Taj Mahal kraloval na Pražském hradě Doporučený

Letní festivalová sezóna je v plném proudu, ale koncerty jednotlivých interpretů lehce pokulhávají. Nějaká výjimka se však najde. Na Pražský hrad dorazil americký bluesman, multiinstrumentalista a zpěvák Taj Mahal a zahrál zde se svým triem.

Taj Mahal Taj Mahal Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

Měsíc červenec přímo láká k uspořádání koncertu pod širým nebem. Někdy risk, někdy zisk. Takové prostředí čekalo na Taj Mahal Trio, které vystoupilo na Terase Jízdárny Pražského hradu. Z jedné strany pomalu zapadající slunce, z té druhé postupně se osvětlující monumentální Chrám sv. Víta. Po tak parném dni ideální místo i slibné počasí.

Chvilku po osmé hodině večerní se na pódiu objevil očekávaný Taj Mahal se dvěma hudebníky – baskytarista Billy Rich a bubeník Kester Smith. První třetina koncertu odstartovala s plynulým reggae rytmem na snové vlně a výraznými melodiemi. Trojka se uvedla pohodovou atmosférou, zvuk se šířil celým publikem a odevšad bylo na hlavního protagonistu večera dobře vidět. Taj Mahal, vlastním jménem Henry Saint Clair Fredericks, se představil jako znamenitý zpěvák.

Právě na nakřáplý hlas byla upřena větší pozornost. Procítěné tóny se nesly spolu s kytarovými na stejné vlně, chvilku vyčnívaly jedny, pak předaly štafetu druhým. Zpěv rezonoval a zněl neuvěřitelnou pravdivostí, přenášel do vzdálených krajin odlehlých ostrovů i za teskností života na plantážích. Hravou melodii přinesla skladba Zanzibar se stále se opakující smyčkou. Taj Mahal výrazně s publikem nekomunikoval, však pozdravil česky: „Ahoj!“ a poté mezi písněmi bylo slyšet z dálky štěkot psa, tak mu zpěvák podobně odpověděl.

 

 

Postupně jednasedmdesátiletý Taj Mahal vystřídal několik nástrojů. První skladby odehrál s akustickou kytarou, poté se uchýlil ke klávesám, které dodaly písním zase jiný pohled na jeho tvorbu. Písně vyšperkovával hravými krátkými sóly i lehkými kudrlinkami, které příjemně střídaly hlasové party. Kapela hrála po celou dobu koncertu jako jedno těleso, především v instrumentálních částech skladeb se ukázali i zbývající dva muzikanti i přes to, že větší prostor pro jejich sóla jim nebyl dopřán. Všichni tři v tu chvíli patřili neodmyslitelně k sobě.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Samozřejmě, že Taj Mahal z tria vynikal. Například v okamžiku, kdy vyměnil další nástroj, a na řadu přišlo bandžo, nastolil žánrově odlišnou atmosféru. Country blues si pohrávalo s folkovými nádechy, ale i čistý zvuk nástroje zcela proměnil výraz skladby. S každou další skladbou vystoupení gradovalo, přidávalo na síle, energii i hlasitosti. Strnulé publikum však Taj Mahal velmi těžko rozezpívával. Ozývala se jen velmi slabě znějící ozvěna. Ke konci však nasadil velmi výrazné melodie. K blues se přistupovalo střídmě, na řadu zprvu přicházely spíše skladby s motivy karibské hudby i africké, ale postupně se dostávalo na vysloveně bluesové postupy. Taj Mahal tak provedl posluchače celou svou hudební kariérou během jednoho večera.

S přídavkem se rozjelo trio na plné obrátky. Skoro už ve tmě dohrávalo energický kousek a Taj Mahal se znovu ukázal jako velký kytarista. Hudebník, který se Praze představil vůbec poprvé, předvedl rozhodně úctyhodný výkon a připravil zdejšímu publiku znamenitý zážitek.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Festival Mladí ladí jazz hledá mladé talenty do Jazzfruit

  Mladí jazzoví hudebníci z Česka i zahraničí se mohou přihlašovat do mezinárodní soutěže Jazzfruit, která se letos při jubilejním 10. ročníku uskuteční ve zcela novém formátu. Soutěž je součástí festivalu Mladí ladí jazz a pořadatelé v ní hledají progresivní talenty s kořeny v jazzu.

 • Zabelov Group pokřtí album Eg

  V říjnu vydali první studiové album s názvem Eg, poté se úspěšně prezentovali v zahraničí na prestižních festivalech Eurosonic Noorderslag v Holandsku a slovinském Ment Ljubljana, nyní pokřtí česko-běloruské duo Zabelov Group aktuální desku Eg spolu s hosty.

 • Mladí ladí jazz 2019: Na koho lákají letos?

  Mezinárodní festival Mladí ladí jazz již podesáté rozproudí jarní hudební Prahu a představí muzikanty a formace, kteří odvážně otevírají jazzové škatulky nejrůznějším hudebním žánrům. Podívejte se na hlavní program, předprodej vstupenek je již zahájen.

 • Foto: Big Daddy Wilson, Bounty Rock Cafe, Olomouc, 4. 2. 2019

  Americký bluesman Big Daddy Wilson zahrál se svojí doprovodnou kapelou skvělý koncert v Bounty Rock Café v Olomouci. A z tohoto vystoupení, kdy se bavili nejen posluchači, ale i samotní muzikanti, vám přinášíme fotoreport.

Další podobné články