Zemětřesení na WMA 2013: 6,6 stupňů Richterovy škály Doporučený

V sobotu 19. ledna se v prostorách pražského klubu Nová Chmelnice konal sedmý ročník festivalu Winter Metal Attack. Na pódiu se představily kapely jako Six Degrees of Separation, Panychida nebo Unborn.

Mater Monstifera na WMA 2013 Mater Monstifera na WMA 2013 Foto:: Michaela Jankulárová

Winter Metal Attack se letos z klubu Exit-us přesunul do prostor Nové Chmelnice. Pokud návštěvník přišel hned po otevíračce, naskytl se mu pohled na prázdnou halu s pár kapelami rozsazenými okolo stolků kdesi vzadu v rohu. Již zhruba hodinu poté už v klubu téměř nebylo k hnutí. Dolaďovaly se poslední detaily a již jen ze zvuku samotných nástrojů bylo jasné, že zvuk bude jak víno.

Očekávání nezůstalo nenaplněno, zvuk byl celý večer výborný - nástroje byly temné, mohutné, přesto perfektně čitelné. Vše bylo dost nahlas na to, aby basové frekvence duněly vším, čím procházely, ale ne zase tak moc, aby lidé odcházeli v průběhu koncertu nebo druhý den zaznamenali odporné pískání v uších.

Krásky a zvířata

Show odstartovala s kapelou Post Mortem. Velmi slušný nášup na začátek. Petra se zbytkem kapely nezpívá dlouho, ale nevypadalo, že by měla někdy z něčeho respekt. Sytý, syrový, barevně velmi zajímavý vokál, který se chvílemi mísil s mužským ekvivalentem. Svých třicet minut využili, i za cenu snížené komunikace s publikem, maximálně.

Také kapela Self-Defence se dá řadit mezi beauty&the beast kapely, kde se ženský vokál střídá s o poznání tvrdším mužským hlasem. Stejně jako první kapela mají novou zpěvačku, dle jejich vlastních slov je podstatně posunula dopředu. Inu, nezbývá než souhlasit.

Do temnoty a ještě dál

Třetí banda podstatně přitvrdila - na řadu se dostal úderný black. Přímo před pódiem chvílemi poletovaly nohavice u kalhot v rytmu temného kopáku. Mater Monstifera rozpoutala pravé zvukové peklo. Masivní, hutný sound, který nekompromisně válcoval vše, co mu přišlo do cesty. Přitom bylo vše perfektně čitelné, takže se dokázaly projevit i klávesy.

Na řadu přišli sami pořadatelé. Unborn se v programu velmi skromně usadili do předělu rozjezdu a hlavního vysílacího času. Začali songem z připravovaného alba Awaken to Reality, které vyjde v březnu. Přímo na pódiu také ohlásili první z připravovaných změn, a sice odchod kytaristy Radka Dvořáka. Překvapením pro mnohé bylo, že z hlediště vytáhli v polovině setu Davida z Post Mortem, ohlásili ho jako nástupce a odehráli s ním pár písní.

Čtěte také: Unborn přichází s klipem, kterému nelze uniknout

Panychida byla ve srovnání s loňskem v mnohém překvapením. Namísto ultrakrutého pohanského výrazu zůstali mnozí posluchači vykuleně stát, když se zpěvák objevil na pódiu ostříhaný na ježka. Na projevu to však nic nezměnilo. Snad jen dopad jeho slov byl umenšen velikostí sálu, více lidí poslouchalo a méně házelo hlavami. Na poslech nicméně vynikající záležitost.

Six Degrees of Separation mají ve všech ohledech plné právo na roli headlinera. Po dvou letech se navrátili zpět do prostor Chmelnice. Jedním slovem: nekompromisně. Od zvuku přes světla až po Doctorovo šílené skřetí ječení. Nálož úderných songů jako by nebrala konce a kytara v sólech hrála ve víru tisíce barev černé. To vše se samozřejmou lehkostí, úsměvem na rtech a upřímnými děkovačkami publiku.

 

 

Završující progresivka Mindwork se dostala ke slovu až několik málo minut před půlnocí. Zůstala na ně ještě spousta lidí, nicméně neméně početný dav se vydal do promrzlé Prahy chytit poslední tramvaj, metro nebo vlak.

Winter Metal Attack jednoznačně potvrdil svou pozici na poli zimních akcí v oblasti českého tvrdého metalu. Sladěný program, dobré pivo, poctivá příprava i úzkostlivé dodržování harmonogramu, to vše přispělo k narvané Chmelnici a všeobecné spokojenosti metalheadů. Sedmička byla opravdu šťastná.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Tarja letos zahraje hned ve čtyřech městech

  Finská okouzlující zpěvačka Tarja Turunen si i letos pro své fanoušky připravila speciální vánoční koncerty. Po loňských naprosto úchvatných a také beznadějně vyprodaných koncertech, v Praze a v Olomouci, odehraje Tarja v tomto roce před Vánoci hned čtyři vystoupení v rámci "Dark Christmas".

 • Thy Art Is Murder zveřejnili nový singl

  Thy Art Is Murder nelení. Pouhý rok od vydání zatím poslední desky Dear Desolation vyrukovali s novým materiálem. Singl Death Perception sice vznikl při loňském nahrávání zmíněné studiovky, na finální výběr písní se však nedostal.

 • Sisters of Suffocation zveřejňují tracklist k albu Humans are Broken

  Extrémně metalových kapel, které mají v čele místo frontmana zpěvačku, v posledních letech přibývá. Někdy je možná až na škodu, jak některé tyto kapely znějí podobně. To však neplatí o kapele Sisters of Suffocation. Ta nedávno zveřejnila tracklist k připravované desce Humans Are Broken.

 • Kalifornští Neighborhood Brats opět útočí svým ostrým punkem

  Kalifornská punková kapela Neighborhood Brats vydala své druhé studiové album Claw Marks.