United Islands obsadil pražské ostrovy již podeváté

Festival United Islands 2012 opět proběhl na pražských ostrovech a nabídl velmi rozmanitý, nejen hudební, program. Jednalo se o devátý ročník a mezi největší hvězdy, které během této akce vystoupily, patřili rakouští Sofa Surfers, holandští Kraak & Smaak, energií nabití Fuel Fandango ze Španělska nebo britská kytarová senzace O.Children.

Baron Bane Baron Bane Zdeněk Němec, Musicweb.cz

Vyjmenovat, popsat či jakkoli přiblížit vše, co se během dvou dnů plných zábavy všeho druhu odehrálo v centru Prahy, je prakticky nemožné. Na pražských ostrovech vyrostla 22. června již podeváté pódia, na kterých se postupně vystřídalo několik desítek interpretů. Na Kampě tak vyrostla Grage Stage, kde si například v pátek v sedě vychutnali diváci Moniku Načevu s kapelou a jejich vynikající znovunastudování alba Nebe je rudý. Pomyslnou tečkou za tímto setem byl nejodvázanější track v playlistu, kterým byla vzpomínka na Mejlu Hlavsu a Egona Bondyho v podobě přídavku Magické noci.

Podívejte se také na páteční fotogalerii

Česká Spořitelna World Stage, která byla umístěna také na Kampě nabídla přehlídku především nejrůznějších etno a world music projektů. Například v pátek v podvečer při plném slunečním žáru se zde maďarské kapele Romano Drom podařilo roztančit část sedícího davu, čímž připravila skvělou atmosféru pro oficiální zahájení festivalu United Islands 2012.

 

 

Další dvě pódia se tyčila jako v minulosti na Střeleckém ostrově. Tentokrát to byla Radio 1 Club Stage a Česká Spořitelna Exit Stage, kterou lze zároveň považovat za hlavní scénu. Na těchto pódiích se střídaly nejen české projekty a kapely, mezi které v pátek patřily WWW, Republic of Two, Zrní nebo Prince of Tennis (jejich set byl bohužel poškozen výraznými technickými komplikacemi), ale také zajímavé a neokoukané tváře ze zahraničí.

V sobotu technika při přídavku zklamala také úžasné O.Children, kteří si však i tak získali velké sympatie diváků. Lví podíl na tom měl zpěvák Tobias O'Kandi, který svým hlubokým hlasem a charismatickým projevem roztančil naslouchající dav. Post headlinera jednoznačně potvrdila formace Kraak & Smaak, která následně rozhýbala v tanečním rytmu několikatisícový dav.

Mezi velké objevy se zařadila švédská parta Baron Bane se svým sobotním maskovaným elektro-analogovým setem nebo o den dříve španělská elektro-rocková trojice Fuel Fandango. Nita, zpěvačka této španělské kapely, byla nejen krásná, ale také díky úžasnému hlasu, tanečním kreacím a komunikaci s publikem vytvořila výbornou atmosféru. Dav si následně užil osvědčené Sofa Surfers a jejich poklidnější hudební styl, který zakončil páteční program na hlavní scéně.

Podívejte se také na sobotní fotogalerii

Open Mike Stage, Foto: Zdeněk Němec, Musicweb.cz

United Islands 2012 nabídl také Gastro Boulevard, který se táhl od Mostu Legií, přes Janáčkovo nábřeží až k Jazz Docku a skýtal nepřeberné množství nejrůznějších pokrmů a dalšího doplňkového zboží.

Vše bylo doplněno o Open Mike scénu, divadelní představení a rozmanitou hudební kulisu. Nad Jazz Dockem byla připravena Euro Jazz Stage a kousek dál Fénix Frivol Stage. Na Dětském ostrově byl zajištěn program pro nejmenší. Letošní novinkou byla New Stage na Piazettě Národního Divadla, jejíž zaměření směřovalo především na design. Slovanský ostrov se samozřejmě také zapojil a vyrostla na něm Reflex Stage.

Sečteno, podtrženo. Bylo na každém návštěvníkovi festivalu, zda běhal od ostrovu k ostrovu podle připraveného harmonogramu a nasbíral nespočet nádherných zážitků, prožil nejedno milé překvapení a zažil nějakou tu tlačenici, nebo jestli zvolnil tempo, vyberal si ideální plac pro relax v trávě a přijímal okolní dění. Obě varianty mají něco do sebe a každý upřednostňuje něco jiného. Základem úspěchu je, že na přítomné bude vždy dýchat příjemná atmosféra, která United Islands tradičně provází.

Organizátoři slibují na jubilejní desátý ročník v roce 2013 výjimečnou akci (po vydařeném letošku nelze jinak, než pořadatelům plně důvěřovat), a tak se všichni hudební fanoušci, kteří rádi objevují nové hudební delikatesy, mají na co těšit a měli by si dobře promyslet, jak si nadcházející desátý ročník dle svých představ co nejlépe užijí.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Metallica, Letiště Letňany, Praha, 18. 8. 2019

  V neděli večer zahrála v pražských Letňanech v rámci světového turné WorldWired Tour legendární Metallica. Na tuto show dorazilo více jak 70 tisíc fanoušků tvrdé muziky a ani my jsme u toho nemohli chybět. Ještě před samotným vystoupením Metallicy se divákům v roli předskokana představily dvě severské kapely. Norská hardcorová skupina Bokassa a švédská heavymetalová skupina Ghost.

  Prohlédněte si náš fotoreport z tohoto vyprodaného koncertu.

 • Foto: Zrní, Špilberk, Brno, 25. 7. 2019

  Kapela Zrní zavítala včera do Brna, aby odehrála koncert v prostorách hradu Špilberk. Na fotogalerii se můžete podívat zde.

 • Foto: Richie Kotzen, Retro Music Hall, Praha, 10. 7. 2019

  V pondělí večer vystoupil v Praze americký kytarista a zpěvák Richie Kotzen. Tento kytarový virtuóz vystoupil v České republice již po několikáté a i tentokrát byl jeho koncert naprosto vynikající. Stejně jako například Jeff Beck či Mark Knopfler proslul Kotzen svojí unikátní technikou hry na elektrickou kytaru bez trsátka. V hodinu a půl dlouhém setu namíchal fanouškům pestrou směsici kytarové hudby spolu s jeho nezaměnitelným zpěvem. Prohlédněte si náš fotoreport z tohoto koncertu.

 • Foto: Metronome Festival Prague, Výstaviště Holešovice, Praha, 21. 6. 2019

  Prohlédněte si fotoreport z prvního dne hudebního festivalu Metronome Festival Prague. Letos se tento festival konal již po čtvrté a opět lákal návštěvníky na celou řadu hvězd, jako například Pražský Výběr, Katarzia, Band of Skulls či Morcheeba. Hlavní hvězdou pátečního večera byl bezesporu anglický zpěvák z Oasis Liam Gallagher. Více se dočtete v recenzi od Jany Stacke.