Folkové prázdniny návštěvníkům přichystaly nejeden emoční výlet

V sobotu 21. července začaly v Náměšti nad Oslavou již sedmadvacáté Folkové prázdniny. Letošní ročník se věnoval tématu překonávání bariér a hned úvodní koncert byl důkazem, že v hudbě lze bariéry překonávat více než snadno. Jestli vůbec nějaké existují.

Iva Bittova a Tenores di Bitti Iva Bittova a Tenores di Bitti Barka Fabiánová, MusicWeb.cz

Po úvodním slovu ovládla pódium svým hlasem jediná žena - Iva Bittová. Její hlas se nesl zámeckým parkem vznešeně a naléhavě a vyvolával příjemné mrazení. Když pak pozvala Iva Bittová na pódium čtyři urostlé muže v krojích ze Sardinie, aby zazpívali společnou píseň, stačilo zavřít oči a nechat se polyfonním zpěvem unést daleko do minulosti.

Další část koncertu patřila sardské čtveřici Tenores di Bitti. Syrový zpěv označovaný jako „su tenore" má dlouholetou tradici a vychází z napodobování přírodních zvuků, jako je bučení krav, bekot ovcí a hukot větru. V písních se vyprávějí starobylé příběhy osamělých pastevců, žijících v těsném sepětí s přírodou, i liturgické příběhy ze života svatých. Souzvuk čtyř hlasů byl natolik magický, že přivolal pořádný slejvák, který začal přesně s vyhlášením přestávky a držel se nad hlavním pódiem až do skončení celého večerního programu.

 

 

Kvůli dešti se diváci nahrnuli k pódiu, vděčně přijímali z rukou Oranžád (festivaloví dobrovolníci) pláštěnky a trpělivě čekali na Ivu Bittovou a obnovené Čikori. Zpěvačka lákala publikum na pódium (a někteří toho opravdu využili) a přestože její souboj s deštěm byl marný, déšť se nakonec ukázal jako spojenec. Mezi publikem a kapelou vzniklo zvláštní neviditelné pouto a panovala vřelá atmosféra.

Lidé si broukali Studánku a další písně spolu se zpěvačkou, se kterou v Náměšti vystoupili skvělí muzikanti - kytarista Vladimír Václavek, kontrabasista Jaromír Honzák, trumpetista Oskar Török a bubeník Miloš Dvořáček. Na poslední písně, jednou z nich byl i Zelený víneček, se opět připojili Tenores di Bitti. Jeden z nich seskupení trefně překřtil na Tenores di Bittová. Nadšení publika neznalo mezí a nezbývá tedy jen doufat, že podobných společných projektů bude více, stejně jako se třeba jednou dočkáme i nějakého společného disku.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Iva Bittová a Ančuk, Milosrdní bratři, Brno, 21. 11. 2018

  Tak tohle chtělo zažít na vlastní kůži! Koncert naší skvělé alternativní houslistky a zpěvačky Ivy Bittové s tibetským hudebníkem a nomádem Ančukem, hrajícím na  dranyen (tibetskou kytaru) se uskutečnil v Brně, v Konviktu Milosrdných bratří. Ančuk je uznávaný odborník ve hře na drayen, která se předává z generace na generaci. Byl to silný zážitek a úžasné hudební propojení dvou rozdílných kultur. Ne nadarmo se říká, že hudba lidi spojuje. Součástí koncertu byla i dražba obrazů z Malého Tibetu, jejíž výtěžek stejně jako vstupné putovaly na vzdělávání dětí v Himálaji, které organizují neziskovky Brontosauři v Himálajích a Surya. Přímo z kaple vám přinášíme fotoreport. Druhý a poslední koncert byl následujícího dne v Betlémské kapli v Praze.

 • Iva Bittová a Ensemble Opera Diversa Transylvánie vystoupí v divadle Komedie

  Divadlo Komedie pod křídly Městských divadel pražských chystá při svém comebacku hudební zážitek - prvními vzácnými hosty v divadle Komedie budou zpěvačka, herečka a houslistka Iva Bittová a Ensemble Opera Diversa.

 • Foto: 20. Eurotrialog, Mikulov, 25. 8. 2018

  Druhý den festivalu pokračoval vystoupením skvělých muzikantů a skupin. Z těch nejznámějších to byli např. James Harries, Zesilovači: Fajt-Koudelka, Trio Bittová-Dusilová-Načeva, punková dračice Lydia Lunch & Big Sexy Noise (USA) a spousta dalších... To vše v kulisách magického města Miku-LOVE. Zveme vás na prohlídku našich fotografií.

 • Příznivci nezávislé hudby se sejdou, aby oslavili 20. ročník festivalu Eurotrialog Mikulov

  Jediný festivalový koncert na Eurotrialogu Mikulov odehraje trio Iva Bittová, Lenka Dusilová a Monika Načeva. Toto nevšední dámské uskupení dále doplní ze zahraničí Lydia Lunch z USA či James Harries z Velké Británie, Green Milk from the Planet Orange z Japonska a řada dalších českých a slovenských skupin.