Kolonizátoři popového impéria Kadebostany si zcela podrobili Palác Akropolis

V pátek 27. února k nám zavítala hudební formace Kadebostany, neboli vyslanci tajemné republiky Kadebostán, která leží na sever od Itálie, na východ od Švýcarska a na západ od Turecka. V pražském Paláci Akropolis následně českému publiku předvedli, jak vypadá opravdová muzika.

Kadebostany v Paláci Akropolis 27. února 2015 Kadebostany v Paláci Akropolis 27. února 2015 Foto: Jakub Macháček/musicweb.cz

Kapela Kadebostany je pravděpodobně jediná hudební skupina na světě, která má vlastní zemi, vlastní rádio, hymnu, měnu, armádu a dokonce i prezidenta. Samozřejmě, země, rádio, hymna, měna i armáda jsou pouze fiktivní. Ale přestože je to všechno jen iluze, při poslechu jejich hudby můžete mít pocit, že to všechno prostě někde musí existovat. Zkrátka a dobře fikce, za kterou by se nemusel stydět ani Jára Cimrman. Jejich pražský koncert byl ovšem naprosto reálný. „Kolonizátoři popového impéria“, jak kapela sama sebe nazývá, tak na okamžik ovládli Palác Akropolis a ze svých fanoušků učinili občany Kadebostánu. Občanem této země, která byla vytvořena za účelem umělecké svobody a prolínání kultur, se může stát každý. Stačí jen poslouchat hudbu projektu Kadebostany.

Ale už dost fikce. Kapela reálně pochází ze Švýcarska a to konkrétně ze Ženevy, kde byla založena roku 2008. V roce 2011 vydala první desku, ale sláva přišla až s druhým počinem nazvaným Pop Collection, který se zrodil o dva roky později. Album Pop Collection k sobě přitáhlo pozornost posluchačů celého světa a Kadebostany se tak staly vyhledávanou podívanou. A že je na co se dívat, můžou potvrdit i čeští fanoušci.

Kapela, jak je ostatně její oblíbenou tradicí, vystoupila ve svých typických vojenských uniformách. Vedoucí celého hudebního projektu známý jako prezident Kadebostán vyzbrojený bubenickými paličkami zaujal svou pozici za mixážním pultem a elektronickými bicí a odstartoval celou show, kterou si pro diváky připravil společně se zpěvačkou Aminou Cadelli, Jaafarem Aggiourim (saxofon), Jérômem Léonardem (kytara) a Rossem Butcherem (pozoun). Prezident Kadebostán je nepochybně výraznou a charismatickou osobností, ale kdybychom tvrdili, že je výrazný a charismatický pouze on, křivdili bychom tím zbytku kapely. Z každého muzikanta, který tvoří součást kapely, totiž přímo sálá energie a charisma.

Kadebostany už na první pohled působí jako celistvá formace, kde nikdo nechybí ani nepřebývá. Všichni hudebníci mají přesně rozdělené úkoly stejně jako vojáci v armádě nebo členové cirkusu. Všichni jsou důležití, kdyby chyběl jen jeden, kouzlo dokonalosti by mohlo být narušeno. Zcela nepřehlédnutelná je zpěvačka Amina se svým hlubokým sametovým hlasem, s nímž si umí parádně pohrávat. Od agresivního rapu dokáže plynule přejít v tichý melancholický zpěv. Hlasově bývá přirovnávána například ke zpěvačkám jako Amy Winehouse nebo Adele. Zpěvačka se také snažila rozproudit atmosféru v sálu nepřeberným množstvím tanečních kreací a převážná část lidí její příklad následovala. Saxofonista a pozounista ovšem také nezůstávali pozadu. Pokud zrovna nehráli a nepředváděli publiku, že své nástroje mají dobře ochočené, tvořili zajímavou taneční dvojici či něco na způsob šašků. Kytarista zase místy připomínal sebevědomého agenta 007, jen místo samopalu nebo krásné ženy měl v rukou kytaru. Stručně řečeno, koncert nezaměnitelného hudebního projektu Kadebostany osciluje někde na pomezí vojenské přehlídky, cirkusu a divadla. A stejně rozmanitá je i jejich hudba, která v sobě míchá prvky popu, rocku, elektroniky a rapu. Doplněná a okořeněná je také pořádnou dávkou exotických rytmů.

Podívejte se také na fotografie z koncertu

Během více než hodinového koncertu kapela přehrála všechny své známé hity jako Walking with a Ghost, Castle in Snow, Invisible Man. Obrovský potlesk sklidil podmanivý song Jolan nebo píseň Hey, která je vlastně takovou malou pozvánkou do republiky Kadebostán, zaslíbené země hudby. Celou show zakončili povedeným coverem songu Crazy in Love od Beyoncé.

