Michal Prokop s Framus Five pokřtil novou desku ve Foru Karlín Doporučený

Již takřka tradiční vánoční koncert Michala Prokopa se skupinou Framus Five se uskutečnil vůbec poprvé v nových prostorách Fora Karlín. Michal Prokop si k této příležitosti pozval několik hostů, neboť během večera mělo dojít ke křtu nové desky i reedice slavného alba Kolej Yesterday, které oslavilo 30 let od svého vydání.

Michal Prokop na koncertě ve Foru Karlín 20. prosince 2014 Michal Prokop na koncertě ve Foru Karlín 20. prosince 2014 Foto: Jan Olša/musicweb.cz

Do prostor Fora Karlín zavítalo v sobotu 20. prosince skoro dva a půl tisíce lidí na předvánoční hudební událost – koncert Michala Prokopa a jeho skupiny Framus Five. Generační vzorek fanoušků nastiňoval, že se jednalo převážně o lidi, kteří prožívali vývoj skupiny takřka od jejích počátků. Atmosféra byla příjemně nostalgická a euforická, neboť mnozí dorazili i z velkých dálek České republiky, aby si nenechali ujít tuto událost.

Sestava kapely byla, jak již je u Michala Prokopa předpokladem, více než kvalitní. Při nástupu na podium tak nemohly chybět stálice Framus Five – houslista Jan Hrubý a kytarista Luboš Andršt. Za bicí zasedl rovněž rockový matador Pavel Razím, za klávesy Jan Kolář, basu si vzal na starost Zdeněk Tichota, dechy si vzali na starost Jiří Šíma (saxofon a zpěv) a  Roman Kubát - (trubka). Michal Prokop nasadil na úvod pohodovou Poprvé a naposledy, kdy opět potvrdil, že jeho hlas opravdu stále neslábne. Koneckonců během večera se často rozpovídal a sám řekl, že „ač po šedesátce, tak všechno stále dobrý!". Skupina Framus Five má za léta fungování na svém kontě řadu hitů, z nichž byl v podstatě sestaven celý setlist a lidé si tak mohli s nostalgií zazpívat oblíbené písně jako Zloději času či Až si pro mě přijdou.

Michal Prokop již řadu let z pořadu Krásný ztráty či působením v kapele funguje v dvou rolích – moderátor a hudebník (zpěvák). V roli moderátorské provázel tak celý večer svými komentáři a vtipy, jimiž atmosféru učinil opravdu velice příjemnou a pohodovou, i když je pravda, že jeho ukecanost ubrala čas kapele hrát déle, i když i tak stihla hrát více jak hodinu a třičtvrtě. Během písní si pozval na pódium zpěváka Vojtu Dyka, který si s písněmi Framusu poradil překvapivě dobře, o úroveň slabší byl výstup zpěvačky Sáry Vondráškové ze skupiny Never Sol, jejíž temný zpěv působil spíše unyle a hlasové polohy, jež geniálně zvládá například Lenka Dusilová, se mladé zpěvačce příliš nedařily.

Prohlédněte si také fotogalerii z koncertu Michala Prokopa!

Matěj Ruppert, který měl být hostem večera, nakonec nedorazil, neboť, jak glosoval Michal Prokop, při koncertě před nedávnem skočil mezi publikum, které ale nemělo chuť ho chytat, rozestoupilo se, a tak si zlomil nohu. Inu, budiž to poučení pro hudebníky, že by měli někdy raději zůstávat nohama na zemi. Po očekávané hitovce Kolej Yesterday, kde se blýskl emotivním sólem Jan Hrubý, následoval křest reedice stejnojmenné desky, neboť od jejího vydání uplynulo přesně třicet let! Na pódium byla pozvána většina účastníků natáčení Koleje Yesterday, samozřejmě bohužel chyběl, mimo jiných, i klávesista Petr Skoumal, který zemřel v letošním roce.

 

 

Poté následoval druhý křest, kdy Michal Prokop slavnostně představil nové CD/DVD Krásný ztráty – Finále, záznam z loňského koncertu z divadla Archa na památku pořadu, kde Michal Prokop řadu let moderoval. Po poměrně dlouhém ceremoniálu, kdy se už i diváci v publiku připomínali, že jsou na koncertě, došlo k rozhození desek do publika, tehdy jeden z diváků zvolal: „Au, ty vole," neboť ho deska trefila (nicméně se následně z úlovku radoval, tak snad nešlo o nic vážného), kapela opět spustila v plné síle.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

V druhé polovině koncetu se publikum dočkalo i novějších písní Framus Five z desky Sto roků samoty, v paměti ovšem zůstane i úžasná cover verze skladby Boom Boom od Johna Hookera, kdy dostal větší prostor Luboš Andršt. Výrazem zasmušilý, hudebním ovšem energický, rázný a nápaditý český kytarista stále překvapuje svým umem a talentem. Bluesové a rockové polohy jsou pro Framus základními stavebními kameny a jak řekl sám Michal Prokop: „Blues je pro nás pohonnou hmotou."

