13.03.2015 17:00

Před Def Leppard vystoupí kapela Citron

Agentura Live Nation potvrdila speciálního hosta pro oba květnové koncerty britské kapely Def Leppard, které se uskuteční 22. května v Ostravě a den nato 23. května v Praze. Oba večery uvede heavy metalová legenda, kapela Citron.

 

Prapůvodní počátky CITRONU spadají do roku 1976, kdy odešlo několik muzikantů od Františka Ringo Čecha a založilo doprovodnou kapelu zpěváka Aleše Ulma. Mezi nimi byli také kytarista Olda Říha, bubeník Tolja Kohout, klávesista Miloš Nop, a především baskytarista Petr Michalík, který dal této kapele jméno CITRON. Zanedlouho se Michalík osamostatní a hledá nové muzikanty. Zpěvákem se stává Vladimír Kubala. Dalšími členy jsou kytaristé Jiří Schmutz a bubeník Milan Tutsch. Tato sestava začíná produkovat blues rockovou muziku ve stylu Bad Company, Free nebo Led Zeppelin. CITRON se rázem ocitá na špici československé rockové scény a řadí se vedle takových kapel, jako Katapult nebo skupiny Jiřího Schelingera.

V roce 1979 se uskuteční jedna zásadní změna v sestavě. Milana Tutsche, který odchází do Katapultu, za bicími nahrazuje budoucí leader skupiny Radim Pařízek a přichází i druhý kytarista Miloslav Benýšek. V roce 1980 kapela začíná připravovat svou debutovou desku Obratník Raka, kterou natáčí v roce 1981 v ostravském rozhlase. Vznikají hned dvě verze, česká pro tuzemský trh a anglická pro export do zahraničí. České texty napsal zkušený textař Pavel Vrba, což byl bohužel důvod, proč Supraphon vydal jen anglickou verzi a českou z edičního plánu vyškrtl. To kapelu pochopitelně značně deprimuje a v podstatě to znamená rozpad. Zůstává jen druhý kytarista Jiří Schmutz a bubeník Radim Pařízek. S nenadálou situací se však Radim Pařízek nehodlá smířit. Přejímá kapelnické otěže a stává se ústřední postavou CITRONU. Na post zpěváka přibere ostříleného Stanislava Hranického. Do skupiny dále přicházejí mladý kytarista Jindřich Kvita a baskytarista Jiří Krejčí.

 

 

Ještě v témže roce v létě dochází k další zásadní změně v sestavě. Schmutze a Krejčího nahrazují kytarista Jaroslav Bartoň a baskytarista Václav Vlasák. Kapela začíná znatelně přitvrzovat svůj styl směrem od hardrocku až k heavy metalu. Je jasné, že dlouhohrající deska je více než na spadnutí. Nahrávání alba Plni Energie probíhá v letech 1984–1985. Opět vznikají dvě verze, tentokrát však vychází v roce 1986 obě, česká u Supraphonu, anglická Full of energy u západoněmecké firmy Intercord. Alba Plni Energie se prodá přes půl miliónů nosičů! 

V únoru roku 1987 zasáhne CITRON nepříjemná událost. Zpěvák Stanislav Hranický si po jednom koncertě v Bratislavě zlomí nohu a je dlouhodobě marod. Kapela musí nenadálou situaci urychleně řešit a angažuje proto zpěváka Ladislava Křížka z pražské skupiny Vitacit. Okamžitě začínají přípravy na třetí album Radegast, které kapela nahrává v roce 1987 ve studiu Citron. Znovu vycházejí obě verze v roce 1988 a opět je deska Radegast zlatá. V roce 1988 je toto velmi úspěšné období korunováno vítězstvím v anketě Zlatý Slavík, kde se Citron stává nejlepší československou skupinou. Počátkem roku 1989 skupina připravuje další řadové album Vypusťte psy!, ale v kapele se začínají objevovat neshody. V srpnu 1989 po vzájemných neshodách kapelu opouští Ladislav Křížek a vzápětí po něm i Jaroslav Bartoň, kteří zakládají vlastní skupinu Kreyson.

