24.05.2015 18:14

Průvodce Metalfestem: co vás v Plzni čeká?

Na plzeňském Metalfestu se objeví také skupina Edguy Na plzeňském Metalfestu se objeví také skupina Edguy Zdroj: Tereza Ticháčková, Musicweb.cz

Již šestým rokem plzeňský amfiteátr v Lochotíně zaplní první červnový víkend nespočet fanoušků metalu, aby si mohli užít první festival sezóny. Jako vždy, i letos Metalfest nabízí pořádnou porci velkých a zvučných jmen. Na jaké kapely se tedy v rozmezí od 5.- 7.června můžeme těšit?

Loňský jubilejní ročník přivezl do Plzně legendárního Alice Coopera a jak fanouškům, tak organizátorům bylo jasné, že takové eso jen tak něco netrumfne. Pořadatelé se tak rozhodli vsadit na jinou kartu a namísto jednoho zvučného jména nabídnout vyvážený a nabitý program, kterému sice kraluje trojice Arch Enemy, Edguy a Accept, avšak jejich vystoupení není tím hlavním, co festival nabídne. Je totiž spíše jen třešničkou na dortu.


Co nabídne festival v pátek?


Šestý ročník Metlafestu otevře v pátek v poledne česká kapela Warhawk. Tato heavymetalová partička z Českých Budějovic se na lochotínském pódiu předvedla již v roce 2012 a letos se před plzeňským publikem ukáže s novou zpěvačkou a novým albem War of Memories, které vydali v lednu tohoto roku. Heavymetalový rytmus udrží i následující kapela z Finska, země tisíců jezer a stejně tak velkého počtu metalových skupin. Battle Beast však vyčnívají nejen mezi ostatními finskými, ale i mezi evropskými kapelami, což dokázali výhrou na Wacken Open Air Metal Battle v roce 2010. Od té doby vydali Battle Beast tři CD a v ČR jste je mohli zahlédnout jako předkapelu Nightwish nebo Powerwolf.


Kapela, která přijde na pódium ve 14:10, pochází stejně jako Battle Beast z Finska avšak stylem se od těchto svých krajanů výrazně liší. Insomnium holdují melodickému death metalu a za sedmnáct let své kariéry, během které vydali šestici alb, svou ponuře naladěnou hudbou oslovili početnou řadu fanoušků. V Čechách se naposled objevili na jaře na společném turné s Ensiferum a Omnium Gatherum. Po té kapele se na pódiu dočkáme návratu k jemnější formě metalu, a to od Visions of Atlantis, kteří holdují symfonickému metalu a svým výrazem i zvukem pohybují na škále od Nightwish po Lacuna Coil.


Rakušané na konci roku 2013 provedli radikální změnu sestavy, kdy kromě změny na pěveckých postech došlo i k návratu třech zakládajících členů kapely. S původními členy se vrátil i zvuk prvních nahrávek a kapela na pódiu oplývá energií, o čemž se můžete přesvědčit na záznamu skladby Through My Eyes z loňských Masters of Rock.

 

.

 

Od tři čtvrtě na pět bude pódium patřit německým powermetalovým matadorům Grave Digger, kteří stejně jako Helloween nebo Blind Guardian šíří řízný německý metal již od počátku osmdesátých let. A ačkoliv Grave Digger svou slávou na jmenované krajany úplně nedosahuje, jejich alba i pódiová vystoupení za nimi nikterak nezaostávají a předvádějí perfektní show. Stejně jako němečtí hrobníci, i další z účinkujících má za sebou již více než třicetiletou kariéru. Americká skupina Overkill patří mezi průkopníky thrash metalu, avšak na rozdíl od „velké čtyřky“ nejsou spojeni s jižní Kalifornií ale se západním pobřežím, konkrétně pak New Jersey.


Předposlední páteční kapelou budou portugalští gothic metaloví Moonspell. Ti před dvěma lety na Masters of Rock zavzpomínali na počátky své kariéry a odehráli kompletní debutové album Wolfheart. Oproti tomu plzeňské vystoupení bude zaměřeno hlavně na přítomnost a nové album Extinct, které Moonspell vydali na začátku března, a právě finišují koncertní šňůru americké části turné na jeho podporu.


