Kanadští Cryptopsy pohřbili v Praze zbytky lidskosti

V pondělí 8. září navštívila po několika letech Česko jedna z nejbrutálnějších a nejextrémnějších death metalových kapel. Kanaďané Cryptopsy si s sebou přivezli i slušnou posilu ze Států. Jak death metalová párty dopadla?

Kanadští Cryptopsy Kanadští Cryptopsy Zdroj: Cryptopsy.ca

Pod zamračeným nebem se za soumraku začaly k hudebnímu klubu Modrá Vopice stahovat skupinky černooděnců. V celé plejádě trash, death či black metalových log na tričkách se často objevovalo pokroucené logo hlavní hvězdy večera Cryptopsy opředené pavučinami s pověstným okřídleným démonem. Už na počátku večera tedy bylo jasné, že kanadská extrémní mlátička má i v našich končinách dostatečný background.

Jako každá správná hostina i ta pondělní začala digestivem a to v podobě Izraelské metalcorové čtveřice Matricide, která kolem půl osmé hrábla poprvé do strun. Už při úvodní skladbě bylo přes veškerou snahu kapely poznat, že výsledný dojem bude spíše neutrální. Během půl hodiny předvedli Izraelci víceméně průměrnou show bez výraznějších nápadů a uvolnili místo další bandě.

Čtěte také: Trollové z Finntroll zavítají po roce opět do Čech

Navzdory očekávání začali svou krátkou zvukovku namísto Jungle Rot kalifornští brutalisté Disgorge. Pohodově působící čtveřice spustila po krátkém zlověstném intru to co umí nejlíp. Uragán naprosto brutálního slamming death metalu toho nejhrubšího zrna zdobil poměrně slušný zvuk a tak měly skladby požadovaný účinek. Přestože fans nebyli ještě náležitě rozhýbaní bylo poznat že si první předkrm náležitě užívají.

 

 

Hned první romantická skladba Atonement nasadila laťku hodně vysoko a ve stejném tempu set pokračoval zářezy Carnial Impalement, She Lay Gutted ale i starším materiálem až do konce. Publikum ještě skandovalo ´"Disgorge, Disgorge..." ale harmonogram zřejmě nebyl nakloněn přídavkům a tak se nástrojů ujal další spolek s názvem Jungle Rot.

Ačkoli se publikum v úsporné opičí „kůlničce“ ještě více rozrostlo nepředvedla wisconsinská čtveřice nic speciálního. Přes nesporné nasazení zpěváka připomínajícího Nathana Explosion z metaláckého seriálu Metalocalypse museli Jungle Rot uspokojit spíše tu část publika, která neprahne po technice a preciznosti ale spokojí se s klasickým trashem nasáklým oldschool death metalem.

Na hřbitově lidskosti

Po různorodé směsi předkrmů nastal úderem 10 hodiny čas na hlavní chod hostiny když na už tak dost titěrné podium začal skládat svou bicí baterii maniak Flo Mournier. Přestože hrazda bubnů a činelů zabrala po rozložení třetinu rozlohy, nebránilo to kanaďanům v průběhu setu dračit jak se patří.

 

 

První synchronizovaný úder se dal přirovnat k ráně pěstí do tváře okovanou rukavicí. Nápor energie pohltil celý prostor Modré Vopice a začal ho drtit jako mlýnek na kosti. Na podkladu absurdně nakopnutých bicích běsnil vokalista Matt McGachy jako pominutý. Jeho growl místy připomínal ryk tasmánského čerta uvězněného v trubce což disalvovské pecky jako White Worms nakoplo úplně jiným směrem než na desce.

 

Sledujte metal na Facebooku:
 

 

Každý člen předvedl vynikající výkon a přidal k až zvířecímu výsledku večera svůj podíl šílenství. Od starších skladeb jako Defenestration či Slit Your Guts obsahoval vyvážený set samozřejmě i novější věci typu Worship Your Demons nebo hitovku Two-Pound Torch, která roztočila fans do pořádného circle pitu. Při závěrečné skladbě Phobophile už připomínal prostor klubu spíše bizarní zoo plné maniaků ovládaných tajemnou silou. I přesto že se fanouškům nepodařilo z montrealských šílenců vyloudit žádný opravdový přídavek šlo o velmi výživný hlavní chod na který nikdo z návštěvníků dlouho nezapomene a bude Cryptopsy hledat na soupisce budoucích koncertů jako u vytržení.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Zahraniční festivaly - ráj pro nejednoho fanouška metalu

  Je zbytečné lhát si do kapsy. Festivaly v zahraničí bývají zkrátka o něčem jiném než akce české. Line up většiny z nich tvoří samé velké kapely. Některé z nich se konají jen kousek od našich hranic. Stojí proto za zvážení na některý zahraniční festival vyrazit.

 • Foto: Bounty Rock Cafe Open Air, Olomouc, 16. 6. 2018

  To byl pořádný rockový festival v kotli olomoucké korunní pevnůstky! Zahájení patřilo olomoucké skupině Skramasax  a pak následovala dánská rocková smršť Blindstone. Metalisty, a nejen je, potěšila nejvýraznější skupina současnosti Dymytry, předvádějící nejen hudební, ale i propracovanou pódiovou a ohňovou show. Excelentní zpěvák skupiny Rainbow (nejen) Doogie White nám svým živelným projevem připomenul jejich hity. Po skupině Supergroup přišla největší hvězda večera - The Magic of Santana. Originální Santanovi zpěváci Alex Ligertwood a Tony Lindsay se špičkovým devítičlenným bandem předvedli úžasnou a strhující show. Trochu v jejich stínu ukončil festival blues-rockový kytarový virtuos Ryan McGarvey. Vynikající a určitě rád zajdu na jeho samostatný koncert. Půlnoc odbila a festival uprostřed města Olomouce musel nekompromisně skončit. Tak za rok zase! Koukněte na fotoreport:

   

 • Glenn Danzig v rámci třicetiletého výročí vystoupí na Brutal Assault

  Glenn Danzig, ikonický zpěvák kapel Misfits a Samhain, slaví třicet let od vydání svého prvního alba. V rámci oslav vyráží se speciální show na turné, při kterém se zastaví i na českém festivalu Brutal Assault.

 • Foto: Ozzy Osbourne, Letiště Letňany, Praha, 13. 6. 2018

  Ve středu 13.6. vystoupil na pražském letňanském letišti legendární Ozzy Osbourne, který se zde rozloučil s českým publikem. Před samotným Ozzym zahráli hned tři „předskokani“. Jako první se představili španělští heavymetaloví hudebníci Lords of Black. Hned po nich následoval sólový projekt zpěváka z Korn Jonathana Davise. V neposlední řadě vystoupila americká superskupina Hollywood Vampires, která v čele se zpěvákem Alice Cooperem, kytaristou Joe Perrym a Johnny Deppem sklidila zasloužené ovace. Závěr večera již patřil samotnému Ozzymu, který během 90 minut přehrál své největší hity. Podívejte se na fotografie, které byly pořízeny přímo z kotle pod pódiem.