Van Canto se prozpívali Prahou Doporučený

Německá a cappella Van Canto v neděli 20. března rozvibrovala pražskou MeetFactory. Na pomoc do této bitvy jí přispěchali i Winterstorm a komiksoví hrdinové Grailknights. Reportáž z tohohle koncertu najdete zde, na fotky se pak můžete podívat v galerii

Van Canto si koncert v Praze užili Van Canto si koncert v Praze užili Zdroj: Petr Hájek, Musicweb.cz

Pražští milovníci kvalitních vokálů, úderných bubnů a komiksů měli v sobotu 20. března svátek. Ve smíchovské MeetFactory se totiž toho večera nepředstavil nikdo jiný,než německá formace Van Canto spolu se svými hosty Grailknights a Winterstorm. Společně tak rozpoutali příjemné vlnobití plné energie, které spláchlo celý klub.

První rozehřívací nálož předvedla kolem osmé hodiny power metalová kapela Winterstorm. Ta na stage naběhla během temného recitativu šířícího se z reproduktorů a bez zbytečných okolků navázala svou písní Kings. Na začátek dobré, následující Winterheart ale měla daleko větší šťávu. Kluci se tužili, fanoušci se začínali rozehřívat... Celý dojem jen trochu kazil zvuk, který však v MeetFactory není dokonalý snad nikdy. I tak ale Winterstorm předváděli slušný výkon a přítomné potěšili i poměrně slušnou češtinou:

„Ahoj, my jsme Winterstorm, dejte si pivo," pronášeli na střídačku zpěvák s kytaristou a tvářili se při tom, jako by žvýkali citrón. Odpovědí jim byla hlasitá salva smíchu z publika a po chvíli se vesele jelo dál. Krátký set Winterstorm tak rozhodně zanechal dobrý dojem a natěšený dav, po opuštění MeetFactory mi toho ale v hlavě mnoho nezůstalo.

Naopak na druhé účinkující, Grailknights, bude každý účastník akce jistě vzpomínat ještě hodně dlouho. Z této německé skupiny čpěla kontroverze již od prvních vteřin jejich vtipného vystoupení. Že půjde o zážitek opravdu nevšední, bylo poznat už z intra, během kterého se na pódiu objevila postava v šedém plášti a masce připomínající maskota punkových Misfits. Tento nepochybný záporák z pódia ukradl velký zlatý grál a utíkal se schovat do zákulisí, zatímco ho před fanoušky vystřídala samotná kapela. Ta jako by vypadla z komiksových příběhů o superhrdinech: barevné pláště, obličejové masky, vycpané svaly... No zkrátka recese jako hrom.

Grailknights, Zdroj: Petr Hájek, Musicweb.cz

Pomalovaní srandisté otevřeli kouskem Dead or Alive, po které následovala energií nabušená Morning Dew. Kdo si do této chvíle myslel, že větší sranda už s Grailknights nebude, byl tvrdě vyveden z těžkého omylu. Na pódium totiž „naklusali" dva lidé v kostýmu koně, ze kterého zeleně oděný zpěvák vyndal malý soudek piva. Ten po chvíli skončil u nejžíznivějšího fanouška. Někdo zkrátka rozdává trsátka, někdo sudy piva.

Po této alkoholické vsuvce už MeetFactory burácely další kousky, Nameless Grave či Superheromedley. Samotní členové kapely se skvěle bavili a parádně komunikovali s publikem, ať už očními kontakty či veselým tanečkem, který své fanoušky během show učili. Nakonec byli přítomní metalheads i svědky závěrečné bitvy se záporákem - hádáte správně, Grailknights vyhráli a zlatý grál byl opět jejich.

Grailknights, Zdroj: Petr Hájek, Musicweb.cz

Dost bylo srandy, večer se pomalu nachýlil a na řadu přišla hlavní hvězda večera: očekávaní Van Canto. Čtyři zpěváci, jedna zpěvačka plus bubeník se v rouše rudého světla předvedli za pomoci nové pecky Clashings on Armour Plates. No, zpívalo jim to krásně! Jen by možná nebylo na škodu, kdyby zvukař otočil knoflíkem doprava v případě krásné Ingy Scharf.