Kapela během koncertu šlapala jako hodinky a čišela z ní radost ze hry. Michal Prokop je zkrátka zárukou kvality a čeho si na něm lze cenit nejvíce, je práce s krásnými českými texty, což bohužel bývá v dnešní době často výjimkou.

Michal Prokop s Framus Five, 20.12. 2014 Forum Karlín

Koncertní setlist:
1. Poprvé a naposledy
2. Virtuální realita
3. Zloději času
4. Láska je protijed
5. Až si pro mě přijdou
6. Bitva o Karlův most
7. Stará píseň
8. V baru jménem Krásný ztráty
9. Kolej Yesterday

Křest reedice alba Kolej Yesterday a nového CD/DVD Krásný ztráty – Finále

10. Zatmění
11. Stodolní
12. Kartáček na zuby
13. Sto roků samoty
14. Boom Boom (John Hooker)
Přídavky:
15. Zvolna
16. Noc je můj den

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Interpol odehrají první koncert k 15. výročí debutové desky v Praze

  Je tomu již 15 let, co americká indie rocková sebranka Interpol vydala svou první, přelomovou desku Turn On The Bright Lights a patřičně se toto výročí rozhodla oslavit s fanoušky na území Evropy, Ameriky a Mexika 29 speciálními koncerty, na kterých zahrají album od začátku až do konce.

 • Colours of Ostrava: Poslední den s Katarzií a Jamiroquai

  Poslední den Colours of Ostrava byl ve znamení studené sprchy. Netýkala se však žádného hudebního zklamání, ale průtrže mračen, která v podvečerních hodinách doslova propláchla celý areál Dolních Vítkovic.

 • Foto: Jethro Tull + Stromboli, Konopiště, 21. 7. 2017

  Příjemný podvečer v amfiteátru pod zámkem Konopiště odstartovala skupina Jeseter. Pak již nastoupili očekávamí Jethro Tull v čele s frontmanem Ianem Andersonem. Perfektní zvuk, skvělé výkony všech muzikantů, neúnavný Anderson teatrálně pobíhající a tančící pódiem na jedné noze. Největší pecky kapely, úžasná flétna, hutná kytara… jen ten zpěv Iana Andersona už není pochopitelně to, co býval v 70. letech, ale koncertu to nijak neuškodilo. Pořadatelská agentura a služba by si zasloužila zvláštní odstavec - poněkud přehnané “bezpečnostní opatření” před pódiem (kde je beztak propadliště cca v šířce 20 metrů), fronty na stáncích na 1,5 hodiny nebo i déle, občas arogantní ochranka… Setmělo se a nastoupili Stromboli v původní sestavě. Koncert otevřelo Sandonoriko, následoval blok novějších songů v angličtině, trochu chladněji přijímaný (všichni čekali na legendární hity kapely), i když některé písně měly také obrovskou sílu a velkou instrumentální hodnotu. Pak již konečně došlo na Carmen, Villa Ada, Veliké Lalulá, Košilela... nadšeně přijímané publikem. Precizní zvuk, skvělý výkony Báry Basikové, nezaměnitelná kytara Michala Pavlíčka, který si hru opravdu užíval a servíroval vygradovaná sóla i jemné polohy… Kapela přidala lehce pro ni netypickou “funkovou” Okolo ohňů, ale ani poté ji ovace publika nenechaly odejít ze scény na dlouho. Ó hory, ó hory, závěr, který musel přijít! Díky za krásný večer!

 • Foto: Colours of Ostrava, 22. 7. 2017

  Colours of Ostrava 2017 je minulostí. Poslední den jedné z největších hudebních akcí sezóny přinesl vystoupení Afro Celt Sound System nebo českého zpěváka Davida Kollera. V posledních hodinách také na festivalový areál dopadla silná bouřka. Ani ta však nezabránila fanouškům užít si show dalších headlinerů Jamiroquai či koncert skupiny Justice, který program na největších stagích zakončil.