Freedom Call rozskákali Novou Chmelnici Doporučený

Páteční večer 12. prosince patřil happy metalové party. Do pražské Nové Chmelnice zavítala banda čtyř Němců Freedom Call. Kromě ohromné dávky energie s sebou přivezli Italy Dragonhammer a domácí kapelu Salamandra.
Freedom Call své fanoušky naprosto nadchli Freedom Call své fanoušky naprosto nadchli Petr Hájek, Musicweb.cz
 
Krátce po sedmé hodině se hudební klub Nová Chmelnice začal plnit černě oděnými metalisty, kteří se nemohli dočkat hudebního uskupení kolem Chrise Baye. Museli si ovšem ještě počkat, protože na programu večera byly další dvě kapely.
 
Ještě před osmou se na podiu objevili členové Salamandry, kteří ještě dolaďovali detaily pro svůj výstup. Na podiu již byly připraveny bicí a klávesy pro hvězdy večera, Ostraváci se však stísněného prostoru nezalekli a začali hrát. Písně do publika ládovali jednu za druhou bez větších přestávek a proslovů, aby co nejlépe využili svých čtyřicet minut. Několik málo řad publika ještě nebylo dostatečně rozehřátých, ale na podněty kapely tleskalo do rytmu, postupem času někteří jedinci i začali máchat svými vlasy. Ke konci setu byli diváci již celkem rozproudění a zpívali refrén závěrečné písně Masters of Rock, jenž je věnována známému vizovickému festivalu.
 
Pár minut po deváté obsadili stage s menším zpožděním power metalisté Dragonhammer. Nazvučení bylo o poznání horší než u předchozí kapely, zpěvák Max Aguzzi nebyl téměř slyšet. I přesto se řady posluchačů rozrůstaly a jejich reakce byly čím dál více vřelejší. Zazněly písně jako Legend z druhé desky The Blood of Dragon, You Must Die z Time for Expiation, či Last Solution z nejnovějšího počinu The X Experiment. 
 
 
Kapelu založili v roce 1999 spolu s již zmíněným Maxem basák Gae Amodio a bubeník Marino Deyana. Jejich demo Age of Glory i pozdější debutová deska měly velmi pozitivní ohlasy. Po druhém studiovém albu se ke kapele přidali klávesák Giulio Cattivera a druhý kytarista Giuseppe DePaolo - v tomto složení navštívili i Prahu. Tvrdé riffy a klávesové linky rozproudily krev snad v každém přihlížejícím. Pro rozjaření publika byli Dragonhammer opravdu dobrou volbou, při loučení sklidili velký potlesk a křik. Po odchodu pětice sympatických Italů dav zhoustl a pomalu se začínalo těžce dýchat.
 
Se zhruba dvacetiminutovým zpožděním sál potemněl a za mohutného skandování jména hřebu večera za bicí soupravu usedl Ramy Ali. Během chvilky byla na pódiu celá banda, jež na nic nečekala a rozjela happy metalovou party s letošním singlem Union of the Strong. Na nic nečekali ani fandové, kteří ihned začali zpívat text a skákat. Krátká přestávka mezi písněmi se konala až po We Are One a Tears of Taragon. Zpěvák a kytarista Chris Bay musel čekat, až ho nadšení fanoušci pustí ke slovu, neboť okamžitě začali skandovat jméno kapely, což se ostatně opakovalo téměř po každé písni.
 
 
Freedom Call byli z reakcí publika nadšeni možná ještě více, než bylo publikum nadšeno z nich. Chris se v žádném případě nebál komunikace a pokud to neříká na každém koncertu, Chmelnici označil za nejlepší obecenstvo, jež zažili na celém Light Over the Beyond Tour. Baskytarista Ilker Ersin a kudrnatý kytarista Lars Rettkowitz sice ke svým fandům nepromluvili, ale rozhodně nešetřili házením úsměvů a pohledů – především po slečnách. 
 

Prohlédněte si také fotogalerii: Freedom Call, Praha, 12.12. 2014

 
V jízdě se pokračovalo s Farewell, jíž frontman označil za nejveselejší song z celé diskografie, dále například Heart of Warrior, Hero Nation. Nemohla chybět neodmyslitelná Power & Glory, kterou by celá Chmelnice nejspíše zpívala, i kdyby k tomu nebyla ponoukaná ze strany kapely. 
 
Setlist měla zakončit píseň Freedom Call, po pár minutách skandování se však čtveřice Němců na stage vrátila a zahrála další tři písně, včetně legendární Warriors. Píseň Land of Light už však byla skutečně posledním kouskem večera. Skupina sklidila další mohutný potlesk a křik, podala si ruce s fanoušky v prvních řadách a půl hodiny po plánovaném konci odešla do back stage. Po půlnoci z Nové Chmelnice tedy pomalu začali odcházet nadšení a uskákaní fanoušci s vykřičenými hlasivkami a všechny tři kapely jistě přemýšlely, jak asi bude vypadat následující koncert ve Zlíně.
 
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Wolfarian na desce Beyond the Ninth Wave skáčou od stylu ke stylu. Výsledek je kupodivu pospolitý

  Brněnská folkmetalová skupina Wolfarian se na svém druhém albu Beyond the Ninth Wave nebojí střídání žánrů. Jednou posluchačům nabídnou vskutku hutnou metalovou skákačku, podruhé přijdou s melodickou, keltskou baladou. Do toho ocitují slavnou skladbu. A i když deska může na první poslech působit středověkým dojmem, v textech je až nepříjemně aktuální.

 • Ozzy se ještě jednou vrátí do Prahy. Přiveze Judas Priest

  Ozzy Osbourne se sice potýká s kupou zdravotních potíží, kvůli kterým musí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné, ale to mu nebrání přidávat další. V rámci jedné z nich se vrátí také do pražské O2 areny. A přiveze s sebou další veterány - Judas Priest.

 • VIDEO: Rozhovor s Traktor - Teprve začínáme

  Rok 2019 ještě není v polovině a pro kapelu Traktor je už teď jasné, že bude nejúspěšnějším v její historii. Album Šachoffnice se prodává lépe než jeho předchůdci a turné na jeho podporu dokázalo zaplnit velké haly po celé zemi, včetně pražského Fóra Karlín.

 • Masters of Rock uzavírá seznam vystupujících

  Sedmnáctý ročník jedné z nejprestižnějších přehlídek metalových kapel z celého světa v Česku se nezadržitelně blíží. Je tedy načase si zkompletovat seznam vystupujících. Jak je již tradicí, najdeme tu spoustu známých jmen, ale i několik premiér.

Další podobné články