29.11.2011 1:00

Rozhovor s Idea Fatte: Naše koncerty děláme aktuální

Zlínská rapová formace Idea Fatte vlétla před čtyřmi lety společně se svým koncertním dj´em Akou na hudební scénu doslova jako uragán. Jejich singl "Máme vás" toho času sklízel ovace na všech frontách a mimo jiné na něj pěl slova chvály i otec slovenského rapu, Vec. Není tedy divu, že k dnešnímu čítá jejich diskografie mixtape, dva vinylové singly a tři regulérní řadová alba – 365, Mezitím a novinkovou desku s jednoduchým názvem, Doma.

 

Právě vám vyšla třetí deska, nazvaná Doma. Znamená to tedy, že jste definitivně vyměnili bydliště a z Prahy se vrátily do Zlína? Text skladby Útěk z věznice Bota již nemůžeme považovat za aktuální?

Fatte: Bydliště jsme změnili, ale u mě není nic definitivního. Mám rád stěhovací akce. A Útěk z věznice Botce už aktuální není. Teď je aktuální Doma.

Idea: Přesně tak, Doma je aktuální, ale nemůžeš nikdy říct o něčem, že je to defitinivní. To není nikdy nic. Naše koncerty děláme tak, aby byly aktuální a hrajeme Útěk, udělali jsme na něj nový remix a Aka do toho dává juggling s Prodigy - Voodoo People. Takže asi je to aktuální aspoň trochu. Nikdy se za nic nebudu stydět nebo tak, za vším si stojím. Ale nabízí se otázka, jestli bych tu věc neudělal jinak. Jasně, téměř každou desku bych teď udělal jinak, líp. Ale cením všechny věci od nás.

 

Při pohledu na tracklist vašeho čerstvého alba posluchače zarazí nízký počet hostů (dva – jmenovitě opavský Ryes a Paulie Garand z BPM). Čím to? Chtěly jste, aby deska byla především o vás?

I: No tak, ja nevím, jak moc našim deskám věnuješ pozornost. Ale my jsme nikdy nebyli kapela o desítce hostů na desce. Ceníme spoustu lidí, ale na desce máme vždy lidi, které ceníme do hloubky se vším. Přece jenom deska tu bude navždy a všechno na ní zůstane navždy. Tak to chceme vždycky co nejvíc promyslet. A Ryes se nabídnul sám, vydal jsem mu desku a budu vydávat další, je oficiálním členem labelu. A Paulie tam sedl úplně přesně. O dalších hostech jsme moc neuvažovali. Vlastně až na Moju Reč, ale s těma dáme příště. Dvojalbum:)


Důležitým bodem v působení IF je merchandising. Spravujete label Ty Nikdy, máte vlastní kolekce oblečení a Idea funguje jakožto promotér a moderátor Sitback Show na vlnách rádia Kiss. Je pro vás stále hudba číslo jedna? Lze tolik aktivit najednou stíhat?

F: Ty Nigdajz je Pípova záležitost. I triga. Takže pro mě je jen hudba. A i to je někdy samotně náročné.

I: Nejdůležitější mi přijdou naše desky a s nimi jde ruku v ruce oblečení a doplňky. Se podívej na Škwory, to jsou největší páni s Kabátem. Je to super, když někdo nosí tvoje věci, potažmo ještě lepší, když z nich máš peníze a ty peníze můžeš vrážet zpátky do muziky a nemusíš tam díkybohu vrážet peníze vlastní. Je to kolotoč, ale začíná mě to čím dál víc bavit, tenhle rok bude spoustu triček, těšte se a sledujte pořád www.ideafatte.cz/shop. Rádio byl můj sen, teď ho mám, je to taky časově náročné a promotér je spíš z lásky k muzice než z jakéhokoliv jiného důvodu. Navíc teď dělám i hodně grafiky, třeba pro zlínský klub Golem, prakticky všechen layout dělám já + jsem začal z nudy dělat i časopis Live! - měsíčník zadarmo. Jo, jo. A lidem přijde pořád, že se nudím.Achylovou patou kvalitní tuzemské hudby je bezesporu prodejnost desek. Jeden můj kamarád před časem s nadsázkou poznamenal, že kdyby PSH prodali stejně triček jako desek, mohli být dávno za vodou. Jak to mají IdeaFatte? Dá se v době uložta, rapidsharu a torrentů stále uživit hudbou?