Celé vystoupení Van Canto by se dalo rozdělit na dva sety. V prvním kapela zpívala písničky ze svého nového alba Voices Of Fire, mezi kterými také krátce odvyprávěla příběh z této desky. Na chvíli jste tak mohli být ve světě sužovaném zlým drakem, kterého se pokusí zabít věčně opilý bard s krásnou královnou. Došlo tak na našlapanou Battleday's Dawn (při které si mnoho přítomných vyřvalo hlasivky) i na milostnou zápletku v podobě Firevows.

Druhý set byl jakýmsi výběrem ,,best of 10 years of Van Canto". Zazněly mnohé z největších hitovek, které skupina během své desetileté existence nahrála. Po precizní Speed of Light následovala profláklá píseň Kings of Metal od proslulých true metalistů Manowar, kterou následovala snad nejvíce oceněná Rebellion. Na své si přišli i příznivci finských Nightwish, na Wishmastera se totiž také nemohlo zapomenout. Zakončení proběhlo v podobě krásné balady Bard's Song, po které se Van Canto odebrali do zákulisí.

 Inga Scharf, Petr Hájek, Musicweb.cz

Co by to ale bylo za koncert bez přídavku! Hezky zazpívaná a sladěná The Mission rozhodně potěšila a ta půlka MeetFactory, které ještě zbýval hlas, si nad sebou podepsala krutý ortel několikadenního chrapotu. Po tomto vděčném kousku se již Van Canto do zákulisí odebrali definitivně. Nechali tak za sebou jen malé zklamání: tradiční maidenovský zavírák Fear of the Dark bohužel nezazněl.

Van Canto tak rozhodně nebyli žádným zklamáním a opět Čechům dokázali, že kvalitní koncert se dá sestavit i z třetiny coverů. A co se týče Grailknights, na jejich vystoupení se jistojistě přijde někdy znovu podívat pěkný zástup lidí.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Wolfarian na desce Beyond the Ninth Wave skáčou od stylu ke stylu. Výsledek je kupodivu pospolitý

  Brněnská folkmetalová skupina Wolfarian se na svém druhém albu Beyond the Ninth Wave nebojí střídání žánrů. Jednou posluchačům nabídnou vskutku hutnou metalovou skákačku, podruhé přijdou s melodickou, keltskou baladou. Do toho ocitují slavnou skladbu. A i když deska může na první poslech působit středověkým dojmem, v textech je až nepříjemně aktuální.

 • Americký písničkář Kurt Vile se skupinou The Violators zahraje po 6 letech v Praze

  Projevem tichý a nenápadný, ale rozhodně ne nudný indie rocker Kurt Vile z Philadelphie se na svém dlouhém turné k poslední desce Bottle It In zastaví v červnu i v pražské Meetfactory.

 • Foto: Die Ärzte, Lucerna Velký sál, Praha, 17. 5. 2019

  V pátek večer se ve Velkém sálu pražské Lucerny představila legendární německá punk-rocková kapela Die Ärzte. Ta zahrála publiku po více jak pětileté odmlce, kdy byla na turné naposledy, a tak není divu, že byl tento koncert beznadějně vyprodaný a fanoušci jaksepatří natěšení. Již od prvních tónů to v Lucerně pořádně vřelo a nikdo nemohl být na pochybách, že se jedná o opravdu punkový koncert se vším všudy. Prohlédněte si náš fotoreport ze začátku tohoto koncertu.

 • Foto: Vltava, Palác Akropolis, Praha, 16. 5. 2019

  Kapela Vltava pokřtila ve čtvrtek večer v pražském Paláci Akropolis svůj box set se 7 CD s názvem Náklad štěstí. Tento set zahrnuje veškerá řadová alba této skupiny a na sedmém CD se nacházejí různé raritní a dosud nevydané písně. Samotný koncert se nesl v pohodové atmosféře, která je pro tuto kapelu typická. Skupina pod vedením Roberta Nebřenského šlapala jako namazaný stroj a přehrála jak svůj straší osvědčený repertoár, tak novější kusy z posledních alb. Prohlédněte si náš fotoreport z tohoto koncertu.

Další podobné články