Narvaná Lucerna dojala Harlej k slzám

První dvacetiletku svojí existence uzavřel Harlej velkolepým  představením, plným emocí a dobré nálady, které se bezpochyby zapíše výrazným písmem do jeho historie.

Na tenhle večer se v Harleji hodně těšili Na tenhle večer se v Harleji hodně těšili Archiv Harleje

V samotném srdci Prahy takřka na Václavském náměstí, stojí už téměř sto let palác Lucerna se svým velkým sálem. Za dobu svojí existence si tohle místo vybudovalo pověst svatého grálu mezi koncertními štacemi. Bylo to z velké míry tím, že za komančů se tu odehrávaly všechny významnější akce umělců z kapitalistické ciziny (Louis Armstrong, Tina Turner, Ray Charles...). Jakkoliv už Lucerna dávno ztratila hodně ze svého bývalého lesku a parametry moderního hudebního stánku naplňuje pouze se zapojením mamutí dávky fantazie, koncert zde znamená pro mnoho tuzemských interpretů významnou metu až vrchol kariéry. Nevím co všechno se skrývá v budoucnosti Harleje, ale to, čeho jsem byl svědkem v sobotu 5. prosince, se mu bude překonávat dost těžko.

Dobrým znamením bylo už to, že se pro potřeby výročního koncertu, natáčeného na DVD, podařilo pražskou Lucernu vyprodat. Pro optimisty znamení dobré atmosféry, pro pesimisty znamení potu a nedýchatelného vzduchu. Pětice nastoupila na pódium za zvuku fanfár a bez zbytečných cirátů spustila "Tak tady máš bože, co jsi chtěl!". A pak se vpodstatě dvě a půl hodiny nezastavila. Patřičně velkolepé scéně dominovaly tři velkoplošné obrazovky, přenášející dění na pódiu i k nám, vzadu. Zvuk, jak už to tak v Lucerně bývá, sice nebyl žádný zázrak, ale s jeho kvalitou si jen málokdo z publika lámal hlavu. Harlej samozřejmě provětrali staré klasiky, ale jak vidíte v seznamu níže, dostalo se i na pár dlouho neslyšených kousků, mě osobně udělal největší radost asi Jalovec a Balada.

 
 
Prvním gratulantem nebyl překvapivě nikdo z bývalých členů Harleje, ale zpěvák Arakainu Honza Toužimský, který si s Tomášem Hrbáčkem střihnul Katalog. Nejočekávanější host ale dorazil na pódium při skladbě Vládík a Toník. Vláďa Šafránek je z Harleje pryč už nějakých devět let, ale fanoušci na něj nezapomněli a uvítali ho zpátky bouřlivým aplausem. S obrovskou bílou kšiltovkou sice vypadá jako, kdyby se chtěl pustit do rapování, ale zpívat tím svým značkovým frackovským řevem pořád zvládá. Dorazí i Vítek Fiala a Ota Hereš, takže v Lucerně se sejde takřka kompletní původní sestava, chybí jenom bubeník Dan Šůra.
Sledujte metal na Facebooku:
 

Šafránek svůj set zakončí symbolicky písní Odcházím. Potom už scéna zase patří aktuální sestavě Harleje, které to šlape až neskutečně. Pohoda  je cítit ze všech, hlavně lodivod Tonda Rauer si tenhle večer hodně užívá. Jako další gratulanti se dostaví spříznění Jaksi Taksi a s Harlejem si střihnou společný song Show. To už se večer převalí do své druhé poloviny a pomalu míří ke grandióznímu finále. To přichází s písní Proč pocit mám. Pokud tuhle věc znáte a občas na Harleje zajdete, asi znáte chorál na konci, který kapela nechá publikum zpívat, když odchází na konci vystoupení ze scény. Tento večer ze scény neodešli a chorál zpívaný doslova celým sálem se tak opakoval donekonečna. Síla momentu dohnala některé členy sestavy až k slzám a vtiskla celému večeru pravý punc neopakovatelnosti. Jako ten nejlepší fór na závěr si Harlej pro potřeby písně Optimistická (to je ta, kde se zpívá Nikdy z nás nebudou Kabáti) pozvali kytaristu Kabátu Otu Váňu. No a tečku nemohlo tvořit nic jiného, že defilé všech vystupujících v závěrečném Svařáku.

Harlej jsou z těch kapel, u nichž máte pocit, že zpívají o vašem vlastním životě. Jejich texty nejsou tuctové a přesto jsou snadno čitelné. Jejich největší zbraní je upřímnost a poctivost, což tenhle památný mikulášský večírek potvrdil v plné parádě. A proto o jejich budoucnost nemám strach.

Setlist: Zfetovanej, Volání krve, Jůlie, Dětský hřiště, Balada o platonické lásce, Živýho mě nedostanou, Na prodej, Malá nevěrná holka, V dálce už možná svítá, Zemětřesení, Balada, Katalog (J. Toužimský), Velbloud, Vládík a Toník (V. Šafránek), Jalovec (V. Šafránek, V. Fiala, O.Hereš), Italská (V. Šafránek), Zrzi zrzi (V. Šafránek), Tak jdem dál (V. Šafránek), Odcházím (V. Šafránek), Balada o tom, jak si chlapec pod vlivem měkké drogy našel děvče s nízkým IQ, Kapitán Morgan, Začalo to nevinně, Show (Jaksi Taksi), Kulisácká, Než to s námi půjde ke dnu, Abstinent (O. Hereš), Startuju na Mars, Piliny, Z Kuby kiwi, Královna noci, Přirození, Pověste ho vejš, Proč pocit mám, Proměna, Harlej Krišna, Vostuda, Optimistická (O. Váňa), Svařák

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Traktor přijede do Kolína představit nové DVD

  Po vydání alba Artefuckt před dvěma lety stoupá hvězda kapely Traktor strmě vzhůru. Následující turné se těšilo skvělé návštěvnosti, a tak Traktor neponechává nic náhodě a kuje železo, dokud je žhavé.

 • Metalová smršť v čele s Betraying The Martyrs dorazí už v neděli do Prahy

  Březen ve znamení koncertů - tímto heslem se řídí francouzská metalová kapela Betraying The Martyrs, jejíž kroky povedou i do České republiky. Stane se tak v neděli 18. března a řežba to bude určitě pořádná.

 • Epica vydala poslední video z trilogie klipů k novému EP

  Ikona symfonického metalu, skupina Epica, představila poslední z trilogie animovaných klipů k písním z nového EP The Solace System. Klipem Decoded Poetry se tak uzavřel příběh, jehož hrdiny byly animované postavičky stylizované jako členové kapely.

 • Rozhovor s Jonnem Järvelou z kapely Korpiklaani: Občas musíme přiživit naši pověst alkoholiků

  Finská kapela Korpiklaani je v Česku rok od roku oblíbenější. Pravidelně hraje například na tuzemských festivalech nebo na svých samostatných koncertech. Letos skupina vyjela na turné s kapelami Heidevolk, Arkona a Trollfest. „O Korpiklaanech koluje v metalové komunitě spousta klišé. Říká se, že jsme nenapravitelní alkoholici," usmívá se frontman Jonne Järvelä. Zpěvák si před vyprodaným pražským koncertem 1. března našel chvilku a i přes zjevnou únavu z koncertování se rozpovídal o právě probíhajícím turné nebo své rodině. Prozradil i to, co společně s kapelou Korpiklaani chystá pro letošní vystoupení na festivalu Masters of Rock.

Další podobné články