Rozlučka s Deep Purple jako rocková mše Doporučený

Pražská O2 arena zažila 22. května večer velkolepou show v podání britské rockové legendy Deep Purple. Jejich světové turné Infinite dává tušit, že může být poslední, což české fanoušky vyburcovalo k maximální účasti. Plno bylo na ploše i na tribunách.

Deep Purple v O2 Areně 22. května 2017 Deep Purple v O2 Areně 22. května 2017 Zdroj: David Webr/ Ireport.cz

Deep Purple mají to štěstí, že svým varhanním rockem uhranuli už tři generace posluchačů. První nahrávky se k nám dostávaly neoficiální cestou od začátku 70. let, kdy každé album bylo ceněno jako relikvie. Ne každý si mohl opatřit desky, a tak většina milovníků rocku si je tehdy přehrávala na kotoučové magnetofony. A hudba Deep Purple byla tak dobrá, že zněla skvěle i monofonně (většina magnetofonů Tesla tehdy neumožňovala stereofonní záznam).

Osobně Deep Purple poslouchám od svých čtrnácti let a za železnou oponou jsme ani nedoufali, že bychom je někdy mohli spatřit na koncertě. První zázrak se stal začátkem 90. let, kdy do Prahy zavítali ještě v rámci obnovené původní sestavy s kytaristou Ritchiem Blackmorem. Ten tehdy s kapelou už moc nekomunikoval, během koncertu odbíhal za svou přítelkyní, ale i tak ohromil svojí technikou. Vidět rockového velekněze Jona Lorda za hammondkami byl pro mě splněný sen stejně jako slyšet zpívat Iana Gillana s ještě dlouhými vlasy.

V polovině 90. let byli Deep Purple po rozchodu s Blackmorem už na odpis, v jejich generaci už totiž nebylo moc talentů, kteří by ho zastoupili. Deep Purple krizi ale vyřešili tím, že přijali mladšího amerického kytaristu Steva Morse, který stojí technicky ještě výš než Blackmore. V roce 1996 jsme se o tom mohli přesvědčit na vydařeném koncertu ve Vítkovicích. Po více jak dvaceti letech lze dokonce říci, že jde o nejdéle sloužícího kytaristu v Deep Purple. S novou silou pak kapela znovu vyrážela na světová turné a přicházela s novými alby.

 

 

Kapelu nezlomilo ani to, když ze zdravotních důvodů rezignoval zakládající varhaník Jon Lord. Ten naštěstí za sebe doporučil nástupce Dona Aireyho, který prodloužil existenci Deep Purple o další desetiletí. I tak ale letošní turné viselo na vlásku. Vloni postihla bubeníka Iana Paice, který je posledním zakládajícím členem z roku 1968, mozková příhoda. Naštěstí se ale brzy zotavil a jen na doporučení lékařů přestal hrát vysilující mnohaminutová virtuózní sóla. Během koncertu ale i tak exceloval jedinečnými breaky a sršel energií jako za mlada.

V roli sólisty se naopak nečekaně objevil baskytarista Roger Glover. Ten vždy byl pouhým „dělníkem rocku", tentokrát si ale před závěrečným hitem Black Night dopřál několik volných běhů do vyšších poloh. Deep Purple tomuto nenápadnému muži vděčí za mnohé - byl to on, kdo řešil roztržky s Blackmorem, kdo organizoval turné a zajišťoval chod kapely i nahrávání jako producent po většinu tvůrčí éry kapely.

Deep Purple O2 060oVystoupení britské kapely zahájila nová píseň Time for Bedlam, kterou Deep Purple představili posluchačům album Infinite. Skladba zajímavá v tom, že kombinuje jak klasické hardrockové postupy spolu s novějšími zvukovými vlivy, byla přijata publikem vřelým potleskem. Ačkoli Ian Gillan se potýkal s textem u nových písní (vypomáhal si částečně texty na pódiu), nezaznamenal posluchač jiný defekt na kráse. Gillan se sice již nepouští do nějakých výraznějších pěveckých výšek, ale na to co potřebuje, mu hlas stačí více než dostatečně i oproti jiným zpěvákům jeho generace.

