14.07.2022 7:34

Festival ETEF klepe na dveře

Sedmý  ročník festivalu ETEF (Enter The Eternal Fire) se uskuteční 22.-23. 7. 2022 ve Volyni v areálu koupaliště. Naváže na předchozí ročníky z let 2015-2020 a vrací se po roční pauze způsobené koronavirovými restrikcemi.

Kvůli pandemii covidu nemohli deathmetaloví veteráni CENTINEX v roce 2020 na ETEFU vystoupit, letos tedy splatí starý dluh. Původ Švédsko, vznik 1990, deset alb, headlineři mnoha festivalů.

SADIST, představitelé italského progresivního death metalu jistě uhranou a okouzlí nejen aktuálním albem „Spellbound“, avšak i starými hitovými fláky. Třeba z dechberoucího debutu „Above the Light“ (1993), krutě našláplého alba „Crust“ (1997) nebo moderně pojatého „Lega“ (2000).

ETEF bez domovské kapely? Nesmysl. Kapela BOHEMYST, ve které hrají členové pořadatelského týmu, se na pódiu objeví také v roce 2022. BOHEMYST oslaví pět let své existence, kterou zahájili tím, že na začátku roku 2017 povstali z popela AVENGER a od té doby koncertují. V letošním roce vyšlo dlouho očekávané debutové album „Čerň a Smrt“ u renomovaného vydavatele Hammerheart Rcs. / Petrichor, které sklízí velmi kladné recenze. Album přináší velmi barvitý materiál v trojúhelníku black, death a doom metalu.

 

 

Oivněni jejich osobním bohem Quorthonem a jeho hymnami BATHORY vydali hledat své tvůrčí a jedinečné místo pod jménem EREB ALTOR. Během těchto let EREB ALTOR vyvinuli svůj vlastní jedinečný zvuk, ve kterém plynule propojují black metal s epickými vikinskými hymnami. V současné době vydávají svůj zbrusu nový počin „Vargtimman“ (2022).

Mezinárodní okultní blackmetalovou smečku DOEDSVANGR založil v roce 2014 Doedsadmiral, jinak také vokalista NORDJEVEL a SVARTELDER, aby prostřednictvím hudby ventiloval syrovou brutalitu. Další členové DOEDSVANGR mají zářezy například v kapelách, jako TSJUDER, HORNA, BEHEXEN, NATTVERD, SARGEIST, ANTAEUS. Jejich dvě alba, debutové album s názvem „Satan Ov Suns“ (2015) i nové „Serpents Ov Old“ (2021), zní jako dokonalá směs norského a finského black metalu.

GRÁ. Tato blackmetalová kapela byla založena v roce 2010 z původní kapely CURSED 13. Pokud vám je jméno Heljarmadr povědomé, vězte, že ho možná znáte jako současného vokalistu legendárních DARK FUNERAL. Se třemi alby a četnými živými koncerty po celé Evropě se GRÁ stali zavedeným reprezentantem švédské scény. GRÁ produkují pravý skandinávský black metal.

Inferno se otvírá a do dimenze ETEF vlézá unikátní avant-blacková tlupa INFERNO. Ponoří vás do hypnotických zvukových sfér nového alba „Paradeigma (Phosphenes of Aphotic Eternity)“ a předchozího „Gnosis Kardias“, kterými zformulovali uhrančivý nový jazyk vycházející z izolacionistické syntaxe blackmetalového žánru.

ARKONA, polská black metalová ikona a legenda rouhání v jednom. První demo již v roce 1994, hned za dva roky následuje první řadové album, a pak ještě dalších šest následovníků až zatím k poslednímu velmi úspěšnému Age of Capricorn (2019). Antikřesťanské, pohanské a temnotou prolezlé rituály nám budou rezonovat po těle i v mysli ještě pěkně dlouho.

 

 

Černá vrána přilétá do line-upu letošního ETEF. Nové album „The Blackcrow“ (2020), předchozí „The Whitecrow“ (2017) a i další nyní již legendární alba dostanou jistě prostor v setlistu stálice nejen tuzemské death/black scény, HYPNOS.

SUR AUSTRU je stále nový hudební koncept vytvořený z popela transylvánských průkopníků black metalu NEGURĂ BUNGET. Debutové album „Meteahna Timpurilor“ (2019) vyšlo u prestižní italské značky Avantgarde Music. Svým nejnovějším rituálem nazvaným „Obârşie“ (2021) otevírají SUR AUSTRU nové brány a posvátné struktury, rozvíjí zvuk předchozího alba a přidávají další vrstvy zvuků, krásných hlasů a sborů, masivní zvukové stěny, pochmurné atmosféry, epické blastbeaty i posvátné tradiční nástroje, vše v jednom koncepčním albu.
 