Zlatým hřebem pátečního večera budou Arch Enemy s modrovlasou Alissou White-Gluz v čele. Když vloni kapela oznámila, že jejich dlouholetá zpěvačka a miláček publika Angela Gossow odchází do pěveckého důchodu, rozbrečela tím všechny fanoušky a nejeden z nich pochyboval, zda spolu s ní neodejde i esence kapely, jak se tomu stalo v případech jiných kapel. Alissa se ale ukázala být víc než jen kvalitní náhradou a během chvíle si získala srdce fanoušků. Na rozdíl od Moonspel či dalších účinkujících nepřijíždí Arch Enemy na Metalfest s čerstvým materiálem, aktuální album War Eternal již okupuje pulty prodejen celý rok. Před týdnem však Arch Enemy vydali nový klip k upravené verzi skladby Stolen Life.

 

.Co čeká návštěvníky v sobotu?

Sobotní program odstartuje již v něco po desáté česká skupina Stroy, která v prosinci v pražském Cross klubu pokřtila svůj debut. Z trojice hudebníků hrající grunge mohou fanoušci identifikovat za bicími Miloše Meiera známého ze své domovské kapely Dymytry. Čerstvě vzniklou kapelu Stroy vystřídá dlouholetá stálice české metalové scény, českobudějovická parta pod vedením Honzy Kirka Běhunka, skupina Seven. Dvacet minut po poledni se pak na pódiu objeví první zahraniční kapela tohoto dne, a sice folkem ovlivnění power metalisté ze Sicílie Elvenking. Folk prostupuje nejen jejich hudbou, ale i image – povětšinou vystupují s různými ornamenty namalovanými na obličeji.


Posléze se dočkáme heavymetalového nářezu od německé kapely Majesty. Ta má za sebou turné k novému albu Generation Steel a na konci dubna šokovala fanoušky informací, že sestavu po domluvě opustil kytarista Tristan Visser. Jeho místo je zatím neobsazené a na oficiálních stránkách kapela dává možnost fanouškům ucházet se o pozici kytaristy. Pokud tedy umíte hrát tak jako Tristan, můžete se přihlásit a v sobotu 6. 6. vystupovat s Majesty na Metalfestu.


Civil War, tedy původní členové Sabaton, kterým již Joakim Brodém lezl krkem, a tak se rozhodli založit si vlastní kapelu, přivezou do Plzně horkou novinku. Album Gods and Generals vyšlo teprve před pár týdny a již získalo hromadu pozitivních ohlasů, mezi kterými se objevují i tak odvážná tvrzení, že se jedná o nahrávku, lepší než jakákoliv předchozí tvorba Sabaton. Pokud nevěříte, můžete se o formě Civil War přesvědčit v aktuálním klipu k písni Bay of Pigs..Po válečném tažení Švédů přijde na řadu velkolepá oslava piva a alkoholu vůbec. Německá legenda Tankard hrající teutonský thrash metal je na pódiích již třicet let a chuť hrát a pít ji stále nepřechází. Po této veselé divočině se můžeme těšit na dvojnásobnou porci folkových melodií. O tři čtvrtě na pět napochodují na pódium v rytmu vikingského metalu Heidevolk, jejichž tvorba se vyznačuje tím, že, jak tomu u spousty folkově založených kapel bývá, všechny texty píší ve svém rodném jazyce, čímž je v případě Heidevolk holandština. Druhý chod folkmetalové hostiny naservírují v šest hodin němečtí Equilibrium. Jejich melodie hodně čerpají z německého folklorního podhoubí a stejně tak je tomu u textů, které jsou samo sebou v němčině.

 

.

 

Ti, kterým housle, flétny a jiné folkové nástroje lezou krkem a kteří preferují pořádnou kytarovou řežbu, si přijdou na své o tři čtvrtě na osm, kdy začne vystoupení Testament. Americká thrash metalová legenda, která po boku Slayer a Megadeth na počátku devadesátých odehrála legendární thrashmetalové turné Clash of the Titans, neztrácí ani po třech dekádách dech. Jejich tři roky staré album Dark Roots of Earth sklidilo úspěch u recenzentů i fanoušků a v současnosti dokončují již druhé americké turné s názvem Dark Roots of Thrash II na kterém hrají zejména skladby z prvních třech alb. Je více než pravděpodobné, že i setlist pro Metalfest bude obsahovat hlavně staré pecky.

