal s otcem, a tak oslavuje doma s rodinou.

Zpěvák taktéž publiku představil nového člena kapely - bubeníka Gee Anzaloneho - a po těchto formalitách fanouškům nadělil singlovku The Game, po které následovala další píseň z nového alba Maximum Overload, a to Symphony of the Night. V setu však převažovaly starší osvědčené skladby, jako například Valley of the Damned, při se které Herman a Sam Totman předháněli při hraní sól, dělali na sebe obličeje, vyplazovali jazyky a všelijak se v nadsázce posmívali jeden druhému. Na závěr pak zazněla neopomenutelná Through the Fire and Flame, u které Herman předvedl, že na kytaru zvládně klidně hrát i jazykem. Skvělé show se dala vytknout jen jediná věc- byla nehezky krátká. Necelá hodina byla prostě málo.

Podívejte se také na fotogalerii: Epica, Praha, 20.1.2015

Inu co naplat, nebyl důvod k truchlení, jelikož na řadu přišla hlavní hvězda večera Epica. Scénu klasicky rozpůlenou mezi klávesy na levé straně a bicí na pravé nezdobila žádná plachta s obrazem alba, ale plnily ji osvětlovací panely. Ty v průběhu koncertu vytvářely úchvatnou atmosféru, když do hudby pableskovaly, vytvářely světelné vlny nebo do kytarové řeže problikávaly tak, že to připomínalo kulometnou palbu skrz plechovou stěnu. Set Epica zahájila intrem Originem z nového alba, po kterém přirozeně následovala The Second Stone. Z nadšeného skákáni bylo vidět, že nové album si fanoušci zamilovali minimálně stejně jako jeho předchůdce a u The Essence of Silence si někteří z nich, stejně jako hudebníci na podiu, div neukroutili hlavu. Poté již začaly převažovat starší skladby: Storm the Sorrow, The Obsessive Deovtion, Last Crusade a také Martyr of the Free World věnovaná svobodě slova, v současnosti velice diskutovanému tématu. Mark Jansen, Zdroj: Katka Hajdinová, Musicweb.cz

V setlistu samozřejmě nemohla chybět Cry for The Moon, kterou v rudé záři refektorů oděná Simone Simons zazpívala perfektně, a tak zaslouženě plavala v potlesku. K tomu, aby ji publikum v refrénu doprovodilo ani nemusela nikoho vybízet, jelikož davový zpěv po sále zněl téměř po celou skladbu. Závěr Cry for the Moon byl osvěžen bicí řežbou, čímž byli uspokojeni i ti, co snad marně doufali v bubenické sólo.

Ze svého debutu Epica odehrála také The Phantom Agony, při které se již podruhé Coen Janssen vzdálil od svého postu a s oblými přenosnými klávesami vyrazil poskakovat dopředu pódia. Když ke konci skladby scéna potemněla nadšení fanoušci skandovali a prozpěvovali až do posledních tónu outra. I když před pódiem již téměř nikdo neměl na sobě nit suchou, na otázku jestli chceme další nové skladby dostala Simone neskutečně hlasitou a jednoznačně kladnou odpověď. Se spokojeným úsměvem na nám tváři tak kapela naservírovala Unleash Utopia. Hodinu a půl dlouhý set Nizozemci zakončili skladbou Consign to Oblivion a zanechali fanouškům vzpomínky na skvělou profesiónální show. Připadalo mi, že skoro až příliš profesionální, avšak Epica je tímto svým stylem známá.

Každým coulem se však jednalo o nezapomenutelný večer a nadmíru spokojení fanoušci ještě notnou chvíli postávali u baru a navzájem sdíleli své nadšení.

Přesně takto by měl končit každý dobrý koncert. 

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Wolfarian na desce Beyond the Ninth Wave skáčou od stylu ke stylu. Výsledek je kupodivu pospolitý

  Brněnská folkmetalová skupina Wolfarian se na svém druhém albu Beyond the Ninth Wave nebojí střídání žánrů. Jednou posluchačům nabídnou vskutku hutnou metalovou skákačku, podruhé přijdou s melodickou, keltskou baladou. Do toho ocitují slavnou skladbu. A i když deska může na první poslech působit středověkým dojmem, v textech je až nepříjemně aktuální.

 • Americký písničkář Kurt Vile se skupinou The Violators zahraje po 6 letech v Praze

  Projevem tichý a nenápadný, ale rozhodně ne nudný indie rocker Kurt Vile z Philadelphie se na svém dlouhém turné k poslední desce Bottle It In zastaví v červnu i v pražské Meetfactory.

 • Ozzy se ještě jednou vrátí do Prahy. Přiveze Judas Priest

  Ozzy Osbourne se sice potýká s kupou zdravotních potíží, kvůli kterým musí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné, ale to mu nebrání přidávat další. V rámci jedné z nich se vrátí také do pražské O2 areny. A přiveze s sebou další veterány - Judas Priest.

 • VIDEO: Rozhovor s Traktor - Teprve začínáme

  Rok 2019 ještě není v polovině a pro kapelu Traktor je už teď jasné, že bude nejúspěšnějším v její historii. Album Šachoffnice se prodává lépe než jeho předchůdci a turné na jeho podporu dokázalo zaplnit velké haly po celé zemi, včetně pražského Fóra Karlín.

Další podobné články