MoR 2012: Poslední den završil švédský triumf

Ve Vizovicích se ve dnech 12. až 15. července konal desátý ročník festivalu Masters of Rock. Nedělnímu večeru kralovaly formace Gotthard, Arch Enemy a Sabaton.

Sabaton Sabaton Katka Hajdinová, MusicWeb.cz

Na poslední den si mnozí museli přivstat. Ještě zkraje dopoledne se totiž představila česká power jednička Salamandra s neobvyklou vsuvkou. Na skladbu Masters of Rock byli skrze rádiovou soutěž vybráni sboristé, kteří doprovázeli kapelu ve hřmotném finiši. V celkovém soundu se sbor prosadil minimálně, nicméně nadšení účinkujících bylo neuvěřitelné a úsměv s dobrou náladou se jako morová rána šířil likérkou.

Začátek hlavního vysílacího času si zabral Paul Di’Anno. Samozřejmě by bylo hloupé očekávat, že nezazní staré osmdesátkové fláky Iron Maiden, nicméně ve finále se zpěvák až překvapivě soustředil i na svou současnou tvorbu. Z nových věcí dýchá klasika Di’Annových začátků, ale dost experimentuje, a to jak s kompozicemi, tak i s možnostmi svého hlasu. Ačkoliv si stále zachovává image drzouna, který kdysi dávno napsal text k písni Running Free, k práci přistupuje zodpovědně a jeho výkon byl více než solidní.

Čtěte také: MoR 2012: Sobotní večer smetla invaze z Finska

Po deathovce Tiamat přišli na scénu švýcarští Gotthard. Je tomu dva roky, co zakládající člen a frontman Steve Lee zahynul při autonehodě. Kapela však dál ctí jeho památku a po dlouhém přemítání se rozhodla pokračovat ve své činnosti. S novým hlasem Nica Maedera jim to šlape výborně, celá sestava je jako obvykle usměvavá, motivy chytlavé, plynový pedál se za celou dobu vystoupení neodlepil od podlahy.

 

 

Zbytek večera si pro sebe uzurpovali Švédové. Arch Enemy v čele s Angelou Gossow přivezli ze severu album Khaos Legions, které je mnohými považováno za nejúspěšnější počin v historii kapely. Zběsilá show tak byla pro pořadatele i fanoušky téměř jistotou.

Kdo stále ještě nemohl uvěřit, že by mohla mít deathmetalová kapela sexy zpěvačku, musel po koncertě sbírat spadlou čelist. Nekompromisní výkon. Velmi zajímavým zpestřením bylo promítání textů k písním na plátně vedle pódia. Jelikož growlu není zase tak dobře rozumět, jedná se o velmi promyšlený tah, aby si posluchači uvědomili, o co že v těch písních vlastně jde.

Nová krev, nové album

Nejsilnější trumf si pořadatelé nechali až na závěr. Koneckonců se jim to vloni na Metalfestu celkem vyplatilo. Nyní však měli švédští Sabaton hned dvě zásadní novinky. V květnu vydali album Carolus Rex, které je ve Švédsku absolutní jedničkou, dominuje tamnímu trhu, rádiovým stanicím a také venku sklízí nebývalý úspěch. Zároveň kompletně obměnili sestavu, zbyli pouze zpěvák Joakim Brodén a basák Pär Sundström.

Odchod hned čtyř hudebníků z kapely vyvolal řadu spekulací, a o to více se všichni zajímali o to, jak to bude reformované jednotce znít naživo. Výsledek všechny opařil více než plameny šlehající z napalmových kotlů. V prvé řadě je potřeba předeslat, že původní sestava by se mohla zdát více civilní, a tím, že si hudebníci do jisté míry zachovávali jistou dávku amatérismu, mohli být některým fanouškům bližší.

Prohlédněte si také fotogalerii z nedělního večera od Katky Hajdinové

V realitě však posluchač musel nutně dojít k závěru, že obě sestavy jsou vzájemně nesrovnatelné. Známé songy odpalovali hráči z blan a hmatníků s neuvěřitelným drajvem a přesností. Kytary byly pevné a nekompromisní, každý byl nalepený na ostatních. Kompaktní, přitom stále neuvěřitelně strhující a živočišné. V devadesáti minutách se představily nové songy, ale promyšleně. Nebylo jich moc, ani málo. Joakim Brodén prostě ví, jak vést válku.

 

 

O úžasném kontaktu s publikem snad ani nemá cenu se rozepisovat. Obvyklé hlášky typu „ještě jedno pivo“ zaznívaly z pódia každou chvíli, komunikace ze strany zpěváka ještě více vtahovala diváky na pódium. Divoká pyroshow už jen dokonávala dílo zkázy. Půl hodiny po plánovaném ukončení festivalu dozněly poslední tóny závěrečné skladby a fanoušci odcházeli nabiti emocemi po jedinečném zážitku. Velkolepý závěr, jaký si tento festival více než zasloužil.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Rozhovor s Karlou Tallas: Lidský přístup Ronnieho Jamese Dia k fanouškům i médiím byl mezi muzikanty unikátní

  Karla Tallas patří mezi nejzkušenější rockově-metalové žurnalisty v Česku. Přispívala do několika rockových periodik, působila i jako šéfredaktorka Hard Rockera. Má za sebou nesčetně rozhovorů s nejslavnějšími muzikanty. „Ronnie James Dio si fanoušky i novináře dokázal pamatovat i po letech,“ vzpomíná publicistka, která absolvovala i světová turné s Aerosmith, Doro nebo Gotthard. V současné době se zabývá novým digitálním projektem. 

 • Hardline zahrají v Praze

  Rockoví veteráni Hardline sice pocházejí ze Spojených států amerických, ale v současnosti je jejich domovem Apeninský poloostrov. Právě zde zpěvák Johnny Gioeli našel všechny členy aktuální sestavy kapely, která si tak prošla znovuzrozením. Jak skvěle jim to šlape předvedou v pražském klubu Nová Chmelnice 18. října.

 • As I Lay Dying mají hotovo: album Shaped by Fire vyjde už příští týden

  O tom, že se v kapele As I Lay Dying něco děje, vědí fanoušci více jak rok. Loni v červnu muzikanti vydali singl My Own Grave, který se stal předzvěstí nové desky. A nyní členové zahlásili: máme hotovo!

 • Foto: Evanescence, Hala Vodova, Brno, 5. 9. 2019

  Ve čtvrtek 5. září do Brna zavítala americká gothic-rocková legenda Evanescence v čele s Amy Lee v rámci svého evropského turné. Zazněly největší hity kapely jako Going Under nebo Everybody´s Fool. Z koncertu vám přinášíme malý fotoreport.