Opustil nás hlas Daniho Filtha. Zpěvák už koncerty nezvládá Doporučený

Dani Filth je známý jako zpěvák s nejječivějším vokálem na celé metalové scéně. Nebo spíš většinu své pěvecké kariéry byl. Se svou gothicmetalovou skupinou Cradle of Filth minulý rok vydal desku Cryptoriana a vyjel na turné. Kapela vystoupila i v pražském klubu Roxy. I přes špatnou akustiku tohoto prostoru bylo poznat, že Dani Filth už na živé vystupování nemá hlasivky. Jeho kdysi mocný Hlas je již zřejmě definitivně pryč. A proto si zaslouží minutu ticha.

Zpěvák Dani Filth v pražském klubu Roxy během lednového koncertu. Zpěvák Dani Filth v pražském klubu Roxy během lednového koncertu. Foto: Lukáš Loužecký/musicweb.cz

Gothic/blackmetalová skupina z Anglie, Cradle of Filth, má za sebou úspěšné čtvrtstoletí hudební kariéry. Za tu si stihli vytvořit mnoho fanoušků po celém světě. Zásluhy za úspěch kapely nese především zpěvák Dani Filth, který je dnes posledním členem z původní sestavy. Filthův ječivý hlas, či spíše Hlas, je hlavním poznávacím znamením každé písně. Bohužel, v posledních letech o něj Filth postupně přicházel. A pražský koncert byl důkazem, že Hlas nás i majitele opustil navždy.

Když Cradle of Filth postupně nastupovali 18. ledna v klubu Roxy na pódium, zpěváka Daniho Filtha fanoušci přivítali ohromným potleskem. Skandovali během celého intra až do začátku první písně Gilded Cunt. Klubem, který pro hlasitější koncerty nemá nejlepší akustiku, se rozezněly dunivé riffy kytar. Dani Filth začal zpívat... A nikdo jej neslyšel. Frontman jen naprázdno otevíral pusu na mikrofon. Po chvíli se ukázalo, že má jen špatně nazvučenou techniku, chvílemi se totiž klubem aspoň nějaký vokál rozezněl.

 

 

Místo legendárního ječáku se ale z beden rozléhal jen neurčitý, až amatérsky znějící křik. Dani Filth se snažil, poskakoval po pódiu, občas se podíval do publika s tak děsivým výrazem ve tváři, až běhal mráz po zádech. Tak jej všichni věrně známe a máme rádi... Ale přeci jenom mu něco chybělo – specifický a slavný Hlas. Ten se neobjevil ani během písně Blackest Magick in Practice, ani při kousku Dusk and Her Embrace. Když už se v polovině koncertu zdálo, že se Filth rozehřál a Hlas se mu aspoň na chvíli vrátil, z nadějných tónů se nakonec vyklubal jen pískot vazby v technice.

Podívejte se na fotky z pražského koncertu Cradle od Filth a Moonspell

Fanoušci pod pódiem si ale hudební zážitek zkazit nenechali. Ostatně, jednou rockovou hvězdou, navždy rockovou hvězdou. A tou frontman Cradle of Filth bezesporu je. Dav se jím nechal i vyhecovat k pogování na píseň You Will Know the Lion by His Claw z loňského alba Cryptoriana – The Seductiveness of Decay. Na samotné desce Filth zpívá docela obstojně, naživo šlo spíše o smutný poslech.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Ve chvíli, kdy se již ke konci celého vystoupení začaly ozývat první melodické tóny slavné písně Nymphetamine Fix, zableskla klubem naděje – tenhle ikonický kousek musí koncert zachránit! Anebo také ne. Dani Filth již nezvládl ani svůj temný metalový šepot. Během refrénu často ani nezpíval původní text, jen jakési neurčitelné zvuky a citoslovce.

 

 

Dani Filth se stále těší dobrému zdraví. Jeho ječivý Hlas, kterým se proslavil, nás ale zřejmě už nadobro opustil. Místo něj zde zbyl jen průměrný metalový křik, který se marně snaží vyrovnat svému „předchůdci. A my zde proto máme další z nekrologů, kterých je v poslední době v hudebním světě více než zdrávo. Tento patří slavnému Hlasu. Odešel po sedmadvaceti letech věrné služby metalu. Nezbývá, než za něj držet minutu ticha a připomenout si jej na některé ze starších desek uskupení Cradle of Filth. Například na albu Midian z roku 2000 či Cruelty and the Beast (1998) šlape naprosto dokonale.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Axel Rudi Pell nadchnul fanoušky v Praze

  Německý kytarový hrdina Axel Rudi Pell po čase zamířil do České republiky a pro první ze dvou zastávek si vybral pražský klub Akropolis. A byla to skvělá volba – prostředí malého klubu výrazně napomohlo vytvoření té správné atmosféry. Podpořit ho navíc přijela dvojice hvězdných hostů - Chris Bay a The Unity.

 • Foto: Axel Rudi Pell, Palác Akropolis, Praha, 19. 10. 2018

  Přinášíme Vám fotoreportáž z pátečního koncertu fenomenálního německého kytaristy Axela Rudi Pella, který se odehrál v zaplněném Paláci Akropolis v Praze. Před samotným koncertem tohoto virtuosa zahrál publiku německý heavymetalový zpěvák a kytarista Chris Bay. Ten si připravil akustický set svých písní. Po tomto vystoupení se představili další němečtí hudebníci - hardrockový The Unity. Ti předvedli energickou show a publikum řádně nažhavili. Poté se na pódiu objevil již samotný Axel Rudi Pell se svou kapelou. Ve dvouhodinovém setu přehrál Axel celou řadu písní a svojí brilantní hrou publikum doslova očaroval. Prohlédněte si pár fotografií z tohoto úžasného koncertu.

 • Amon Amarth oslaví 25 let existence dokumentem

  Švédské metalové ikony slaví 25 let a k jubileu se rozhodli natočit dokument. Ten bude mapovat jejich kariéru od samého počátku a obsahovat reflexe jednotlivých členů kapely.

 • Lynyrd Skynyrd vydali živé album

  Rocková kapela Lynyrd Skynyrd vydala záznam koncertu, který se odehrál v americkém městě Atlantic City. Vystoupení proběhlo už před dvanácti lety.