 

 

Menší klubový prostor Paláce Akropolis kapele dokonale sedl. Dovedla v ní vytvořit perfektní atmosféru, kterou diváci na závěr ocenili mohutným potleskem. K tomu všemu dopomohla i bezvadná světelná show, čistý zvuk a projekce na pozadí. Kadebostany zkrátka neponechaly nic náhodě, jejich vystoupení bylo do detailu propracovaným divadelním kouskem.

Sledujte rock na Facebooku:
 

Za zmínku stojí také předskokan, v jehož roli se představila mladá slovenská zpěvačka Katarzia, vlastním jménem Katarína Kubošiová. Sympatická písničkářka dostala nelehký úkol zabavit posluchače před hlavní hvězdou večera a poměrně se jí to dařilo. Během jejího lyrického zpěvu doplněného akustickou kytarou se sál postupně zaplnil a zpěvačka publikum pobavila i veselou historkou. Ne nadarmo je Katarzia považována za slovenský objev roku 2013, kdy vydala desku Generácia Y.

 

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Arcade Fire v Praze: Jedna z nejlepších koncertních kapel vystoupila před poloprázdnou halou

  Skupina Arcade Fire poprvé vystoupila u nás a představila svou téměř dokonalou až extatickou show a vzor muzikantství. Možná by stačilo napsat pár superlativů a recenze by byla hotová, když jedinou vadou koncertu bylo, že se jeho intenzita chvílemi až nedala vydržet.

 • Foto: Michal Pavlíček, Střelecký ostrov, Praha, 14. 6. 2018

  Michal Pavlíček vystoupil v červnový večer pod širým nebem v příjemném prostředí Střeleckého ostrova se svou kapelou ve složení Miloš Meier - bicí, Martin Ivan - basa, Michal Nejtek – klávesy. Představili zde skladby z právě natáčeného sólového alba Michala Pavlíčka Pošli to tam, které vyjde v září u Warner music. Začátek koncertu obstaral smyčcový Pavel Bořkovec Quartet, který v instrumentální podobě předvedl skladby od Rolling Stones, Black Sabbath a Pražského výběru. pak již přišla chvíle pro Michala Pavlíčka a jeho kapelu.

  Sledujte Musicweb na Facebooku:
   

  Výtečná práce se zvukem na kterou jsme u něj již zvyklí a precizní instrumentální výkony ovšem bez samoúčelného exhibování, zato procítění a emoce v každém tónu a akordu. Po skladbách z připravované desky již publikum vřele přivítalo Báru Basikovou kterou pamatujeme po boku Michala Pavlíčka v legendární kapele Stromboli od které zaznělo několik skladeb. Poté se opět připojil Pavel Bořkovec Quartet  kterým kapela zahrála dávnou skladbu Pražského výběru Olda je přítel můj, dále pak kapela zahrála v instrumentální podobě písničku Villa Ada od Stromboli spolu s hostem - houslistou Janem Mráčkem. Dalším hostem byl energický Matěj Ruppert s kterým vypálil Michal Pavlíček a jeho parta dvě písně od Matějovi domovské kapely Monkey Business. Večer završil symbolický duet Michala. Pavlíčka s Bárou Basikovou Veliké Lalulá

 • Foto: Ozzy Osbourne, Letiště Letňany, Praha, 13. 6. 2018

  Ve středu 13.6. vystoupil na pražském letňanském letišti legendární Ozzy Osbourne, který se zde rozloučil s českým publikem. Před samotným Ozzym zahráli hned tři „předskokani“. Jako první se představili španělští heavymetalový hudebníci Lords of Black. Hned po nich následoval sólový projekt zpěváka z Korn Jonathana Davise. V neposlední řadě vystoupila americká superskupina Hollywood Vampires, která v čele se zpěvákem Alice Cooperem, kytaristou Joe Perrym a Johnny Deppem sklidila zasloužené ovace. Závěr večera již patřil samotnému Ozzymu, který během 90 minut přehrál své největší hity. Podívejte se na fotografie, které byly pořízeny přímo z kotle pod pódiem.

 • Hvězdnou sestavu účinkujících na festivalu Rock Heart 2018 uzavírají W.A.S.P.

  Zámecký amfiteátr v Moravském Krumlově bude v druhé polovině srpna, přesně ve dnech 17.-18.8. již potřetí dotvářet unikátní atmosféru festivalu Rock Heart, který letos láká na dosud nejsilnější program ve své historii. Ten budou zdobit především Hammerfall, Epica, Sodom a nově také W.A.S.P.