Poslední kapelu sobotního večera, německé powermetalisty Edguy, není třeba nějak více představovat. Tato veselá partička pod vedením excentrického Tobiase Sammeta má u nás velice početnou fanouškovskou základnu a díky tomu v české kotlině pravidelně koncertují. Naposledy se předvedli loni v listopadu na zimních Masters of Rock s novým albem „Space police – Defenders of the Crown“.

Co nabídne neděle?


Nedělní série koncertů začne pořádně zostra. Čtveřice italských muzikantů se jménem Embryo o čtvrt na jedenáct probudí lochotínský areál brutální náloží melodického death metalu. Poté se dočkáme třičtvrtěhodinové výpravy do světa epické fantasy, kterou si na nás nachystá německá skupina Evertale. Jejich debut, který se objevil na pultech na konci roku 2013, nadchl nejednoho fanouška power metalového žánru. Dvacet minut po poledni se na pódiu ukáže belgická partička Evil Invaders, kterou by si neměli nechat ujít milovníci oldschoolového metalu. Evil Invaders jsou sice mladou kapelou, která vydala svůj debut Pleasure Points teprve před pár měsíci, ale svou hudbu tvoří s feelingem a syrovostí osmdesátých let a hlavně mladickým nadšením a dravostí.

 

.


V retro duchu se bude držet i další vystoupení. Islandské trio The Vintage Caravan se svou tvorbou dotýkají ještě hlubší historie a navazují na klasická rocková díla sedmdesátých let a to jak hudebně, tak graficky. Přebaly jejich debutu Voyage či aktuálně čerstvé druhé album Arrival nabízí fantaskní psychedelické obrazy. Další mladá nadějná kapela nedělního odpoledne je kanadská formace Skull Fist. Stejně jako předchozí vystupující i tito Kanaďani svou hudbou vychází ze starých klasik a v jejich písních je slyšet mimo jiné nádech raných Iron Maiden nebo Mötley Crüe.

Po této svěží porci mladých kapel přijde na pódium první legenda závěrečného dne, švédská deathmetalová kapela Unleashed. Ta je na scéně již více než čtvrt století a jako jedna z prvních začala ve svých textech zpracovávat vikingské motivy, a tím velice ovlivnila pozdější severské deathmetalové kapely. O další vystoupení se postarají také zkušení matadoři. Že vám název Refuge nic neříká? Mnohým jistě napomohou jména třech hudebníků, kteří se pod názvem skrývají Chris Efthimiadis, Manni Schmidt a Peavy Wagner. Ano, jedná se členy Rage, kteří se loňské léto sešli, aby si společně na živo střihli hity z alb z přelomu 80. a 90. let, které tato trojice nahrála. A sedlo jim to spolu natolik, že se z jednorázové akce stal živý projekt, který s nadšením koncertuje po celém světě.


.


Po sérii vystoupení ze staré metalové školy dojde na moderní metal. Švédská pěvecká trojice Amaranthe svou hudbou zajisté rozeskáčou celý amfiteátr. Jejich styl má své věrné fanoušky i zaryté odpůrce a diskuze o tom, zdali je to vůbec metal, se táhnou nejen světem internetu. Jedna věc je jistá, hudba Amaranthe je chytlavá a nebezpečně návyková, což ostatně skupina dala i do názvu svého třetího alba Massive Adictive.


Po vystoupení Amaranthe se vrátíme zpět k metalu ryzího tvrdého zrna. Švýcarská kapela Eluveitie, ačkoliv nese nálepku folkmetalu, nehraje nějaké upískané hospodské popěvky, ale spíš deathmetalové melodie okořeněné o folkové nástroje. Můžeme se tedy těšit na pořádnou řež, a to nejen v moshi, ale i na pódiu, jelikož osmička hudebníků při divokém hraní div že nepadá z pódia.


Závěrečnou show celého festivalu zahraje znovuzrozená heavymetalová legenda osmdesátých let Accept. Když se tato německá kapela rozhodla v roce 2009 s novým zpěvákem Markem Tornillem začít opět hrát, vzbudila tím zájem metalové veřejnosti, který se po vydání alba Blood of the Nations změnil v nadšení. V nové sestavě se Accept ukázali být snad i lepší než před téměř třiceti lety, což dokazují jak famózními vystoupeními, tak skvělým novým materiálem. Jejich aktuální album Blind Rage se ihned po vydání umístilo na prvním místě německého žebříčku prodejnosti a na předních pozicích bylo i v ostatních evropských zemích.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.