Opustil nás hlas Daniho Filtha. Zpěvák už koncerty nezvládá Doporučený

Dani Filth je známý jako zpěvák s nejječivějším vokálem na celé metalové scéně. Nebo spíš většinu své pěvecké kariéry byl. Se svou gothicmetalovou skupinou Cradle of Filth minulý rok vydal desku Cryptoriana a vyjel na turné. Kapela vystoupila i v pražském klubu Roxy. I přes špatnou akustiku tohoto prostoru bylo poznat, že Dani Filth už na živé vystupování nemá hlasivky. Jeho kdysi mocný Hlas je již zřejmě definitivně pryč. A proto si zaslouží minutu ticha.

Zpěvák Dani Filth v pražském klubu Roxy během lednového koncertu. Zpěvák Dani Filth v pražském klubu Roxy během lednového koncertu. Foto: Lukáš Loužecký/musicweb.cz

Gothic/blackmetalová skupina z Anglie, Cradle of Filth, má za sebou úspěšné čtvrtstoletí hudební kariéry. Za tu si stihli vytvořit mnoho fanoušků po celém světě. Zásluhy za úspěch kapely nese především zpěvák Dani Filth, který je dnes posledním členem z původní sestavy. Filthův ječivý hlas, či spíše Hlas, je hlavním poznávacím znamením každé písně. Bohužel, v posledních letech o něj Filth postupně přicházel. A pražský koncert byl důkazem, že Hlas nás i majitele opustil navždy.

Když Cradle of Filth postupně nastupovali 18. ledna v klubu Roxy na pódium, zpěváka Daniho Filtha fanoušci přivítali ohromným potleskem. Skandovali během celého intra až do začátku první písně Gilded Cunt. Klubem, který pro hlasitější koncerty nemá nejlepší akustiku, se rozezněly dunivé riffy kytar. Dani Filth začal zpívat... A nikdo jej neslyšel. Frontman jen naprázdno otevíral pusu na mikrofon. Po chvíli se ukázalo, že má jen špatně nazvučenou techniku, chvílemi se totiž klubem aspoň nějaký vokál rozezněl.

 

 

Místo legendárního ječáku se ale z beden rozléhal jen neurčitý, až amatérsky znějící křik. Dani Filth se snažil, poskakoval po pódiu, občas se podíval do publika s tak děsivým výrazem ve tváři, až běhal mráz po zádech. Tak jej všichni věrně známe a máme rádi... Ale přeci jenom mu něco chybělo – specifický a slavný Hlas. Ten se neobjevil ani během písně Blackest Magick in Practice, ani při kousku Dusk and Her Embrace. Když už se v polovině koncertu zdálo, že se Filth rozehřál a Hlas se mu aspoň na chvíli vrátil, z nadějných tónů se nakonec vyklubal jen pískot vazby v technice.

Podívejte se na fotky z pražského koncertu Cradle od Filth a Moonspell

Fanoušci pod pódiem si ale hudební zážitek zkazit nenechali. Ostatně, jednou rockovou hvězdou, navždy rockovou hvězdou. A tou frontman Cradle of Filth bezesporu je. Dav se jím nechal i vyhecovat k pogování na píseň You Will Know the Lion by His Claw z loňského alba Cryptoriana – The Seductiveness of Decay. Na samotné desce Filth zpívá docela obstojně, naživo šlo spíše o smutný poslech.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Ve chvíli, kdy se již ke konci celého vystoupení začaly ozývat první melodické tóny slavné písně Nymphetamine Fix, zableskla klubem naděje – tenhle ikonický kousek musí koncert zachránit! Anebo také ne. Dani Filth již nezvládl ani svůj temný metalový šepot. Během refrénu často ani nezpíval původní text, jen jakési neurčitelné zvuky a citoslovce.

 

 

Dani Filth se stále těší dobrému zdraví. Jeho ječivý Hlas, kterým se proslavil, nás ale zřejmě už nadobro opustil. Místo něj zde zbyl jen průměrný metalový křik, který se marně snaží vyrovnat svému „předchůdci. A my zde proto máme další z nekrologů, kterých je v poslední době v hudebním světě více než zdrávo. Tento patří slavnému Hlasu. Odešel po sedmadvaceti letech věrné služby metalu. Nezbývá, než za něj držet minutu ticha a připomenout si jej na některé ze starších desek uskupení Cradle of Filth. Například na albu Midian z roku 2000 či Cruelty and the Beast (1998) šlape naprosto dokonale.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Wolfarian na desce Beyond the Ninth Wave skáčou od stylu ke stylu. Výsledek je kupodivu pospolitý

  Brněnská folkmetalová skupina Wolfarian se na svém druhém albu Beyond the Ninth Wave nebojí střídání žánrů. Jednou posluchačům nabídnou vskutku hutnou metalovou skákačku, podruhé přijdou s melodickou, keltskou baladou. Do toho ocitují slavnou skladbu. A i když deska může na první poslech působit středověkým dojmem, v textech je až nepříjemně aktuální.

 • Foto: Die Ärzte, Lucerna Velký sál, Praha, 17. 5. 2019

  V pátek večer se ve Velkém sálu pražské Lucerny představila legendární německá punk-rocková kapela Die Ärzte. Ta zahrála publiku po více jak pětileté odmlce, kdy byla na turné naposledy, a tak není divu, že byl tento koncert beznadějně vyprodaný a fanoušci jaksepatří natěšení. Již od prvních tónů to v Lucerně pořádně vřelo a nikdo nemohl být na pochybách, že se jedná o opravdu punkový koncert se vším všudy. Prohlédněte si náš fotoreport ze začátku tohoto koncertu.

 • Foto: Vltava, Palác Akropolis, Praha, 16. 5. 2019

  Kapela Vltava pokřtila ve čtvrtek večer v pražském Paláci Akropolis svůj box set se 7 CD s názvem Náklad štěstí. Tento set zahrnuje veškerá řadová alba této skupiny a na sedmém CD se nacházejí různé raritní a dosud nevydané písně. Samotný koncert se nesl v pohodové atmosféře, která je pro tuto kapelu typická. Skupina pod vedením Roberta Nebřenského šlapala jako namazaný stroj a přehrála jak svůj straší osvědčený repertoár, tak novější kusy z posledních alb. Prohlédněte si náš fotoreport z tohoto koncertu.

 • Ozzy se ještě jednou vrátí do Prahy. Přiveze Judas Priest

  Ozzy Osbourne se sice potýká s kupou zdravotních potíží, kvůli kterým musí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné, ale to mu nebrání přidávat další. V rámci jedné z nich se vrátí také do pražské O2 areny. A přiveze s sebou další veterány - Judas Priest.

Další podobné články