F: Dnes je to spíš o koncertech ten výdělek. Z cd platíš výrobu, klipy a podobně. Takže žiju z koncertů. Sem tam prodám buben.


I: No já žiju ze všech těch aktivit, které mám tak nějak najednou. A občas něco najdu.


K dnešnímu dni máte na kontě tři alba – vyjma novinky Doma, také 365 a Mezitím. Které album považujete za své vůbec nejzdařilejší?  Popřípadě, mít tu možnost, udělaly byste něco jinak?

F: To je těžko říct. Zvukově to jde stále výš. Mezitím je pro mě bomba, ale zvukově je Doma třeba dál než Mezitím a o 365 nemluvě. A udělat jinak chci vždy každé cd po tom, co vyjde. Přicházím skoro denně na nové věci, co se týče tvorby beatů.

I: Já cítím, že od určitého momentu textově rostu, a je to asi po mixtapeu. Ten je ale taky fajn, akorát tomu chyběla občas šťáva, hledal jsem hlas atd. Ale Doma je poslední, čerstvá deska, takže teď si momentálně nejvíc cením té.


Otázka na Fattea – Před časem se světem internetu šířily fámy o tom, že by si snad měl vyrukovat s producentskou deskou, načež se na YouTube objevil výborný singl Go Get It!, v němž ti hostuje Rasco z Cali Agents. Dočkáme se tedy alba ve tvé režii v blízké době, nebo jsi jeho realizaci takříkajíc odpískal?

F: Odpískal. Track s Rascem je jen na netu. Desku jsem chtěl dělat, ale pak jsem si uvědomil, že jsou tu pořád ti samí rappeři, takže bych nepřinesl nic nového krom beatů samozřejmě. Nejlíp to stejně jde s námořníkem. Ale chystám desku s Restem, která bude produkčně jiná, než co děláme v IF.


Poslední dobou jsou u nás populární spolupráce tuzemských raperů s umělci z jiných hudebních sfér. Vladimír518 udělal skladbu s Ruppertem, Indy s Clou, James Cole natočil album za asistence Yardy Helešice a vy jste před časem zremixovaly skladbu Zion pro 100°.  Můžeme se i do budoucna těšit na nějakou zajímavou a netradiční spolupráci v podání IF?

F: Teď jsme dělali remix na kapelu Sporto, což je výborná kapela a remix se podle mě povedl.

I: Dveře jsou otevřené. My jsme otevření. Ozývejte se, uděláme z vaší věci hit:) Hrozně mě to baví, je to úplně jiná práce a výsledek než u IF. Ale furt tam z toho jde cítit IF styl. To se mi líbí.


Stále častěji se setkávám s názory, že to jde s českým rapem z kopce, a tak by mne zajímalo, jak to mají s místními deskami samotní umělci. Zastáváte názor, že se místní rappeři utápějí ve vlnách vlastních klišovitých rýmů, nebo to s českou scénou není tak zlé, jak se na první pohled může zdát? Zaujaly vás v nedávných měsících nějaká alba zdejších interpretů?

I: Na tuhle otázku se mi nechce odpovídat. Každý, ať si dělá co chce. Akorát mě sere, že „musím“ být součástí tohoto povrchního stylu. Bohužel.


Ze Zlína shodou okolností pochází i někdejší Fatteova kapela, Defuckto, jež ohlásila na letošek comeback, a k jejíž existenci se Idea před lety nevyjadřoval zrovna lichotivě. Jak tento krok vnímáte? Bude se na jejich nadcházejícím albu podílet i Dj Fatte?

F: Nebudu. Já se s jejich tvorbou neztotožňuju. Mám jiný styl muziky. Do svých beatů chci kvalitní rap, tak jsem s tím sekl. Ze začátku jsem se na to těšil, protože v oldschool časech DFT jsme toho prožili mega moc, ale Headdy to chtěl zase tak a tak – TEPLE a na to já nemám nervy. Furt aby to bylo moderní nebo co a na to já nehraju na trend a tak. Late s Jazzym se nakonec podřídili Headdyho názoru. Já si nenechám mluvit do toho, jak mám dělat hudbu a hlavně jakým stylem by se měla má tvorba ubírat. Nebaví mě jejich styl. Ale to neznamená, že se nemáme rádi. Na piva sem tam zajdeme.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.