28.01.2020 6:47

Severská invaze do O2 areny skončila drtivým vítězstvím Doporučeno

I když hlavními hvězdami nedělního večera v O2 areně byli švédští válečníci Sabaton, byla vystoupení všech tří kapel navzájem dramaturgicky natolik provázaná, že jsem ho bral spíš jako minifestival tří kapel s jednou v pozici headlinera.

Amaranthe jsou jsou v téhle společnosti ještě poměrně nováčky, přesto si na nedostatek fanoušků v České republice rozhodně nemohou stěžovat. Naopak to v zadní části haly vypadalo, že právě na ně bylo v průběhu večera nejvíce narváno. Aby ne, kombinace tří druhů vokálů s energickým, skoro až tanečním metalem je hodně osvěžující kombo. A mít za mikrofonem neposednou krásku Elize Ryd také neuškodí. Zvukově to sice žádný zázrak nebyl, ale to jsou koncerty v téhle hale málokdy. Setlist byl rovnoměrnou směsicí ukázek ze všech pěti dosud vydaných desek. Necelou hodinu určenou ke svému vystoupení švédský sextet využil na maximum a jsem si jistý, že pár nových zájemců o svou muziku nasbíral.

Na Apocalyptice mě hned ze začátku překvapil fakt, že na pódiu byli místo čtyř cellistů jenom tři, měl jsem je odjakživa za kvartet. Značná část publika se rozhodla set Apocalypticy využít k odpočinku v prostorách mimo hlediště, což byla rozhodně chyba. Hned na úvod zazněla píseň Rise z posledního alba Cel-0, což bylo, k mému překvapení, z novinky vše. Ano, také Finové pro potřeby tohoto večera sahali k osvědčeným skladbám a nešetřili s populárními covery. Osobně mě potěšila letitá hitovka Path. Hodně od podlahy byla až takřka thrashově zběsilá Grace. Na dva kousky zaskočila za mikrofon Elize Ryd, jinak se set obešel bez vokalisty. Největší odezvu ale pochopitelně sklidily vyhlášené předělávky Metallicy, v tomto případě zkrácená, ale stejně působivá Seek and Destroy a hlavně na závěr osvědčená Nothing Else Matters. U Apocalypticy je zkrátka vše při starém.

 

 

A to samé se dá vlastně říct i o Sabaton. Jak se blížila hodina posledního útoku, legie jejich věrných se začaly šikovat k velké bitvě. Kapela pro ně opět připravila o něco velkolepější zážitek než minule. A já jsem opět žasnul, jak dlouhou cestu ušli za tu dobu, kdy jsem je před třinácti lety viděl v pražském klubu Abaton jako předkapelu Grave Digger a Therion. Už tehdy bylo jasné, že mají velký potenciál, ale na ty největší haly u nás bych je netipoval. Sabaton si dávno ohraničili svůj stylový píseček, jak by řekl Švejk, zakopali se na předem připravených pozicích. Výsledkem je, že mi jejich poslední alba dost splývají.

To ale fanoušky pochopitelně pramálo zajímá, navíc Sabaton jsou zkrátka koncertní tutovka. Scéna byla přizpůsobena motivům aktuálního alba The Great War, takže kapela koncert odehrála  v zákopech s ohromnou projekcí nad hlavami, chybět nemohl ani již tradiční tank pod bicími. Od prvních tónů otvíráku Ghost Division bylo vidět i slyšet, že kapela je stále ve formě.

Joakim Brodén se culí do všech směrů, hala bouří nadšením a pyrotechnici nešetří palbou ani plameny. Potom hned následují první věci z novinkové nahrávky, ale publikum je dobře připraveno a hlavně klipovky Red Baron a Seven Pillars of Wisdom se setkávají s nadšenou odezvou. Aplaus sklízí také nezbytná hymna Far From Fame o českém letci Karlu Janouškovi.

 

 

Koncert krásně odsýpá, zpěvák se zbytečně nevykecává a i ono obligátní skandování: “Ještě jedno pivo,” se už neopakuje každých deset minut jako dříve. Když na pódium nastoupí ke společné písni Angels Calling i Apocalyptica, velké překvapení to není, ale kapely spolu nakonec odehrají celkem pět písní, což večeru dodává punc výjimečnosti. Vrcholem společného setu je bezpochyby závěrečná hymna Carolus Rex.

Podívejte se také na fotoreportáž z koncertu

Potom se hudebníci bez velkých cirátů odeberou z pódia pryč, ale dlouho se k návratu přemlouvat nenechávají. Ono by to bez Primo Victoria asi ani nešlo. Úplné finále potom obstará hravá To Hell and Back s klávesovou vyhrávkou jako od Ennia Morriconeho. Jsem za to rád, právě tenhle kousek je jasným důkazem, že i když se Sabaton rozhodnou vystoupit ze své komfortní zóny, může to fungovat. Dovolím si tvrdit, že fanoušci Sabaton dostali vrchovatou porci toho, pro co si přišli a ještě něco navíc.

Setlist Sabaton: Ghost Division, Great War, The Attack of the Dead Men, Seven Pillars of Wisdom, The Lost Battalion, The Red Baron, The Last Stand, Far From the Fame, Night Witches, Angels Calling (+ Apocalyptica), Fields of Verdun (+ Apocalyptica), The Price of a Mile (+ Apocalyptica), The Lion From the North (+ Apocalyptica), Carolus Rex (+ Apocalyptica), Primo Victoria, Bismarck, Swedish Pagans, To Hell and Back

Setlist Apocalyptica: Rise, Grace, Path, Seemann, (+ Elize Ryd), I Don't Care (+ Elize Ryd), En Route to Mayhem, Seek & Destroy, Hall of the Mountain King, Nothing Else Matters,

Setlist Amaranthe: Helix Intro, Maximize, Digital World, Hunger, Amaranthine, GG6, Helix, That Song, Call Out My Name, The Nexus, Drop Dead Cynical

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.