26.06.2022 22:41

Odložený koncert Pearl Jam konečně bude !

Již před dvěma lety jsme avizovali koncert Pearl Jam v Praze, který se díky celosvětové "zdravotní situaci" bohužel neuskutečnil. Nyní je již situace příznivá a v červenci tyto skvělé představitele hudebního stylu grunge přivítáme v Praze.

 

Pearl Jam, pocházející z amerického města Seattle, oznámili seznam koncertů, na kterém nechybí ani Praha. Zařadí se tak mezi 10 evropských měst, kde se Pearl Jam letošní léto představí. Kapela vloni oslavila 20. výročí své existence, při této příležitosti vydala reedice starých alb, knihu a natočila dokument. K němu pořídila i povedený soundtrack. Pearl Jam vznikli již v roce 1990 a jsou považováni za jednu z nejpopulárnějších rockových kapel devadesátých let. Jejich jméno je úzce spojeno s hnutím grunge.

Pearl Jam spolu s kapelami Nirvana, Soundgarden a Alice in Chains patří mezi hlavní představitele hudebního styu grunge. Jejich zvuk však nebyl vždy typický pro tento styl a kapela se snaží experimentovat. Ačkoliv se jejich desky již dlouho neprodávají tak masově jako v 90. letech, má kapela početnou základnu příznivců. Skupinu založili členové kapely Mother Love Bone (Jeff Ament, Stone Gossard), protože se jejich zpěvák v roce 1990 předávkoval heroinem. Společně s kytaristou Mikem McCreadym a bývalým bubeníkem Red Hot Chili Peppers, Jackem Ironsem nahráli pár demo skladeb, ale stále jim ještě chyběl zpěvák. Tím se stal surfař ze San Diega Eddie Vedder. Brzy pak vznikly základy prvních písní Pearl Jam (Alive, Once). Debutová deska Ten vyšla už v roce 1991 a měla obrovský úspěch. Následovala alba Vs., Vitalogy a další.

Skupina byla ovšem zpočátku kritizována – zejména frontmanem skupiny Nirvana, Kurtem Cobainem – za to, že si z obrovského rozmachu alternativního rocku dělá výdělečný podnik (ačkoliv Cobain a Vedder byli blízcí přátelé). Naproti tomu se Pearl Jam odmítli účastnit akcí, do kterých byli tlačeni nahrávací firmou. Nenatáčeli například moc videoklipů a bojkotovali firmu Ticketmaster, která využívala monopolního postavení na americkém trhu a diktovala kapele cenu vstupenek. V roce 2006 o nich časopis Rolling Stone napsal, že „v poslední dekádě strávili její členové většinu času tím, aby si kazili dobrou pověst“.

Čtěte také Pearl Jam se vrátí do Prahy

Doposud se ve Spojených státech prodalo 30 milionů jejich alb a 60 milionů alb celosvětově. Stali se tak jednou z nejvlivnějších rockových skupin devadesátých let.V dubnu 2017 byli slavnostně uvedeni do Rokenrolové síně slávy jako „až do dnešních dnů jedna z nejvýbušnějších, nejodhodlanějších a v pravém smyslu slova moderních rockových skupin na světě“.

Jako předkapela Pearl Jam jsou potvrzeni White Reaper - americká garážová punková skupina se sídlem v Louisville, Kentucky. White Reaper jsou jednou z velkých nových rockových kapel – rychlá, hlasitá, nabušená a drzá, která čerpá hudební inspiraci ze stejné studnice, která nám dala nekompromisní zvukové hity Van Halen a power punk Ramones s větší než malou příměsí dobrodružného pop-rocku Cheap Trick. White Reaper především odhodlaně dělají hudbu, která po vás chce, abyste si zesílili autorádio a jeli rychle.

Kapela ve složení Tony Esposito (kytara/zpěv), Ryan Hater (klávesy), Hunter Thompson (kytara), Nick Wilkerson (bicí) a Sam Wilkerson (basová kytara) stihla za svojí skoro desetiletou kariéru vydat několik EP a alb. Nejen díky poslednímu úspěšnému albu You Deserve Love si skupina vyzkoušela, jaké je to nahrát cover verzi Sad But Tru od kapely Metallica nebo vystoupit v show Jimmyho Kimmela.

Odložený koncert Pearl Jam se uskuteční 22. července 2022 v O2 aréně v Praze. Vstupenky zakoupíte v předprodejní síti Ticketportal.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.