Pondělní koncert Deep Purple byl úžasný i svojí vizuální stránkou. Kromě obvyklých projekčních ploch po obou stranách pódia viselo nad kapelou obří plátno, na kterém se promítali jednotliví hráči i dobové dokumenty k některým skladbám. Ošizeni tedy nebyli ani ti v nejzazších řadách. To, že koncert začal ukázkou z nového alba, je logické, naštěstí ale došlo na všechny velké hity z alb Fireball, Deep Purple in Rock, Machine Head či Perfect Strangers. A když Don Airey ve svém sólovém bloku připomenul úvod Smetanovy Vltavy, nadšení posluchačů neznalo mezí.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Koncert ukázal schopnosti rockových veteránů v plné parádě a nabídl průřez jejich tvorbou až do současnosti, kde je vidět, že i nová tvorba ovšem má co říci ve srovnání se slavnějšími předky. Nemohla samozřejmě nezaznít i rocková hymna Smoke on the Water, při níž na plátno za kapelou byly promítány působivé koláže dobových článků požáru vzniklém při koncertě Franka Zappy. Dá se tedy říci, že pokud toto má být (jak stále není úplně jisté, byť je to pravděpodobné) poslední turné (respektive koncert v České republice) Deep Purple, tak se kapela rozloučila na vrcholu svých duševních i fyzických sil.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Árstídir jsou na desce Nivalis v té nejlepší formě

  Islandská kapela Árstídir již prošla řadou změn, co se počtu členů kapely týče. Nyní v triu vydává nové album nazvané Nivalis, které obsahuje 13 autorských skladeb převážně v angličtině, ale i na rodnou islandštinu, na kterou jsme u této kapely zvyklí, také dojde. Pokračují ve stejném stylu i nyní?

 • Rozhovor s Bad Karma Boy: V Česku chybí celoplošné alternativní rádio

  Produkují hity, ale přesto jsou součástí alternativní scény. Slovenská skupina Bad Karma Boy se od popu s psychedelickou atmosférou posunula blíže k elektronice a své aktuální album Překrásný nový svět představí již tuto sobotu na pražském Metronome festivalu. Na otázky Musicwebu odpovídal frontman kapely Juraj Marikovič.

 • Foto: Bounty Rock Cafe Open Air, Olomouc, 16. 6. 2018

  To byl pořádný rockový festival v kotli olomoucké korunní pevnůstky! Zahájení patřilo olomoucké skupině Skramasax  a pak následovala dánská rocková smršť Blindstone. Metalisty, a nejen je, potěšila nejvýraznější skupina současnosti Dymytry, předvádějící nejen hudební, ale i propracovanou pódiovou a ohňovou show. Excelentní zpěvák skupiny Rainbow (nejen) Doogie White nám svým živelným projevem připomenul jejich hity. Po skupině Supergroup přišla největší hvězda večera - The Magic of Santana. Originální Santanovi zpěváci Alex Ligertwood a Tony Lindsay se špičkovým devítičlenným bandem předvedli úžasnou a strhující show. Trochu v jejich stínu ukončil festival blues-rockový kytarový virtuos Ryan McGarvey. Vynikající a určitě rád zajdu na jeho samostatný koncert. Půlnoc odbila a festival uprostřed města Olomouce musel nekompromisně skončit. Tak za rok zase! Koukněte na fotoreport:

   

 • Arcade Fire v Praze: Jedna z nejlepších koncertních kapel vystoupila před poloprázdnou halou

  Skupina Arcade Fire poprvé vystoupila u nás a představila svou téměř dokonalou až extatickou show a vzor muzikantství. Možná by stačilo napsat pár superlativů a recenze by byla hotová, když jedinou vadou koncertu bylo, že se jeho intenzita chvílemi až nedala vydržet.