13.02.2022 18:39

Jan Hrubý a jeho trio vyrazili na turné Kouzlo okamžiku

Houslista Jan Hrubý před rokem vydal live album Kouzlo okamžiku a společně se svými třemi spoluhráči vyráží nyní na turné, které bude korunováno křtem v prostorách Písecké brány na Hradčanech. Kmotrem se stane Michal Prokop.

 

 V akustické sestavě se zpěvákem, klávesistou a kytaristou Ondřejem Fenclem (m.j. 5P Luboše Pospíšila, Marsyas, Vl.Merta, Schodiště...), fenomenálním hráčem na keltskou harfu Seanem Barrym (m.j. Lenka Filipová nebo třeba také kdysi hrál anglické královně!) a hostujícím perkusistou Michalem Hnátkem (5P, divadlo Elf) představí matador českých bigbítových houslí průřez vším, čím je a byl.
"V tomhle složení nehrajeme dlouho, tak zatím volíme dost převzatých skladeb. Až na pár písniček Ondry jsou to jsou vesměs tradicionály, hlavně irské a skotské, ale mohu snad tento termín vztáhnout i na tři písničky z repertoáru kapel Framus 5 a ETC... " vysvětluje houslista Hrubý.
Barevné koncerty plné překvapení, spontánní improvizace a nestárnoucích písní (Večernice, Scarborough, Funebráci, Astrolog, Špejchar...) propojují smyčcové tahy nezmara Hrubého, který je na pódiu pořád tak trochu klukem... ostatně, jde o jasně "nejmladší" z Honzových hudebních působišť. "Dalo by se tomu říkat Omikron Tour," glosuje kapelník a manažer Ondřej Fencl. "Jak všichni máme závazky ve větších kapelách, sladění diářů je obtížné, například v létě prakticky nekoncertujeme, byť nabídky jsou. K aktuálnímu turné paradoxně dopomohla vládní opatření, za nichž ty větší party moc nehrají, naopak naše koncerty pro zhruba 100 lidí nejsou problematické a pořadatelé na ně slyší ."

Prohlédněte si také fotografie z Vánočního koncertu Michal Prokopa

"Projekt vznikl náhodou, všichni zúčastnění běžně doprovázejí Vláďu Mertu a když jednou nečekaně nemohl na koncert, tak jsme zahráli bez něj. Překvapilo nás, že bylo vyprodáno a také jsme zjistili, že nás to baví nás i publikum, " přibližuje kapelník Ondřej Fencl. "Už jsme hráli asi třicetkrát a skoro všude narváno. Hodně improvizujeme, necháváme se unášet, třeba až ke klasice, ať jsou to Beatles nebo Antonín Dvořák. To záleží na kouzlu okamžiku."
Repertoár tvoří irské balady v uhrančivém podání Angličana Barryho, Fenclovy autorské písně z repertoáru jeho kapely Hromosvod, instrumentálky a jako koření ukázky ze stěžejních působišť Hrubého - Variace na renesanční téma a Špejchar blues Vladimíra Mišíka, Blues o spolykaných slovech Michala Prokopa a Astrolog Vládi Merty v divoké, leckdy až desetiminutové verzi bez zpěvu, s odbočkami kam se jen zachce. "Nikdy jsme neměli zkoušku, to je podobné, jako s Mertou. Když jsme spolu hráli poprvé, tak ani playlist... sedneme na pódium, necháme se nést, pinkáme si témata, hrajeme, co nás zrovna napadne," komentuje kapelník Ondřej Fencl svobodomyslnou podstatu hudebního projektu. "Do budoucna bych se s touhle partou rád soustředil na studiovou desku, která vzejde z naší autorské dílny," uzavírá sympatickým pohledem dopředu Jan Hrubý.

Kouzlo okamžiku 2022
5.2. Písek, divadlo Pod čarou
12.2. Jablonec nad Nisou, Na rampě
15.2. Jirny, KDY
20.2. Strunkovice nad Blanicí, sál kina
23.2. Kopřivnice, KD
24.2. Vsetín, KD
25.2. Šemanovice u Kokořína, Nostalgická myš
31.3. Milevsko, Galerie M
6.4. PRAHA, PÍSECKÁ BRÁNA, KŘEST CD (+ Michal Prokop)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.