Michal Prokop po 40 letech představil koncertně Město Er Doporučený

Tradice vánočních koncertů Michala Prokopa nebyla přetržena ani letos. Stejně jako v loňském roce se uskutečnil ve Foru Karlín, tentokrát si ovšem zkušený rocker připravil pro návštěvníky překvapení v podobě přítomnosti Karlovarského symfonického orchestru.

Michal Prokop ve Foru Karlín 21.prosince 2016 Michal Prokop ve Foru Karlín 21.prosince 2016 Foto: Eva Makovská / musicweb.cz

Koncert zahájil Michal Prokop prostě. S nastoupenou kapelou spustil v naplněném Foru Karlín populární píseň Kolej Yesterday. Krom tradičních spoluhráčů, z nichž samozřejmě nemohli chybět houslista Jan Hrubý a kytarista Luboš Andršt, sestavu kapely doplnili Pavel Razím na bicí, Jan Kolář na klávesy, Zdeněk Tichota na baskytaru a dechovou sekci si vzali na starost pánové Jiří Šíma (saxofon a zpěv) a Roman Kubát (trubka).

V prvním bloku večera se kapela soustředila na svůj tradiční repertoár, který se s přibývajícími roky tradice vánočních koncertů v zásadě moc nemění. Až si pro mě přijdou, Stodolní, Bitva o Karlův most či Zloději času...Michal Prokop má v zásobě dostatek hitů, které v pauzách prokládá povídáním o časech, kdy tyto písně vznikaly, vzpomíná na své různé spoluhráče a večer tak má silně nostalgickou notu, která je ale příjemným prvkem v tomto předvánočním čase.

 

 

A ačkoli si Michal Prokop melancholicky ze sebe dělá legraci, kolik má už roků a podobně, nutno dodat, že čas se na jeho hlase ani moc nepodepsal stejně jako na umu jeho věrných souputníků. Jak sám řekl v rozhovoru pro musicweb.cz, rád si bere za vzor, jak se svou hudbou stárne přirozeně i jeho oblíbený Eric Clapton. Michal Prokop si zkrátka rockerské stáří užívá a jeho nadšení z hudby se snadno přenese i na posluchače.

Po hodině a něco hraní ho vystřídal na pódiu jeho hlavní host, zpěvák Michal Ambrož ze skupiny Jasná Páka. Poloakustické vystoupení bylo vskutku zajímavou vložkou večera, která vyústila duetem Ambrože a Prokopa. Ačkoli oba zpěváky spojují různá tvůrčí období, zde jako kdyby k sobě patřili odjakživa.

Vánoční koncerty mívají ještě jeden společný prvek. Tím jsou křtiny různých desek a kompilací. Nejinak tomu bylo i 21. prosince ve Foru Karlín. Michal Prokop zde totiž se zástupci Supraphonu a jinými osobnostmi pokřtil i nový šesti cd box jeho alb, která vyšla po revoluci. Tento set byl nazván Už je to napořád a představuje tvorbu Michala Prokopa od roku 2000 do roku 2012. Na oslavu křtu si pozval na pódium Karlovarský symfonický orchestr, s nímž předvedl vrcholný kousek večera – Město Er.

 

 

Tato legendární artrocková skladba představuje jeden z nejzajímavějších počinů české rockové historie. Vznikla již v roce 1971, ale koncertně v podstatě již nezazněla, neboť jak řekl sám Michal Prokop:" Nikdy se (Město Er pozn. redakce) živě nehrálo a to z mnoha důvodů. První důvod byl, že když jsme tu skladbu natáčeli ke sklonku roku 1970 a ještě v lednu 1971 jsme ji dodělávali, v té době se kapela už rozpadla, a když ta deska po roce vyšla, tak už to byl takový pohrobek a živě se už hrát nedala."

Pražská premiéra tak byla přehlídkou umu dnes již nostalgické české rockové klasiky a připomínkou toho, jak naše hudební scéna byla ve své době kvalitní a rovnající se minimálně i zahraničním vzorům. Pochvalu si zaslouží jak celé symfonické těleso, tak i kapela, která s orchestrem vyváženě držela krok a navzájem se tak obě tělesa doplňovala. Co zaslouží zmínit zvlášť je hlas Michala Prokopa. Ačkoli oslavil letos již sedmdesátku, pořád si umí pořádně zapět. Klobouk dolů. Rocker s orchestrem za zády - představa jistě mnoha hudebníků. Mnoha tento úmysl nevyšel, Michalovi Prokopovi ale ano, a hlavně zdařile!

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Po této perle se kapela rozloučila, aby se za mohutného potlesku ještě na chvíli vrátila a odměnila své věrné ještě několika přídavky. V závěrečném projevu vzpomněl Michal Prokop i na zesnulého kytaristu Radima Hladíka, svého generačního vrstevníka. Následoval ohromný potlesk a dojemná atmosféra koncertu tak už nemohla být větší. Díky za hezký zážitek a za rok klidně zase.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Beatová síň slávy, Loket, 26.5.2017

  Beatová síň slávy otevřela své brány letos již po 14. a do své historie si zapsala další zvučná jména oceněných v kategorii interpret, kapela a interpret in memoriam.

 • Festival Krásný ztráty live: druhý ročník na Konopišti

  Loňská festivalově pojatá dvoudenní oslava 70. narozenin Michala Prokopa se setkala s tak velkým úspěchem, že se organizátoři rozhodli pro uspořádání druhého ročníku. Festival nazvaný Krásný ztráty live v letošním roce z amfiteátru v Lokti přesunou do nádherného prostředí parku na Konopišti.

 • Festival Prague Proms odhalil program, zahájí ho skladatel Danny Elfman

  Mezinárodní hudební festival Prague Proms 2017 zahájí 21. června ve Smetanově síni Obecního domu hollywoodský skladatel Danny Elfman. 13. ročník letní přehlídky klasické, filmové a jazzové hudby nabídne koncerty multižánrové umělkyně Ute Lemper, jazzové hvězdy Denise Donatelli, trumpetisty Bobby Shewa, cenami Grammy ověnčeného Gordon Goodwin Big Phat Bandu nebo rockového písničkáře Michala Prokopa. Vystoupení dalších osobností bude oznámeno na jaře.

 • Foto: Michal Prokop, Forum Karlín, 21.12.2016

  Tradiční vánoční koncert Michala Prokopa a jeho hostů se uskutečnil 21. prosince opět ve Foru Karlín.