Gothic Jarmark Praha: Metal, móda, tanečnice

V pátek 1. června se v pražském Exit-usu konal netradiční jarmark v gotickém stylu. S nákupní horečkou soupeřilo koncertní zápolení v dolní části klubu. Vystoupily kapely Carpatia Castle, Lammoth, Tezaura, Greedy Invalid a RAW.

Carpatia Castle Carpatia Castle Foto: Patrik Chrastil/Jericho.thez.info

Každý, kdo alespoň jednou za čas zavítá do Exit-usu, musel při vstupu do klubu pořádně vytřeštit oči. Tam, kde vždy bývaly lavice, byly nyní výstavní prostory prodejců korzetů, klenotů a mnoha dalších věcí, které by  rozhodně neměly chybět v arzenálu žádného správného gotika.

Jakmile se člověk trochu porozhlédl po stáncích, svlažil vyprahlé hrdlo a utratil část svých těžce vydělaných peněz, o patro níže se rozjela hudební část programu. Večer otevřeli mostečtí Carpatia Castle. Ponurá atmosférická hudba s perfektně čistým vokálem zpěvačky Moniky Štěpánkové.

Nepařit, zírat

Mezi jednotlivá vystoupení se v průběhu večera celkem dvakrát vložila taneční představení Dance Institute Blanca. Na divácích bylo vidět, že něco podobného ještě na metalovém koncertě nezažili. Při krkolomných kouscích na tyči pouze zaujatě hleděli a nevěřili svým očím. Pánové se na tanečnice dívali s živým zájmem, dámy s neskrývanou závistí. Tak či tak nebyl nikdo schopen tleskat nebo skandovat, v sále bylo uctivé ticho.

Z letargie prvního představení vytrhla metalheady až domácí formace Lammoth. V poslední době příliš nekoncertují, protože se v září chystají do studia, díky čemuž mohli posluchače obohatit o skladby z připravovaného alba. Show byla chvílemi tak progresivní, až se divák ptal sám sebe, jestli jsou překotné rytmické změny záměrné, nebo nahodilé.

 

 

Po další taneční vložce se do hry vložili i pořadatelé akce, brněnská Tezaura. Fanoušci náležitě projevovali uznání, tleskali a pokyvovali hlavami směrem ke zpěvačce, ale nic je nemohlo přimět k tomu, aby se nějak zapojili do spoluvytváření atmosféry. Celkově na Tezauru bylo ale nejvíce lidí, bylo příjemné po dlouhé době vidět Exit-us alespoň trošku zaplněný.

V zápětí spustili svou palbu novojičínští Greedy Invalid. Zázrakem se jim podařilo dotáhnout fanoušky, toulající se neznámo kde v astrálních sférách, zpět na zem, takže začali patřičně reagovat. Svou úlohu při tom určitě sehrálo i množství coverů.

 

 

Závěr večera okořenili kralupští R.A.W., kteří díky postupně nabíranému zpoždění začali hrát namísto plánovaných jedenácti hodin až v půl dvanácté, nicméně kdo si chtěl počkat, počkal si… a neprohloupil.

Gothic Jarmark byl zajisté velmi zajímavým a originálním nápadem, výběr kapel byl vyvážený, návštěvnost by samozřejmě mohla být lepší, přesto byla na Exit-us celkem slušná. Škoda jen poměrně malé aktivace publika, těžko říct, kde udělal tesař díru, ale na tom vlastně až tolik nezáleží. Nakonec se, jak už bývá zvykem, stejně vždycky všechno svede na zvukaře.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Masters of Rock, Vizovice, 12. 7. 2019

  Druhý den Masters of Rock přinesl první déšť, ale i různorodý hudební program, jednou z prvních kapel byli například hrdinové Twilight Force nebo také Battle Beast včele se zpěvačkou Noorou Louhimo, Amaranthe s novým albem Helix, hlavními kapelami dne byli Dimmu Borgir a Avantasia Tobiase Sammeta.

 • Rammstein se blíží ku Praze

  Německá skupina Rammstein vznikla v roce 1994 a od té doby vydala úctyhodných šest alb. Že šest není moc? Téměř všechny přinesly aspoň jeden velký hit. První album s názvem Herzeleid vyprodukovalo píseň Rammstein, další Sehnsucht světoznámou skladbu Du Hast či song Engel. Aktuálně kapela zaujala vydáním nové písně s názvem Deutschland.

 • Foto: Richie Kotzen, Retro Music Hall, Praha, 10. 7. 2019

  V pondělí večer vystoupil v Praze americký kytarista a zpěvák Richie Kotzen. Tento kytarový virtuóz vystoupil v České republice již po několikáté a i tentokrát byl jeho koncert naprosto vynikající. Stejně jako například Jeff Beck či Mark Knopfler proslul Kotzen svojí unikátní technikou hry na elektrickou kytaru bez trsátka. V hodinu a půl dlouhém setu namíchal fanouškům pestrou směsici kytarové hudby spolu s jeho nezaměnitelným zpěvem. Prohlédněte si náš fotoreport z tohoto koncertu.

 • Ghost zavítají do pražského O2 Universa

  Švédská rocková partička známá svou výstřední prezentací na pódiu i mimo něj přijede na konci tohoto roku do Prahy a pokusí se vyprodat tamější největší halu O2 Universum.