17.05.2022 21:38

Rammstein ukázali Praze megalomanskou rockovou show Doporučeno

Till Lindemann na koncertě v Praze 16. července 2019 Till Lindemann na koncertě v Praze 16. července 2019 Zdroj: Jens Koch

Nedělní (15. 5.) a pondělní (16. 5.) koncert německé skupiny Rammstein v pražských Letňanech byl slyšet nejen v bezprostřední blízkosti areálu. Zážitek z písní německé kapely si mohli užít Pražané i v dalších okolních čtvrtích. O tom, že má kapela u nás tisíce příznivců, svědčí i fakt, že mnoho fanoušků poslouchalo zdarma své miláčky i za branami letňanského areálu, což jim na zážitku očividně neubíralo.

Po covidovém (nejen) hudebním půstu vyrazili v Praze fanoušci na dnes patrně největší rockovou show svého druhu. Rammstein už ostatně o týden dříve chystali stage pro koncerty na neděli 15. května a pondělí 16. května v Letňanech. Zároveň skupina odehrála i dva neoficiální koncerty pro svůj český fanklub již v minulém týdnu. Však se také jednalo, a to je pro Českou republiku velká čest, o zahajovací koncerty celého evropského turné skupiny!

Kapela se představila na pódiu pod něčím, co by se dalo přirovnat k postapokalyptickému chrámu z filmů typu Mad Max případně (po vzplanutí) připomínající Sauronovu věž z Pána prstenů. Těžko se najde jiná skupina, která by měla koncertní show tak dobře provedenou a hlavně natolik originální. Scéna dobře podtrhovala temnou industriální rockovou atmosféru a její velikost odpovídala i počtu návštěvníků. Však oba koncerty se zaplnily 60 000 lidmi. Mnoho fanoušků dorazilo za svou domácí hvězdou i přímo z Německa.
Letňanskému pódiu vévodila vysoká rampa jako pro raketu, z níž se valily ohně a dýmy synchronizované s hudbou. Něco takového ještě v Praze nikdo nepředvedl (tedy kromě samotných Rammsteinů v minulých letech). Těch ohnisek pyrotechniky se však tentokrát našlo víc a například v jeden moment přelétávaly plameny mezi pódiem a pomocnými věžemi. Architektem těchto efektů je sám frontman Rammstein, zpěvák Till Lindemann. A na něm také celá podívaná stojí. Chvílemi připomínal Jokera z Batmana, chvílemi zase řezníka. A je jen jeho zásluhou, že němčina v podání Rammstein se stala rockově uznávaným jazykem i v mezinárodním kontextu.

 


Co se týče show, kapela předvedla všechny své osvědčené taháky – klávesového hráče Christiana Lorenze, který velkou část večera prochodil na běžeckém pásu, a byl jednu chvíli i doslova pod plamenem „grilován“ svým kolegou Lindemannem. Ten se zase v písni Pussy vytasil s kanónem připomínajícím penis a stříkal do davu papírové konfety. V závěru koncertu došlo i k výměně kytarových sól mezi kytaristy Paulem Landersem a Richardem Z. Kruspem, kterou stvrdili svorným vyzývavým vzájemným polibkem.
Basu obsluhoval po celý večer obnažený Oliver Riedel a skvělý výkon za bicími odvedl Christoph Schneider. Nechyběly rovněž i nafukovací čluny, na nichž členové kapely pluli nad hlavami fanoušků z menšího pódia uprostřed davu zpátky na hlavní scénu.

Rammstein svému publiku zahráli většinu svých hitů a novinky z alba Zeit. Hned po titulní skladbě Zeit zazněla rovněž i dnes hitovka Deutschland, nejprve v zremixované verzi kytaristy Richarde Z. Kruspeho, aby následně kapela zahrála celou tuto píseň v monumentální verzi. Skladba Deutschland (a zejména její klip) vzbudila ve světě mnoho kritických ohlasů, což rozhodně nepřinutilo kapelu si ji nějak zcenzurovat. Naštěstí. Však v jaké jiné písni se Němci pravdivě podívali sami tváří v tvář své vlastní historii s překvapivou střízlivostí a bez oné dnes proklaté politické korektnosti. Rovněž skladba Zick Zack z nové desky rozhodně nezaostává za svými staršími sourozenci, naopak se dá říci, že se zapisuje k dalším výrazným hitům Rammstein.

 

 

Během celého dlouhého koncertního setlistu tak nezazněla snad jen populární píseň Amerika, převlékat se kvůli ní do skafandrů už asi kapele po celovečerní kostýmní a pyro show nechtělo. I tak to ale byl technicky bravurní, poctivě tvrdý rockový koncert.

Koncertní setlist: 1. Armee der Tristen, 2. Zick Zack, 3. Links 2-3-4, 4. Sehnsucht, 5. Zeig dich, 6. Mein Herz brennt, 7. Puppe, 8. Heirate mich, 9. Zeit, 10. Deutschland (Remix od Richarda Z. Kruspeho), 11. Deutschland, 12. Radio, 13. Mein Teil, 14. Du hast, 15. Sonne
Přídavky: 16. Engel, 17. Ausländer, 18. Du riechst so gut, 19. Pussy, 20. Rammstein, 21. Ich will, 22. Adieu, 23. Sonne (klavírní verze), 24. Haifisch (remix od Olsena Involtiniho)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.