Overtures potili krev pro poloprázdný Exit-us

Ve středu 8. února vystoupila v pražském klubu Exit-us italská symphonic power metalová formace Overtures doprovázená brazilskou skupinou Terra Prima. Jako předkapela vystoupili liberečtí Act of God.

Overtures, Michele Guaitoli Overtures, Michele Guaitoli Katka Hajdinová, MusicWeb.cz

Málokdy je šance zapařit si s kapelou přímo pod pódiem. Na většině akcí ani hudebníci nevidí fanouškům do obličeje, pokud neobrátí technik světla do davu. Proto bylo velmi příjemné slyšet, že zavedené zahraniční kapely vystoupí v Exit-usu.
Již brzy se ukázalo, že středeční večer nepřeje klubovým koncertům. Těch pár otrlých fanoušků, kterým bylo úplně jedno, že další den musí do školy nebo do práce, se ale naskytla unikátní příležitost.

V půl deváté zahájila večer formace Act of God. Velmi příjemný melodický metálek na rozehřátí, ostrý kontrast ženského a mužského vokálu, výborná volba na začátek večera. Tlačil je však čas, a tak brzy předali taktovku dále.

Nejen fotbal se hraje v Brazílii

Brazilská Terra Prima vnesla na pódium nový prvek, který Act of God lehce zanedbali, a sice pohyb na pódiu. Hudebníci byli velice živí, jeden riff přebíjel druhý, kytary ječely, zpěvák jakbysmet. Pečlivě promyšlené breaky a změny rytmu zabránily dojmu monotónnosti.
Zpěvákův hlas byl nápadně podobný Joachimu Cansovi, vůbec v celém výrazu byly patrné stopy starých dobrých Hammerfall. Ke konci mohli pozorní fanoušci slyšet i vysoká vibráta v „sammetovském“ stylu, která taktéž evokovala podobnost zpěvných refrénů s Edguy.

Podívejte se také na fotogalerii koncertu

Hlavní hvězdy večera, Overtures, se dostaly ke slovu kolem půl jedenácté. Hned dva nástroje byly obsazeny zaskakujícími hudebníky: kytara a baskytara. Na výkonu ovšem nebylo absolutně nic poznat, vše bylo dotažené a precizní. Kapela jasně ukázala, že i v dnešní době je možné hrát power metal a to pořádně od podlahy, a přesto originálním způsobem.

Již odpočatí kluci z Terra Prima se po dvou písních vrhli pod pódium a začali tam dělat pořádný kotel, něco takového se v našich podmínkách hned tak nevidí. Je třeba dodat, že kromě lidí z kapel a jejich managementu návštěvníků dvakrát mnoho nebylo. V žádném případě to ale neovlivnilo prezentace kapel, naopak bylo pozitivní, že měly spoustu času popovídat si s fanoušky a vyklopit do sebe po skvělém koncertě pár piv.

Celý večer zakončili Overtures naprosto velkolepě coverem Running Wild. Nevytasili se s ničím menším než s legendární Pirate Song. Škoda jen, že takovéto výborné kapely zůstanou z pohledu návštěvnosti nedoceněny, protože za nimi nestojí mocný label, který by dostatečně tvrdě propagoval. Snad se do jejich příští návštěvy polepšíme a dorazíme v hojnějším počtu.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Avantasia, Praha, Fórum Karlín, 2. 4. 2019

  Avantasia live už ztratila punc výjimečnosti a objevuje se u nás obdobně často, jako řada jiných významných metalových kapel. Což je pro fanoušky dobrá zpráva.

 • Album Moonglow fanoušky Avantasie uspokojí, ale nenadchne

  V půlce února vydal neposeda Tobias Sammet další album svého projektu Avantasia. Při jeho tvorbě se prý nenechal ovládat žádnými vnějšími okolnostmi a tlaky. Výsledek jeho snažení však zůstává za svým předchůdcem pozadu.

 • Avantasia se příští rok vrátí do Prahy s novým albem

  Velkou radost udělal svým fanouškům Tobias Sammet, když ohlásil pokračování své metalové opery Avantasia. Ta vyjde až začátkem příštího roku a během následujícího turné se celý ansámbl zastaví také v Praze. 

 • Na Rock Heart letos přijedou Sodom i Hammerfall

  Rock Heart není na české festivalové mapě příliš dlouho. I přesto se již třetím rokem stává základním kamenem každého správného metalového fanouška. Letošní ročník přiveze několikanásobně více zahraničních kapel než minulý a předminulý rok.