Vzpomínka na Joea Zawinula ve smyčcovém podání Doporučený

Historicky prvním pražským koncertem rakouského Radio String Quartet Vienna byl završen letošní ročník festivalu Mladí ladí jazz. Kvartet dorazil ve vynikající formě a nabídl divákům v Paláci Akropolis průřez svou dosavadní tvorbou.

Radio String Quartet Vienna na festivale Mladí ladí jazz 2013 Radio String Quartet Vienna na festivale Mladí ladí jazz 2013 Foto: Jakub Macháček/Musicweb.cz

Do Prahy přijela představit sympatická čtveřice svoji aktuální desku Posting Joe. Jedná se o záznam z koncertu k poctě vídeňského rodáka Joea Zawinula. Z jeho hudebních aktivit se zaměřili na přearanžování písní slavné skupiny Weather Report.

Čtěte také: Na letošních Strunách podzimu zahraje i saxofonista Wayne Shorter

Radio String Quartet po nastoupení na pódium nemeškal a po pozdravení publika se ihned pustil do díla. Koncert byl zahájen opravdu ve velmi vysokém tempu a již po prvních několika minutách bylo poznat dokonalou souhru a hráčskou techniku členů kvarteta.

Fascinujícím byl už jen ten fakt, jak hudebníci dokázali pracovat s atmosférou, stavěli na kontrastech tichých pasáží a následně bouřlivých vyhrávek. Právě tímto způsobem ukázal rakouský kvartet, jak umí propojovat vážnou hudbu a jazz fusion, ke které tolik s oblibou inklinuje.

Během koncertu tak došlo na písně jako Black Market, Dreamclock nebo Freezing Fire od Zawinulových jazzrockových Weather Report, čímž ukázali vizionářskou hudbu, kterou rakouský klavírista před více jak třiceti lety tvořil. Nadčasovost Weather Report právě tolik vybízí k podobným experimentům, k jakým se uchýlil Radio String Quartet Vienna.

Kouzlo koncertu ovšem nebylo v pouhém přehrávání slavných písní. Velkým tahákem jsou fascinující aranže, ke kterým kvartet přistupuje. Sám Zawinul by se tak možná divil, jakým způsobem byly jeho písně předělány.

Přehlídka vytrhaných žíní a strun

Bernie Mallinger 03 05 2013Daní za drásavé tempo, v němž hudebníci jeli celý koncert, bylo časté přetrhávání žíní na smyčcích, violoncellistce Asje Valcic dokonce praskla struna. Vzhledem k těžkému nasazení kvarteta to ovšem nebylo nic překvapivého. Dalo se jen němě pozorovat dokonalou souhru, s níž přebíhali umělci od rychlých pasáží k takřka až minimalistickým momentům.

Během koncertu došlo i na písně ze starších desek Radio String Quartet Vienna. Hudebníci se zvláště zaměřili na písně z desky Radio Dream, z níž zahráli i pozoruhodnou aranž skladby Franze Liszta. Jeden z vrcholných momentů koncertu ovšem nastal ve chvíli, kdy se kvartet navrátil k tvorbě ze své úplně první desky, ve které se zaměřil na přearanžování písní jiné slavné jazzrockové kapely – Mahavishnu Orchestra.

Z tohoto alba si pro pražský koncert vybrali bouřlivou píseň Vital Transformation, kdy při jejím poslechu by možná zaskočilo v krku i houslistovi Jerrymu Goodmanovi, který v sedmdesátých letech nahrál originální verzi. Tato skladba patřila rozhodně k tomu nejlepšímu, co kvartet během večera zahrál. Nicméně se nedá říci, že by něco z toho, co během koncertu zaznělo, bylo nezajímavé.

Osmdesátiminutové vystoupení Radio String Quartet Vienna předčilo všechna očekávání a nezbývá než ocenit profesionalitu a fascinující aranžérské postupy, které rakouský kvartet na koncertě předvedl. Na závěr se nabízí potměšilá otázka - pokud Radio String Quartet již přearanžoval skladby skupin jako Weather Report nebo Mahavishnu Orchestra, nechystá se nyní na další legendu jazzové fúze – skupinu Return to Forever, která trojlístek jazzrockových kapel sedmdesátých let uzavírá? Potenciál totiž kvartetu na podobné náročné experimenty opravdu má a můžeme se tak jenom těšit, s čím nás příště opět překvapí.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Kenny Wayne Shepherd zahraje na Lokti

  Jonny Lang, Joe Bonamassa, Beth Hart a Kenny Wayne Shepherd - všichni tito hudebníci jsou přibližně ve stejném věku a všichni reprezentují současnou bluesrockovou scénu. Často společně i spolupracují a vznikají tak ojedinělé projekty a koncerty. Všichni již Českou republiku navštívili a nyní se k nám vrací Kenny Wayne Shepherd se svou kapelou a novou deskou.

 • Alfa Mist: Odosobněný koncert plný virtuozity

  Jedním z vrcholů letošního festivalu Mladí ladí jazz měl být koncert kapely Alfa Mist. Pojďme se podívat, jak večer před vyprodaným sálem pražského Paláce Akropolis probíhal.

 • John McLaughlin v Brně představil svůj projekt 4th Dimension

  Veterán jazzrockové fúze, věčný hudební experimentátor, britský kytarista John McLaughlin vystoupil v brněnském Janáčkově divadle v rámci JazzFestu Brno. Během hodinu a půl dlouhého setu představil průřez své tvorby od let 70. až po současnost.

 • Foto: John McLaughlin, Janáčkovo divadlo, Brno, 14. 4. 2019

  John McLaughlin, legenda jazzrockové kytary, zvedl ze sedadel zcela naplněné Janáčkovo divadlo! Se svojí formací The 4th Dimension předvedl ve svých neuvěřitelných 77 letech úžasný koncert, na který se jen tak rychle nezapomíná. Patřílo to určitě k vrcholu festivalu JazzFestBrno a atmosféru z této akce přinášíme v našem fotoreportu.