 

Sledujte rock na Facebooku:
 

 

Náhradu Citron nachází na Slovensku v podobě zpěváka Tibora Šándora a kytaristy Pavola Chodelky. V nové sestavě na podzim dohrávají plánované koncerty a natáčí desku Vypusťte psy!, přičemž Tibor Šándor se jako zpěvák neosvědčí, když náročné nahrávání úplně nezvládá. Počátkem roku 1990 Citron objevuje zpěváka Fanyho Michalíka a ten nahrazuje Tibora Šándora. Dále se ke kapele připojuje další slovenský kytarista, zkušený Henry Tóth, který je ale v Citronu víceméně jako host a po natočení desky jej zase opouští. Nová sestava znovu předělá desku Vypusťte psy!, která konečně vychází u Supraphonu v květnu 1990. Následuje koncertní turné k propagaci desky po Československu a také Francii, ale poté přichází období nečinnosti, které vyústí v další personální změny. Na jaře 1991 odchází Pavel Chodelka a nahrazuje ho Libor Kozelský. V roce 1991 kapela chystá další desku, ale v létě se sestava opět rozpadá, odchází Jindřich Kvita, Václav Vlasák i Fany Michalík a zakládají vlastní kapelu Funny. Zůstává jen Libor Kozelský a Radim Pařízek, kteří tak opět musí postavit nový Citron úplně od základů. Na podzim se objeví noví členové: Aleš Hubáček – zpěv, Pavel Silber – basa a Pavel Novotný – kytara. Ten je zanedlouho nahrazen Ladislavem Krečmerem. Tato sestava odehraje koncert jako předkapela Iana Gillana a na jaře 1992 vydává desku Sexbomby.

Na Vánoce 1993 se totiž v kavárně Praha v Novém Jičíně schází nejslavnější sestava z období desky Plni Energie včetně Standy Hranického a naplánují comeback. Toto období je především ve znamení velkého comebacku na pódia, ale také jedné velmi smutné události. Citron začíná připravovat album svých největších hitů s názvem Best of. Nahrávání je ale přerušeno z důvodu závažného onemocnění Jindřicha Kvity, který v roce 1997 na zákeřnou nemoc umírá. Je to velký šok pro kapelu i fanoušky a dlouho trvá, než se Citron z tohoto šoku otřepe a desku Best of dokončí. Ta vychází po dlouhém odkladu v roce 1999 a je věnována památce jindřicha Kvity.

Čtěte také: Def Leppard vyvolají hysterii v Ostravě a v Praze

V roce 2001 dochází ke spojení Citronu s bývalým zpěvákem Ladislavem Křížkem. Kapela natočí vzpomínkové album Síla návratů především s písněmi z období Radegasta. Nastává krátké koncertní turné, a potom se Citron vrací zpět do svých kolejí už bez Ládi Křížka.

V roce 2004 je kapela pozvána ke koncertování do USA, kde odehraje několik úspěšných vystoupení a natáčí klip k písni Rock, rock, rock. Následují další vystoupení, především po festivalech, a příprava nové desky a DVD. Dne 17. června 2008 Citron vystoupí jako jediná předkapela slavných Judas Priest v ČEZ Aréně v Ostravě. Začátkem roku 2009 kapelu opouští Libor Kozelský a nahrazuje ho kytarista Jiří Šperl. V květnu 2010 pak konečně vychází dlouho očekávané album Bigbítový pánbů.

Roky 2012 a 2013. Tyto dva roky se stávají pro Citron kritickými. Standa Hranický náhle onemocní těžkou nemocí a již není schopen s kapelou vystupovat. Na jeho místo prozatím přichází bývalý řvoun kapely Fany Michalík, který s kapelou nazpíval desku Vypusťte psy! Bohužel nemoc je natolik vážná, že Stanislav Hranický dne 7. dubna 2013 umírá na rakovinu.

V současné době kapela nadále vystupuje v sestavě Fany Michalík - zpěv, Jaroslav Bartoň - kytara, Jiří Sperl - kytara, Václav Vlasák - basa, Radim Pařízek - bicí. Nepropásněte příležitost vidět českou heavy metalovou kapelu Citron opět na velkém pódiu.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.