RAGEHAMMER jsou z polského Krakova. Od jejich prvního dema „War Hawks“ (2012), přes debutové album „The Hammer Doctrine“ (2016), od raných koncertů v místních hospodách a klubech až po sdílení pódia s takovými těžkými váhami, jako jsou DESTRÖYER 666, ANGELCORPSE, TOXIC HOLOCAUST nebo CANNIBAL CORPSE, se desetiletí trvající cesta RAGEHAMMER zdá jasnější než-li kdykoliv předtím. Po čtyřech letech studiové nečinnosti se kapela vrátila ve stejné sestavě a zaútočila na jistou smrt stejnojmenným albem „Into Certain Death“ (2020). 

Na ETEF pódiu se představí kapela až z daleké Latinské Ameriky. Banda HERESY z Kostariky, hrající rychlý nářezový a surový thrash metal. Mají za sebou více jak 100 mezinárodních vystoupení ve 30 zemích po celém světě. Po jejich velmi oceňovaném posledním albu „Blasphēmia“ (2018) pracují na dalším dlouhohrajícím počinu.

Thrashová EXORCIZPHOBIA byla založena v Trutnově už v roce 2005. Celkem už má na kontě tři dlouhohrající alba a další oficiální nahrávky. Zejména poslední album „Digitotality“ (2020), které vydaly Support Underground v Evropě a Spiritual Beast v Japonsku, a nové épéčko „Friend of Lunacy“ (2021) jsou celosvětově velmi oceňovány.

CHOTZÄ, v bernštině (bernské němčině) „zvracet“, ale také název švýcarské hydry, která hraje antisociální black'n’roll ve stylu DARKTHRONE, CARPATHIAN FOREST či URGEHAL. Založil ji zpěvák Szivilizs v roce 2011. Dosud vydala tři alba a nějaká splitka. Čtvrté album s názvem „Pächschwarz“ vyleze z pekla v tomto roce.

Plzeňská black/deathmetalová kapela MALLEPHYR od založení vydala dvě studiové desky, debut „Assailing the Holy“ u polských Mad Lion Records a aktuální „Womb of Worms“ v kooperaci ruského labelu Satanath Records a tuzemského Murderous Production, nyní dokončuje práce na třetí studiové desce, která by v době konání festivalu už měla být vydána.

NAURRAKAR, to je post apokalyptický black metal. Na rozdíl od mnohých kapel, které časem měknou, oni naopak přitvrzují! NAURRAKAR před nedávnem vydali „radioaktivní“ album „Uranfaust“, které je zkrátka parádní. Sláva inkvizici, čest upáleným.

Tvorba plzeňských SELF-HATRED staví na kořenech české doommetalové scény z let devadesátých, jejichž odkaz kombinuje s doom/blackem, přesahujícím až k depressive blackovým a post/blackovým náladám.

Možná i po Berounce připluje surovej nářez pod značkou MURDER INC. Kapela z okolí Berouna hraje vlastní muziku obsahující prvky heavy/thrash/death metalu. Stručná biografie: vznik 2011, první koncert 2013, odehráno více jak 200 koncertů, 2x EP, 2x split a velmi oceňované album „Umlčen navěky“ (2018). 

WAR FOR WAR provozuje Lord Morbivod s přestávkami od roku 2001. Syrové lyrické obrazy války postupem let vystřídaly ještě syrovější ozvěny dávné i nedávné hornické činnosti na našem území. Původně čistě blackmetalový projekt prošel žádoucími žánrovými výkyvy se zneužitím prvků elektronické hudby či industrial metalu, aby po nabytí zkušeností získal hlavní slovo opět black metal.
TAEDIFER. Nová kapela známých tváří, pánů z kapel jako INGROWING, GUTALAX, LOCOMOTIVE, DARK ANGELS, BONE ORCHARD, THE OLD FOUR či BOHEMYST. Tihle ostřílení mazáci hrají poctivý death metal staré školy! 

Festival se koná v areálu koupaliště ve Volyni a v horkých letních dnech si mohou vystoupení účinkujících kapel užívat návštěvníci přímo z bazénu!

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.